13:33 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Λαμία - Άρης 0-1: Κίτρινη απόδραση από αέρος με Μπράμπετς

Ο Άρης πήρε το διπλό στην έδρα της Λαμίας, καθώς επικράτησε 1-0 με σκόρερ τον Μπράμπετς στο 50ο λεπτό για την 6η αγωνιστική της Super League Interwetten. Με δέκα παίκτες αγωνίζονταν οι γηπεδούχοι από το 37ο λεπτό.

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες παίρνοντας ένα σημαντικό διπλό σε μία δύσκολη έδρα, όπως είναι αυτή της Λαμίας. Οι κίτρινοι επικράτησαν 1-0 της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου για την 6η αγωνιστική της Super League Interwetten, με τον Μπράμπετς να σκοράρει με κεφαλιά στο 50ο λεπτό. Η Λαμία αγωνιζόταν με δέκα παίκτες από το 37′ εξαιτίας αποβολής του Ελευθεριάδη.

Με αυτό το αποτέλεσμα, ο Άρης έφτασε τους πέντε βαθμούς και είναι στην 8η θέση (είχε ξεκινήσει το πρωτάθλημα με -6). Από την άλλη, η Λαμία, η οποία πάλεψε στο παιχνίδι, είναι στην 12η θέση πάνω από Απόλλωνα και Ατρόμητο με τέσσερις πόντους.

Προβάδισμα με Μπράμπετς, μεγάλη ευκαιρία η Λαμία

Ο Άρης εκμεταλλεύτηκε απόλυτα το αριθμητικό του πλεονέκτημα στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου. Οι κίτρινοι πίεζαν από τα πρώτα λεπτά, είχαν την κατοχή και δεν άργησαν να βρουν και το γκολ μέσα από μία στημένη φάση. Ο Μπερτόγλιο εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά (το οποίο κέρδισε ο ίδιος με ωραία ενέργεια), ο Μπράμπετς πήρε κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Λαμίας στο 50ο λεπτό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και συνεχώς έψαχναν τρόπο να δημιουργήσουν κινδύνους. Ο Μιχάλης Γρηγορίου τα έπαιξε όλα για όλα γυρίζοντας τον σχηματισμό του σε 3-4-2. Σε αυτό το σημείο οι γηπεδούχοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία για την ισοφάριση. Στο 61′ ο Νούνιες σούταρε έξω από την περιοχή, έπειτα από ωραία ενέργεια. Η μπάλα βρήκε στο δεξί δοκάρι του Κουέστα, ενώ στη συνέχεια ο Καραμάνος αστόχησε σε κενή εστία.

Έλεγξε τον ρυθμό έως το φινάλε ο Άρης

Η Λαμία προσπάθησε να εκμεταλλευτεί το μομέντουμ της, όμως ο Άρης φρόντισε σχετικά γρήγορα να ανακόψει αυτόν τον ρυθμό και μάλιστα στο 67′ έχασε σπουδαία ευκαιρία. Ο Μπερτόγλιο τροφοδότησε τον Ματέο Γκαρσία στην περιοχή, εκείνος έστρωσε στην μπάλα στον Γκάμα που πλάσαρε. Ωστόσο, ο Γκαραβέλης έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ.

Μέχρι και το τέλος του παιχνιδιού ο Άρης κράτησε την μπάλα, κυκλοφόρησε, χωρίς να ρισκάρει, ενώ καθάρισε τις όποιες φορές οι φιλοξενούμενοι επιδίωξαν να γίνουν απειλητικοί. Έτσι, έχοντας το προβάδισμα, διαχειρίστηκε το παιχνίδι με τη Λαμία να μην μπορεί να αντιδράσει έπειτα από τη μεγάλη ευκαιρία των Νούνιες – Καραμάνου. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν, όμως αγωνιζόμενοι και με δέκα παίκτες δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω, με την ομάδα του Μάντζιου να φεύγει με το διπλο.

Ο Μπερτόγλιο τη μεγαλύτερη ευκαιρία, με δέκα η Λαμία

Η Λαμία ήταν εκείνη που ξεκίνησε με ενθουσιασμό στο παιχνίδι της. Πίεζε ψηλά τους κίτρινους και στο 6′ είχαν την πρώτη τους στιγμή με τον Μανούσο. Ο Άρης ανέβασε στροφές και στο 7′ απείλησε με τον Φακούντο Μπερτόγλιο, ο οποίος αστόχησε με το κεφάλι, έπειτα από σέντρα του Μαντσίνι. Αυτή ήταν και η μεγαλύτερη ευκαιρία των κίτρινων στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Άρης προσπαθούσε να ορίσει το δικό του ρυθμό κυκλοφορώντας την μπάλα. Η Λαμία, ωστόσο, δεν έμενε με σταυρωμένα τα χέρια. Πιέζε ψηλά για να κλέψει μπάλες, ενώ είχε κάποιες τελικές κυρίως έξω από την περιοχή των φιλοξενουμένων. Οι κίτρινοι δυσκολεύονταν να δημιουργήσουν μεγάλες φάσεις μπροστά από την εστία του Γκαραβέλη, καθώς δεν τροφοδοτούσαν αρκετά τον Καμαρά.

Στο 37ο λεπτό η Λαμία έμεινε με δέκα παίκτες. Ο Ελευθεριάδης διεκδίκησε την μπάλα με σηκωμένο το πόδι, βρήκε στο κεφάλι τον Σούντγκρεν και ως εκ τούτου αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Από αυτό το σημείο και μετά ο Άρης αύξησε την πίεση του, όμως επί της ουσίας δεν εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό του πλεονέκτημα. Οι δύο ομάδες επέστρεψαν στα αποδυτήρια στην ανάπαυλα χωρίς σκορ.

Οι συνθέσεις:

ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Σκόνδρας (79’ Βύντρα), Γκόλεμιτς, Αντζέτζο, Μαρτίνεθ, Μπεχαράνο(58’ Αραμπούλι), Νούνιες, Τιρόνε(58’ Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (14’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος, Μανούσος (58’ Τζανδάρης).

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Σούντγκρεν, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Γκάνεα, Ματίγια (74’ Ντιαγέ), Τζέγκο, Μαντσίνι (59’ Ματέο Γκαρσία), Μπερτόγλιο (90+ Μάνος), Μπρούνο Γκάμα (74’ Ιτούρμπε), Καμαρά

πηγή: sport24.gr