17:25 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Ήττα για τον Ολυμπιακό από την Αρμάνι στο ΣΕΦ

Ζόρικα τα πράγματα, ειδικά χωρίς Σπανούλη. Ο Ολυμπιακός γνώρισε την τρίτη συνεχόμενη ήττα στο Top 16, αυτή τη φορά με αντίπαλο την Αρμάνι (88-86) στο ΣΕΦ και πλέον τρέχει και ίσως να… μην προλαβαίνει.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρότι ξεκίνησαν δυνατά στην έδρα τους δεν τα κατάφεραν κόντρα στην ιταλική ομάδα, στην μεταξύ τους αναμέτρηση για την 9η αγωνιστική του Ε΄ ομίλου της φάσης των «16» της Euroleague. Το αποτέλεσμα αυτό τους φέρνει σε… αρνητικό ρεκόρ (4-5) και καθιστά την κατάκτηση μιας εκ των δύο πρώτων θέσεων του ομίλου υπόθεση εξαιρετικά δύσκολη καθώς εκτός από τη δική του καλή απόδοση πρέπει να ποντάρει και σε στραβοπατήματα Αρμάνι και Μπαρτσελόνα.

Ο Λάνγκφορντ κορυφαίος των νικητών. Ο Περπέρογλου ξεχώρισε για τους Πειραιώτες.

Το παιχνίδι πέραν των ιδιοκτητών της ΚΑΕ Παναγιώτη και Γιώργου Αγγελόπουλου, παρακολούθησε ο πατέρας τους Κώστας Αγγελόπουλος.

Το ματς

As good as it gets… με εξαίρεση κάποια δευτερόλεπτα

Ιδανικό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό, παρά την απουσία του Σπανούλη από το παρκέ. Οι γηπεδούχοι με αιχμή του δόρατος την καλή τους άμυνα και κρατώντας στο «μηδέν» τους Ιταλούς για σχεδόν τέσσερα λεπτά (0/7 σουτ είχαν οι φιλοξενούμενοι) κατάφεραν να «χτίσουν» διαφορά με το καλημέρα με σερί 10-0. Με οδηγό τον «ζεστό» σε ακόμα ένα παιχνίδι, Στράτο Περπέρογλου (13 πόντοι στην πρώτη περίοδο), οι Πειραιώτες βρέθηκαν και στο +13 (22-9) διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου. Μεγάλο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ στα 5’’ για το 29-20 ενώ ακολούθησε λάθος επαναφορά του Κόλινς την οποία εκμεταλλεύτηκε ο Αμερικανός γκαρντ της Αρμάνι και με γκολ φάουλ έφερε την ομάδα του στο 29-23. Στα ευχάριστα για τους «ερυθρόλευκους» τα τρία φάουλ τα Ουάλας και τα δύο που χρεώθηκαν οι Μος και Τζεντίλε.

Κι όμως… γυρίζει

Το μπλακ άουτ του Ολυμπιακού στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου δεκαλέπτου συνεχίστηκε στο ξεκίνημα του δευτέρου. Οκτώ αναπάντητοι πόντοι των παικτών του Μπάνκι έφεραν το ματς στα ίσια, 31-31, και ανάγκασαν τον Γιώργο Μπαρτζώκα σε τάιμ άουτ για να… επαναφέρει την ομάδα του στην τάξη. Μικρό ήταν ωστόσο το αποτέλεσμα. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης δεν κατάφεραν να πάρουν εκ νέου διαφορά, οι φιλοξενούμενοι τους κόντραραν και 2’19’’ πριν το ημίχρονο πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με τρίποντο του Κανγκούρ, 40-41. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες πορεύονταν μαζί με τον τρίποντο του Τζέρελς να στέλνει τους Ιταλούς στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα στο +3, 47-50. Ατού για την Αρμάνι στο… come back της τα 8/14 (57%) τρίποντα στο πρώτο μισό.

Μπορούσε καλύτερα…

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν για κάτι παραπάνω από δύο λεπτά χωρίς καλάθι τους φιλοξενούμενους και πήραν ξανά τα ηνία, 52-50. Όχι για πολύ όμως καθώς το τρίποντο του Χάκετ ξανάβαλε σε θέση οδηγού την Αρμάνι (52-53). Ο πρώην παίκτης της Σιένα όμως δεν βοήθησε για πολύ ακόμα την ομάδα του καθώς έκατσε στον πάγκο με τέσσερα φάουλ. Το ίδιο συνέβη λίγο αργότερα και με τον Τζεντίλε διπλασιάζοντας τον… πονοκέφαλο για τον Λούκα Μπάνκι. Οι αναποδιές των φιλοξενούμενων πάντως, λίγο βοήθησαν τον Ολυμπιακό. Οι Πειραιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό με αποτέλεσμα να αφήσουν τους Ιταλούς να ολοκληρώσουν με προβάδισμα το δεκάλεπτο, 63-65.

Δεν έφτανε…

Έχοντας το μομέντουμ με το μέρος τους οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με σερί 8-0 απέκτησαν για πρώτη φορά διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (+10, 63-73). Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Πρίντεζη (68-73) κράτησαν «ζωντανό» και τον Ολυμπιακό και το κοινό στο ΣΕΦ. Η Αρμάνι βρήκε απάντηση με τον Λαουάλ για τον 71-77 για να έρθει ο… θαυματουργός Ντάνστον στην άμυνα χάρις στον οποίον οι «ερυθρόλευκοι» έτρεξαν επιμέρους 10-3 για το προσπέρασμα, 81-80! Κρύο αίμα και μεγάλο τρίποντο από τον Λάνγκφορντ 38’’ για το φινάλε (81-85) με το οποίο χάρισε επί της ουσίας τη νίκη στους Ιταλούς. Ο Σλούκας διαμόρφωσε το τελικό 86-88

Τα δεκάλεπτα: 29-23, 47-50, 63-65, 86-88

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ 3 (1), Σερμαντίνι 9, Ντάνστον 11, Περπέρογλου 22 (2), Σλούκας 13 (1), Κόλινς, Πρίντεζης 16 (9 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λοτζέσκι 7 (1).

Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Τζεντίλε, Τσερέλα 3, Μέλι 2, Χάκετ 9(2), Κανγκούρ 7(1), Λάνγκφορντ 20 (3), Σάμιουελς 9, Ουάλας 8, Λαουάλ 13 (8 ριμπάουντ), Μος 6(2), Τζέρελς 11(3).