21:12 Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδας: Προβάδισμα πρόκρισης για τη Λάρισα, 2-1 την ΑΕΚ

Σε έναν αγωνιστικό χώρο αχούρι και μάλλον παρατημένο από τους ανθρώπους που το διευθύνουν, η Λάρισα πέτυχε σημαντική νίκη επί της ΑΕΚ με 2-1 στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για την ημιτελική φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, κατορθώνοντας μάλιστα να ανατρέψει το σκορ!

Στο πρώτο ημίχρονο η Ένωση μπήκε δυνατά, αλλά όπως και στο Περιστέρι, έτσι και στο AELFC Arena, η πίεση κράτησε ένα δεκάλεπτο και στη συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε. Ωστόσο, στην επανάληψη, η ΑΕΚ βρήκε σχετικά γρήγορα γκολ, στο 51΄με τον Μασούντ, μετά από λάθος γύρισμα ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ και λανθασμένη εντύπωση των γηπεδούχων ότι η φάση θα σταματήσει, επειδή υπήρχε παίκτης στο έδαφος.

Στο 57′ ο Λαμπρόπουλος προσπάθησε να διώξει την μπάλα μπροστά από τον Ναζλίδη, δεν την βρήκε και παρεμπόδισε απλά τον αντίπαλό του και ο διαιτητής Ζαχαριάδης έδωσε ένα αμφισβητούμενο πέναλτι το οποίο μετέτρεψε σε γκολ ο παίκτης που το κέρδισε. Ο Λάζαρος είχε δοκάρι στο 75′, ο Μασούντ καθυστέρησε να εκτελέσει στο 80′ και το 2-1 έγινε στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Κριζμάν.

Η ρεβάνς θα πραγματοποιηθεί μετά από 1,5 μήνα στο ΟΑΚΑ.

ΛΑΡΙΣΑ: Μπόζοβιτς, Μασούρας, Γκόλιας, Ζίζιτς, Ουάλας, Φατιόν, Μιλοσάβλιεβιτς (90’+ Γιοβάνοβιτς), Ντέλετιτς, Ναζλίδης (86′ Χούμπτσεφ), Αγκάνοβιτς (81′ Λεοζίνιο), Κριζμάν.

ΑΕΚ: Μπάρκας, Μπακάκης, Βράνιες, Λαμπρόπουλος, Χουλτ (79′ Γκάλο), Αϊντάρεβιτς, Μοράν, Χριστοδουλόπουλος, Μασούντ, Μπακασέτας, Κλωναρίδης (69′ Γαλανόπουλος).