14:21 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Ήττα για τον Παναθηναϊκό από τη Μάλαγα

Σε περιπέτειες μπήκε ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από τη Μάλαγα με 87-71 φτάνοντας στο 3-3 στο ΤΟΠ-16 της Ευρωλίγκας. Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα διέλυσαν την περιφερειακή άμυνα του Παναθηναϊκού με 15/27 τρίποντα την ώρα που ανανέωναν 14 επιθέσεις τους.

Οι δυο ομάδες με εκατέρωθεν τρίποντα ήταν ισόπαλες αρχικά  στο 8-8 και ενώ οι “πράσινοι” δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις στης περιφέρεια, με τον Ραμέλ Κάρι να δίνει ανάσες με τα τρίποντα του έφτασαν στο 20-21 περνώντας για πρώτη φορά στην αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο τελικά θα κλείσει με την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να είναι μπροστά με 20-23. Ο Κάρι συνέχισε το επιθετικό του κρεσέντο ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους 7, 23-30, με την Μάλαγα να απαντά με τους Τούλσον και Βιδάλ και να περνούν μπροστά με 31-30. Μπατιστ και Ματσιούλις έδωσαν κάποιες λύσεις αλλά τα 10 επιθετικά ριμπάουντ των Ισπανών και τα υψηλά ποσοστά τους στα τρίποντα τους κρατούσαν κοντά στο σκορ, με το ημίχρονο να λήγει τελικά στο 44-42.

ÅÕÑÙËÉÃÊÁ / ÏÕÍÉÊÁ×Á ÌÁËÁÃÁ - ÐÁÏ / EUROLEAGUE / UNICAJA MALAGA - PANATHINAIKOS

Στο δεύτερο μέρος η Μάλαγα ξεκίνησε με σερί 8-0 στο οποίο απάντησαν οι φιλοξενούμενοι με τους Διαμαντίδη και Ματσίουλις αλλά κάποιες τάπες που μοίρασε ο Στεφάν Λάσμε ισοφαρίζοντας με αυτόν τον τρόπο σε 54-54. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να περάσει μπροστά αλλά δεν εκμεταλλεύτηκε το γεγονός ότι κράτησε για κάτι περισσότερο από πέντε λεπτά τους Ισπανούς με δύο πόντους. Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα βρήκαν ρυθμό και σκορ και με τρίποντο του Κέινερ-Μέντλεϊ έκλεισαν τον τρίτο δεκάλεπτο με 61-57. Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός ήταν κακός επιθετικά αλλά και τραγικός στην περιφερειακή του άμυνα δίνοντας δικαίωμα στη Μάλαγα να φύγει μπροστά με 8, 67-59. Στη συνέχεια οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο, έχαναν πολλά ριμπάουντ και όχι μόνο δεν κατάφεραν να επιστρέψουν αλλά είδαν τους Ανδαλουσιάνους να ξεφεύγουν στο σκορ με τη διαφορά να φτάνει ακόμα στους 19, 87-68. Το παιχνίδι τελικά ολοκληρώθηκε με Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα και να χάνει την ευκαιρία να κάνει πιο εύκολη τη ζωή του στη συνέχεια του θεσμού. Τελικό αποτέλεσμα 87-71.

Οι δηλώσεις του βοηθού προπονητή του Παναθηναϊκού:

Μανωλόπουλος:Η Μάλαγα είναι διαφορετική ομάδα στην έδρα της. Φάνηκε ότι δεν ήμασταν έτοιμοι να δώσουμε μάχη στα ριμπάουντ. Είναι μεγάλος αριθμός τα 14 ριμπάουντ, αν αναλογιστεί κανείς πως είχαν υψηλά ποσοστά στα σουτ. Επίσης κάναμε πολλά λάθη, που έδωσαν εύκολα καλάθια στον αντίπαλο. Η ομάδα φάνηκε χωρίς ενέργεια. Η βραδιά ήταν γενικώς κακή”

Όσον αφορά στην απουσία του Τζέιμς Γκιστ τόνισε: “Ο Τζέιμς είναι πολύ σημαντικός για μας, κάνει πολλές δουλειές στο γήπεδο, αλλά θα έπρεπε να καλύψουμε καλύτερα το κενό του”

Για το προσεχές ντέρμπι με τον Ολυμπιακό: “Όλα τα παιχνίδια είναι σημαντικά, δεν μπορείς να χαλαρώσεις. Το γκρουπ είναι πολύ δυνατό κι έχει σημασία να προστατέψεις την έδρα σου”.