16:11 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Ήττα σοκ για την Α.Ε.Κ. στον τελικό του BCL

Ήττα

Στον τελικό της διοργάνωσης του final-8 που διεξήχθη στο κλειστό των Ολυμπιακών εγκαταστάσεων η ελληνική ομάδα ηττήθηκε από την ισπανική Μπούργκος 85-74 με τους Ίβηρες να κατακτούν τον πρώτο τους τίτλο στην παρθενική τους συμμετοχή στη διοργάνωση.

Μέσα σε ένα δεκάλεπτο, το δεύτερο, καταστράφηκαν όλα με το απίστευτο 35-12 που δέχτηκε η ανύπαρκτη σε αυτό το διάστημα ΑΕΚ – Τεράστιες ευθύνες Παπαθεοδώρου για την ανύπαρκτη περιφερειακή άμυνα και την αδυναμία αντίδρασης στον βομβαρδισμό τρίποντων των Ισπανών.Χάθηκε ιστορική ευκαιρία και ο δεύτερος τίτλος μέσα σε 10 μέρες για την Βασίλισσα. Ήττα

Δυστυχώς, η ΑΕΚ έμεινε στην εξαιρετική 1η περίοδο και δέχθηκε ένα απίστευτο επί μέρους σκορ 35-12 στο δεύτερο δεκάλεπτο, για να ηττηθεί εν τέλει από τη Σαν Πάμπλο Μπούργος με 85-74 στον μεγάλο τελικό του ΟΑΚΑ, στο Final-8 του Basketball Champions League της σεζόν 2019-20. Η ισπανική ομάδα κατέκτησε έτσι το τρόπαιο, με τη Βασίλισσα να χάνει και δεύτερο τρόπαιο μέσα σε 10 περίπου μέρες, μετά από το Super Cup της Ελλάδας.

Η ΑΕΚ ήταν μπροστά με 24-14 στο τέλος της 1ης περιόδου και όλα έδειχναν ιδανικά, αλλά το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό. Οι Ισπανοί έβαλαν 35 πόντους και ο δικέφαλος πέτυχε μόλις 12, ενώ είναι αλήθεια ότι η Ένωση ήταν ανύπαρκτη σε εκείνο το σημείο. Φυσικά, είναι τεράστιες οι ευθύνες του Ηλία Παπαθεοδώρου, αφού η περιφερειακή άμυνα ήταν ανύπαρκτη και δεν ανταποκρίθηκε κανείς, στον καταιγισμό από τρίποντα, των αντιπάλων.

Για τον προπονητή της ΑΕΚ, ουσιαστικά δεν βοήθησε την ομάδα στη 2η περίοδο, όταν ο Χοάν Πεναρόγια, του έκανε «ματ», με σχετικά απλά «τρικ», στα οποία δεν υπήρξε σωστή αντίδραση. Ο Ομάρ Κουκ χαρακτηριστικά, έβαλε τέσσερα τρίποντα σε εκείνο το σημείο, χωρίς να γίνει η παραμικρή αλλαγή στην άμυνα, με τον Αμερικανό να σουτάρει μονίμως ελεύθερος. ήττα

Το μεγάλο κρίμα είναι γιατί η ΑΕΚ έχει ξεκάθαρα το καλύτερο ρόστερ της περιόδου του Μάκη Αγγελόπουλου στη διοίκηση. Ο μεγαλομέτοχος της Βασίλισσας έχει κάνει και φέτος, τεράστια επένδυση, όταν όλοι έκαναν περικοπές. Παρόλα αυτά, είδε την Ένωση να χάνει μέσα στο σπίτι της, το κύπελλο, από μία καλή ομάδα της Ισπανίας, που όμως μόνο φόβητρο δεν ήταν.

Αποδεικνύεται σημαντικό λάθος από την πλευρά του Παπαθεοδώρου, το γεγονός ότι ιδιαίτερα σε ένα ματς που ήξερε πως ο αντίπαλος βασίζεται στο τρίποντο, άφησε εκτός 12άδας, τον Δημήτρη Κατσιβέλη, που αποκτήθηκε ουσιαστικά μόνο για να προσφέρει καλή περιφερειακή άμυνα. Αντίθετα, πήρε στη 12άδα τον Ντάριον Ατκινς, που κανείς δεν κατάλαβε γιατί ήρθε, κοστίζοντας ένα πολύ σημαντικό ποσό, για να βλέπει τα ματς, από την… καλύτερη θέση, δίπλα στο παρκέ. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι η ΑΕΚ δέχθηκε και πάλι ελεύθερα τρίποντα, ακόμα και στην 4η περίοδο, όταν προσπάθησε να κάνει την ανατροπή. Επίσης, εκτός από το ηθικό μέρος, να πούμε ότι η ΑΕΚ έχασε και κάτι πολύ σημαντικό. Το πριμ που παίρνει ο νικητής του BCL και το οποίο είναι σχεδόν 1 εκατομμύριο ευρώ. ήττα

Πλέον, η ΑΕΚ δεν έχει να κάνει κάτι άλλο, από το να δει το πώς θα διορθωθούν τα κακώς κείμενα και να ξεκινήσει σε λίγες μέρες τις υποχρεώσεις της, στη Basket League και στο Basketball Champions League της σεζόν 2020-21. Υπάρχει το ερωτηματικό του τι θα γίνει με τον Ταϊρίς Ράις και το αν θα μείνει για το υπόλοιπο της σεζόν. Σε κάθε περίπτωση, το αποτέλεσμα του μεγάλου τελικού του Final-8, είναι κάκιστο, αφού η ΑΕΚ ήταν το φαβορί και ήθελε το τρόπαιο, ωστόσο δεν τα κατάφερε. Ήττα

Διαιτητές: Ματσόνι (Ιταλία)-Ροσό (Γαλλία)-Βιατόρ (Γαλλία).

Τα δεκάλεπτα: 14-24, 49-36, 68-49,85-74.

ΣΑΝ ΠΑΜΠΛΟ ΜΠΟΥΡΓΟΣ (Χοάν Πεναρόγια): Κράβιτς 1, Μπενίτε 11 (2), Σάλβο 12 (2), ΜακΦάντεν 18 (3), Ριβέρο 2, Σακό 2, Κουκ 15 (5), Ραμπασέδα 5 (1), Χόρτον 8 (2), Ρένφρο 11 (2).

ΑΕΚ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Μορέιρα 5, Ράις 17 (1), Λάνγκφορντ 11 (1), Ματσιούλις 6 (2), Γιάνκοβιτς 1, Χρυσικόπουλος 8 (2), Ζήσης 4, Γκίκας 5 (1), Λοτζέσκι 9 (1), Ρογκαβόπουλος, Σλότερ 8.