13:40 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Λαμία - ΠΑΣ Γιάννινα 2-0: Με σούπερ Βέργο σκαρφάλωσε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη

Η Λαμία πανηγύρισε σπουδαία νίκη, καθώς επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα χάρη στα γκολ του Βέργου (12′, 45+4′) και ανέβηκε πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού. Αγωνίζονταν με δέκα παίκτες οι γηπεδούχοι από το 53′, ενώ σε μπελάδες μπαίνουν οι Ηπειρώτες.

Η Λαμία πήρε μία μεγάλη νίκη στη μάχη που δίνει για τη σωτηρία. Η ομάδα της Φθιώτιδας επικράτησε 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα για την πρώτη αγωνιστική των playouts της Stoiximan Super League.

Ήρωας για την ομάδα της Λαμίας ήταν ο Νίκος Βέργος, ο οποίος πέτυχε και τα δύο γκολ στο 12′ και στο 45+4′ του αγώνα. Οι γηπεδούχοι αγωνίζονταν με δέκα παίκτες από το 53′ λόγω αποβολής του Ντε Βινσέντι. Μάλιστα πριν από το τέλος δεύτερη κίτρινη είδε και ο Μανούσος.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Βόκολου ανέβηκε στους 20 πόντους στο -2 από Λεβαδειακό και Λαμία, ενώ πλησίασε στους -3 τους Ηπειρώτες που δεν έχουν καθαρίσει σε καμία περίπτωση την υπόθεση σωτηρία.

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τη Λαμία, με τους γηπεδούχους να έχουν την υπεροχή, ενώ στο 9ο λεπτό έχασαν σημαντική στιγμή με τον Βέργο. Ο επιθετικός των γηπεδούχων κατάφερε να βρει δίχτυα στο 12ο λεπτό. Ο Μαρτίνεθ έκανε το σουτ από μακριά, η μπάλα βρήκε στον Μπακαδήμα και άλλαξε πορεία. Ο Τσιντώτας δεν μπόρεσε να ελέγξει και ο Βέργος που ακολουθούσε σκόραρε.

Η Λαμία εξακολουθούσε να έχει τον έλεγχο με τον ΠΑΣ Γιάννινα να παίρνει μετά το 25′ κάποια μέτρα και να έχει τελικές με Μπακαδήμα, Μορέιρα και Λιάσο, χωρίς όμως να απειλείται σημαντικά ο Γκαραβέλης. Οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματά τους πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους. Μετά από εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Βέργος πήδηξε, πήρε την κεφαλιά και έκανε το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΣ Γιάννινα ήταν εκείνος που είχε την κατοχή της μπάλας. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 53ο λεπτό εξαιτίας της αποβολής του Ντε Βινσέντι με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Οι Ηπειρώτες συνέχιζαν να έχουν την κατοχή, χωρίς ωστόσο να απειλεί σημαντικά.

Περίπου στο 67ο λεπτό υπήρξε μία πεντάλεπτη διακοπή εξαιτίας προβλήματος με τη λειτουργία του VAR. Μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού ο ΠΑΣ Γιάννινα εξακολουθούσε να αναζητά τον τρόπο να μειώσει και να ξαναμπεί στο παιχνίδι.

Οι Ηπειρώτες είχαν καλή στιγμή με σουτ του Μορέιρα στο 75′, ενώ συχνά βρίσκονταν στην περιοχή της Λαμίας. Όμως η ομάδα της Φθιώτιδας μπόρεσε να προστατεύσει το προβάδισμά της και να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη στη μάχη που δίνει.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σιμόν, Παπαδόπουλος, Τζανετόπουλος, Αμπάντα (70′ Σαραμαντάς), Μαρτίνεθ (66′ Σλίβκα), Τζανδάρης, Νούνιες (66′ Μπεχαράνο), Ντε Βινσέντι, Τσιλούλης (82′ Καραμάνος), Βέργος (82′ Μανούσος)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: Τσιντώτας, Τσάβος (82′ Λώλης), Μπακαδήμας, Εραμούσπε, Πήλιος, Τζίμας (66′ Λεό), Λιάσος (46′ Μπιλμπάο), Τζίνο, Μορέιρα (82′ Παμλίδης), Ριένστρα (58′ Ροσέρο), Μπάλαν.

πηγή: sport24.gr

Γιοβάνοβιτς: “Είμαστε ομάδα που μπορεί να υποστηρίξει τους στόχους της”

Μαρινάκης: “Κύριοι σοβαρευτείτε, ορίστε καλούς ελίτ ξένους διαιτητές”