18:08 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας: Ολυμπιακός – ΑΕΚ 0-0, η πρόκριση θα κριθεί στο ΟΑΚΑ

Ολυμπιακός και ΑΕΚ έμειναν στο 0-0 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι για τη φάση των “8” του Κυπέλλου Ελλάδας και θα λύσουν οριστικά τις διαφορές τους στις 7 Φεβρουαρίου στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά και έχασε δύο τεράστιες ευκαιρίες με τον Τζούρτζεβιτς και τον Ζιλέ στο πρώτο επτάλεπτο με τον Μπάρκα να λέει εξ’ επαφής όχι!

Στο 12′ ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.

Στα πρώτα 25 λεπτά ο Ολυμπιακός υπερείχε καθολικά, η ΑΕΚ δεν μπορούσε να κρατήσει μπάλα στη μεσαία γραμμή και να επιτεθεί με αξιώσεις. Στο 26΄ο Τζούρτζεβιτς σούταρε ψηλά άουτ υπό καλές προϋποθέσεις, ενώ άστοχο ήταν και το σουτ του Μάριν στο 30′ μετά από διώξιμο του Μπάρκα.

Κονέ και Ρομαό είδαν τις πρώτες κίτρινες κάρτες του αγώνα στο 30′ και στο 33′ αντίστοιχα, ενώ ο Τσιγκρίνσκι μετά από φάση διαρκείας επιχείρησε το πρώτο σουτ για την ΑΕΚ στο 34′ το οποίο μπλόκαρε ο Προτό με διπλή προσπάθεια. Στο 37′ ο Μάριν εκτέλεσε φάουλ, ο Σισέ πρόλαβε τον Μπάρκα, αλλά η κεφαλιά του πέρασε πάνω από τα δοκάρια. Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του ημιχρόνου, που μετά το μισάωρο ήταν ισορροπημένο.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με μία αψιμαχία μεταξύ Σεμπά και του αναπληρωματικού Σιμόες και αμφότεροι αντίκρισαν την κίτρινη κάρτα με τον Σεμπά αργότερα, στο 55′, να χάνει μία καλή ευκαιρία. Ακόμη μεγαλύτερη ευκαιρία έχασε ο Φορούτνης στο 56′, μετά από ωραία πάσα του Μιραλάς ο οποίος είδε την κίτρινη κάρτα στο 59′ όπως και ο Αραούχο.

Στο 60′ ο Μάριν σούταρε λίγο άουτ και η ΑΕΚ μετά το πρώτο καταιγιστικό τέταρτο του Ολυμπιακού – όπως και στο πρώτο μέρος – προσπάθησε να βγάλει κάποια αντίδραση και απείλησε μέσα σε δύο λεπτά με κεφαλιά του Τσιγκρίνσκι και παράλληλη σέντρα του Γκάλο την οποία δεν πρόλαβε ο Λιβάγια.

Στο 67′ ο Λιβάγια και στο 88′ ο Σισέ είδαν την κίτρινη κάρτα, σε ένα τελευταίο μισάωρο στον αγώνα χωρίς φάσεις, τον Ολυμπιακό κουρασμένο και την ΑΕΚ χωρίς διάθεση να ρισκάρει.

ΟΣΦΠ: Προτό, Σισέ, Μποτία, Κούτρης (85′ Νικολάου), Φιγκέιρας, Ρομαό, Ζιλέ, Φορτούνης, Μάριν (76′ Ανδρούτσος), Σεμπά (56′ Μιραλάς), Τζούρτζεβιτς

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Λόπες, Γκάλο, Γαλανόπουλος (90′ Σιμόες), Κονέ, Λιβάγια (77′ Μπακασέτας), Λάζαρος (83′ Μασούντ), Αραούχο

• Σε άλλο αγώνα της προημιτελικής φάσης που ολοκληρώθηκε νωρίτερα, ο Πανιώνιος νίκησε 1-0 τη Λαμία με γκολ του Μασούρα και πήρε προβάδισμα πρόκρισης