16:10 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Κύπελλο Ελλάδος: Λαμία-Ολυμπιακός 0-0

Κύπελλο Ελλάδος: Λαμία-Ολυμπιακός  0-0

Ο Ολυμπιακός έμεινε στο 0-0 κόντρα στην αξιόμαχη Λαμία και η πρόκριση θα κριθεί στο Φάληρο. Ο προπονητής του Ολυμπιακού έδωσε ευκαιρίες σε πολλά νέα πρόσωπα, ωστόσο δεν κατάφερε να επιτύχει και τον αντικειμενικό του στόχο που ήταν να εξασφαλίσει την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα.

Οι δύο ομάδες έμειναν στο 0-0 στο «ΔΑΚ Λαμίας», με τον Ολυμπιακό να χάνει αρκετές ευκαιρίες και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο η άριστα στημένη στο γήπεδο Λαμία και η εξαιρετική εμφάνιση του γκολκίπερ Θεοδωρόπουλου έβαλε… φρένο στους παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς.

Ντεμπούτο για τον Καφού, που έδειξε πολύ απλός τις κινήσεις του, αποφεύγοντας περιττές ενέργειες στον χώρο της μεσαίας γραμμής, ενώ ο Εμρέ Μορ που πέρασε στο ματς στο 55’ δεν μπόρεσε να κάνει αισθητή την παρουσία του, εγκλωβισμένος από την κλειστή άμυνα των γηπεδούχων.

Με αρκετά νέα πρόσωπα και τα βλέμματα να είναι στραμμένα στον Καφού, ο Ολυμπιακός προσπάθησε να επιβάλλει τον δικό του… νόμο από τα πρώτα λεπτά στο ΔΑΚ Λαμίας, περνώντας την μπάλα στα άκρα και κυρίως από τη δεξιά πτέρυγα που κινούνταν ο Ραντζέλοβιτς.

Ωστόσο, τα χαμηλά επίπεδα χημείας εντός ενδεκάδας λόγω των νέων προσώπων δεν βοηθούσε το πλάνο του Πέδρο Μαρτίνς για ένα γρήγορο γκολ που θα έβαζε την ομάδα του σε θέση οδηγού. Μάλιστα, η πρώτη απειλητική στιγμή καταγράφηκε για τους γηπεδούχους, όταν στο 18’ ο Σασί εκμεταλλεύθηκε την αμυντική ανισορροπία των φιλοξενούμενων, αλλά άργησε να εκτελέσει με αποτέλεσμα οι «ερυθρόλευκοι» να παραχωρήσουν το κόρνερ.

Οι πρώτες απειλητικές στιγμές από τους παίκτες του Πορτογάλου τεχνικού δημιουργήθηκαν μετά το πρώτο εικοσάλεπτο, αρχικά στο 23’ με τον Χασάν να καθυστερεί να εκτελέσει από την πάσα του Φορτούνη, ενώ στο 27’ και πάλι ο Χασάν από μπαλιά του Αβραάμ και κακή εκτίμηση του Βύντρα, τέλειωσε άσχημα τη φάση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία.

Τον επίλογο των ευκαιριών για το πρώτο ημίχρονο έγραψε ο Ραντζέλοβιτς στο 38’, με ένα πολύ δυνατό αριστερό σουτ έξω από την περιοχή, με τον Θεοδωρόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ.