11:32 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Λαμία - ΑΕΚ 0-1: Πήρε το "διπλό" με γκολάρα του Ανσαριφάρντ

Η ΑΕΚ φιλοξενήθηκε στη Λαμία από την τοπική ομάδα στην αναμέτρηση με την οποία έπεσε η αυλαία της 16ης αγωνιστικής της Super League Interwetten και έφυγε με τη νίκη χάρη στο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ στο ένατο λεπτό. Η Ένωση έπαιζε με παίκτη λιγότερο από το 53ο λεπτό και την αποβολή του Εμανουέλ Ινσούα με κόκκινη.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη για τους κιτρινόμαυρους. Όπως και η πρώτη την περασμένη εβδομάδα κόντρα στον Παναιτωλικό χωρίς να δεχτεί γκολ, με το ίδιο σκορ (1-0). Μάλιστα κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από τον Άρη, ο οποίος έμεινε στο 0-0 στα Ιωάννινα με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Ο ΛΑΓΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΠΕΛΟ ΤΟΥ ΑΝΣΑΡΙΦΑΡΝΤ

Η ΑΕΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Αθανάσιος Διάκος με σκοπό να βρει το γρήγορο και να πάρει από νωρίς το προβάδισμα. Ο σχεδιασμός ήταν σαφής και εκτελέστηκε από τους παίκτες του Χιμένεθ.

Πριν συμπληρωθεί μάλιστα το δεκάλεπτο η Ένωση άνοιξε το σκορ όταν ο Αλμπάνης τροφοδότησε τον Τάνκοβιτς, αυτός έβαλε την προβολή, η μπάλα έφτασε στον Ανσαριφάρντ, ο οποίος με ένα εξαιρετικό πλασέ με φάλτσο έστειλε την μπάλα στη γωνία του Επασί για το 0-1.

Οι κιτρινόμαυροι είχαν πολλές ευκαιρίες, πέτυχαν ένα γκολ. Θα μπορούσαν και περισσότερα στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Είχαν το δοκάρι του Ανσαριφάρντ, τη μεγαλύτερη ευκαιρία με τον Επασί να λέει όχι στον Μπακάκη στο τετ-α-τετ.

Η ΑΠΟΒΟΛΗ ΤΟΥ ΙΝΣΟΥΑ

Στο 53ο λεπτό η ΑΕΚ έμεινε με παίκτη λιγότερο, καθώς ο Εμανουέλ Ινσούα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για πάτημα στον Προβυδάκη.

Η αποβολή άλλαξε το σκηνικό του ματς καθώς άφησε την Ένωση με αριθμητικό μειονέκτημα.

Σίγουρα έφερε και εκνευρισμό στους φιλοξενούμενους. Εκφράστηκε τόσο μέσω του Μανόλο Χιμένεθ, όσο και από τα social media της ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Βλάχος, Σκόνδρας, Μπεχαράνο (59′ Τζανδάρης), Μπιάρνασον (74′ Γκούγκα), Προβυδάκης (59′ Ντέλετιτς), Βασιλακάκης (59′ Αραμπούλι), Ρόμανιτς (63′ Τιρόνε), Καραμάνος

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Ινσούα, Σβάρνας, Νεντελτσιάρου, Μπακάκης, Σιμόες, Σάκχοφ (69′ Κρίστιτσιτς), Μάνταλος (62′ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (69′ Λιβάια), Αλμπάνης (57′ Λόπες), Ανσαριφάρντ (63′ Ολιβέιρα)

πηγή: sport24.gr

Κριστιάνο Ρονάλντο: Έγινε ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών με 759 γκολ