8:44 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Ήττα για τον Ατρόμητο στη Λιβαδειά

Στη Λιβαδειά ο Λεβαδειακός υποδεχόταν τον τρίτο στη βαθμολογία Ατρόμητο για την 25η αγωνιστική της Σουπερ Λίγκας. Ο Σάββας Παντελίδης παρέταξε την ομάδα του με τους Στρατηλάτη, Μουλόπουλο, Κώτσιο, Χαραλάμπου, Ιντζίδη, Κονέ, Πετράτσι, Βαρέλα, Μάντζιο, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεφ ενώ από την άλλη μεριά ο Γιώργος Παράσχος στην αρχική ενδεκάδα είχε τους Τσενάμο, Ταυλαρίδη, Φυτανίδη, Μπρίτο, Ναπολεόνι, Νάστο, Γιαννούλη, Ούμπιντες, Λαζαρίδη, Πίτου Γκαρσία και Φάμπιο.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο αλλά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρώτη ευκαιρία στο 10′ με τον Ορτέγκα να κάνει το σουτ και την μπάλα μετά από κόντρα να βγαίνει κόρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Ατρόμητος απάντησε με τον Νάστο να κάνει το γύρισμα και τον Μπρίτο με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα στα χέρια του Στρατηλάτη. Στην αμέσως επόμενη φάση ο Λεβαδειακός με τον Κονέ να βρίσκει ωραία τον Ορτέγκα από καλή θέση να στέλνει την μπάλα άουτ. Τρεις φάσεις σε τέσσερα λεπτά για τις δύο ομάδες, με την πρώτη στο 24′ αφού ο Μπρίτο πάσαρε στον Ναπολεόνι που από το ύψος του πέναλτι δεν έκανε καλό σουτ στέλνοντας τη μπάλα στην αγκαλιά του Στρατηλάτη. Στο 26′ ο Λεβαδειακός με τον Ορτέγκα να κάνει την σέντρα τον Μάτζιο την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Τσενάμο να μπλοκάρει με δυσκολία. Στο 28′ νέα ευκαιρία για τον Λεβαδειακό με τον Ορτέγκα να κάνει το σουτ και τον Νάστο να διώχνει σε κόρνερ. Στο 36′ ο Ατρόμητος θα χάσει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Ναπολεόνι να μην βρίσκει καθόλου καλά την μπάλα προ κενής εστίας. Δύο λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός απάντησε στις ευκαιρίες με τον Μάντζιο να κάνει την κεφαλιά και τον Τσενάμο να “πετάει” για να διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Στο 44′ ο Κονέ χάνει το “άχαστο” όταν σχεδόν από το ύψος της μικρής περιοχής και πλάγια, έκανε το σουτ εντελώς ανενόχλητος στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 45′ η μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους με τον Ούμπιντες να μπαίνει στην περιοχή, να πλασάρει και να βλέπει την μπάλα να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 54′ ο Ινζίδης θα χάσει μεγάλη ευκαιρία αφού εντελώς μόνος του και πιο κοντά από το ύψος του πέναλτι θα στείλει τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 63′ ο Μάντζιος από τα πλάγια πήγε να βάλει ένα υπέροχο γκολ αλλά το σουτ του έφυγε λίγο έξω. Στο 72′ και ενώ ο Λεβαδειακός πίεζε, ο Ατρόμητος είναι εκείνος που θα κάνει φάση μπροστά από την εστία του Στρατηλάτη, με τον Ούμπιντες να κάνει το σουτ και τον πορτιέρο των γηπεδούχων να πέφτει στη γωνία του για να μπλοκάρει. Δέκα λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός θα πετύχει το νικητήριο γκολ αφού ο Καπό έκανε εξαιρετική προσπάθεια, έβγαλε την σέντρα με την άμυνα και τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου να μην αντιδρούν σωστά και ο Μάντζιος σε κενή εστία έκανε το 1-0. Στο 85′ ο Μάντζιος θα κάνει το πολύ δυνατό σουτ αναγκάζοντας τον Τσενάμο σε εξαιρετική επέμβαση. Στα επόμενα λεπτά δεν θα αλλάξει τίποτα και έτσι η ομάδα της Λιβαδειάς θα πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λεβαδειακός (Παντελίδης): Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Κώτσιος, Ιντζίδης, Χαραλάμπους, Κονέ, Πετράτσι, Βαρέλα (64′ Καπό), Ορτέγκα (89′ Γεωργίου), Μάντζιος, Μιλοσάβλιεφ (96′ Μάγκας).

Ατρόμητος (Παράσχος): Τσενάμο, Νάστος, Ταυλαρίδης (87′ Φωτάκης), Λαζαρίδης, Γιαννούλης, Φυτανίδης, Μπρίτο, Ουμπίδες, Γκαρσία, Φάμπιο (63′ Γεωργίου), Ναπολεόνι.