5:15 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Καθαρή νίκη του Ολυμπιακού στο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο «Γ. Καραϊσκάκης». Στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Super League οι Πειραιώτες έδειξαν μεγαλύτερη θέληση για τη νίκη και έφτασαν στην κατάκτηση των τριών βαθμών με τα γκολ του Σεμέδο στο 9’ και του Καμαρά στο 77’. Στο 26’ σκόραρε και ο Ελ Αραμπί, όμως το τέρμα ακυρώθηκε μετά από έλεγχο του VAR για χέρι του Γκιγιέρμε στην αρχή της φάσης.

Το ματς είχε καλό ρυθμό, ένταση και ευκαιρίες για γκολ και από τις δύο ομάδες, σε ένα ντέρμπι που προσέφερε θέαμα και συγκινήσεις. Ο Ολυμπιακός είχε τον πρώτο λόγο και μετουσίωσε την κυριαρχία του σε γκολ για να πάρει τη νίκη, ενώ η ΑΕΚ που δημιούργησε και εκείνη καλές στιγμές δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία του Σα.

Με αυτό το τρίποντο ο Ολυμπιακός επέστρεψε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, ενώ άφησε την ΑΕΚ πίσω με 8 βαθμούς.

Ο Πέδρο Μαρτίνς είχε ζητήσει ένα γρήγορο γκολ στο ντέρμπι με την ΑΕΚ και η επιθυμία του υλοποιήθηκε. Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 9′. Ο Ελ Αραμπί έδωσε στον Σουντανί που ήταν σε πλεονεκτική θέση, αυτός έκανε το σουτ και με προβολή ο Σεμέδο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0. Το γκολ έδωσε «φτερά» στους γηπεδούχους που συνέχισαν να πιέζουν. Από την άλλη η Ένωση ήταν επιφυλακτική και προσπαθούσε να βρει ευκαιρίες σε αντεπιθέσεις.

Ο Ολυμπιακός στο 26′ έστειλε για δεύτερη φορά την μπάλα στα δίχτυα, με τον Ελ Αραμπί να εκμεταλλεύεται την τραγική συνεννόηση του Βράνιες με τον Τσιντώτα. Το γκολ, όμως, ακυρώθηκε καθώς ο διαιτητής Ζορζέ Σόουζα χρησιμοποίησε το VAR και είδε ότι υπήρχε χέρι του Γκιγιέρμε στο ξεκίνημα της φάσης.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να έχουν την κατοχή της μπάλας, αλλά δεν μπόρεσαν να είναι ιδιαίτερα απειλητικοί, με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πάνε με το 1-0 στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο έφερε τον Ολυμπιακό να πιέζει εκ νέου και να φτάνει πολύ κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο Ελ Αραμπί έβγαλε μία… μαγική μπαλιά στον Ελαμπνελαουί, αλλά ο Τσιντώτας έδιωξε σε κόρνερ. Στο 62′ καταγράφηκε μία μεγάλη ευκαιρία της ΑΕΚ. Ο Σιμάο, που είχε μπει τέσσερα λεπτά νωρίτερα στον αγωνιστικό χώρο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Επτά λεπτά αργότερα ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν. Μετά από μια ωραία εναλλαγή της μπάλας ο Καμαρά έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ έδιωξε σε κόρνερ με δυσκολία.

Η φάση του 67′ έγινε καρμπόν και στο 77′ με τη μόνη διαφορά ότι το σουτ του Καμαρά κατέληξε στα δίχτυα. Ο Ποντένσε πήρε την μπάλα, έκανε προσποίηση ότι θα διεισδύσει στη μεγάλη περιοχή, όλοι έκλεισαν πάνω του, έβγαλε στον αμαρκάριστο Καμαρά και αυτός με ωραίο σουτ έκανε το 2-0. Στα τελευταία λεπτά η ΑΕΚ προσπάθησε να ανοιχτεί αφήνοντας περισσότερα κενά στην άμυνα. Παρόλα αυτά αμφότεροι δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μια μεγάλη ευκαιρία, με αποτέλεσμα ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που τον επανέφεραν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Στο -8 από την κορυφή πλέον βρίσκεται η ΑΕΚ.