19:11 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Λαύριο - Ντιζόν 65-63: Ιστορική νίκη με καλάθι και μπλοκ του Γκόινς στο φινάλε

Ο Κένι Γκόινς σκόραρε το νικητήριο δίποντο μετά από ασίστ του Τάισον Κάρτερ στα 5.3″ και στο τέλος έκοψε το σουτ της Ντιζόν για το 65-63 του Λαυρίου στον πρώτο αγώνα της ομάδας στους ομίλους του Basketball Champions League.

Το ιστορικό πρώτο παιχνίδι του Λαυρίου στο Basketball Champions League, σε φάση ομίλων, ήταν ένα εξαιρετικό τεστ για την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, που πάλεψε με τρομερό πείσμα και νίκησε στο φινάλε (65-63) την πολύ δυνατή για τα επίπεδα της διοργάνωσης Ντιζόν στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας.

Ο Κένι Γκόινς με δίποντο στα 5.3″ μετά από ασίστ του Τάισον Κάρτερ και με εντυπωσιακό μπλοκ σε τρίποντο των Γάλλων έκρινε την αναμέτρηση, που δεν ήταν η πιο ποιοτική της βραδιάς, ήταν όμως σκληρή σε όλη τη διάρκεια του σαρανταλέπτου.

Ο αγώνας

Με τον Μουράτο να κάνει θραύση στο σκοράρισμα και να πετυχαίνει οκτώ γρήγορους πόντους, το Λαύριο μπήκε καλά στο ματς. Προηγήθηκε με 12-6 στο πέμπτο λεπτό, με τον Σερέλη να δίνει ανάσες στον Έλληνα γκαρντ, να βλέπει τον Νικολαΐδη να κάνει δύο λάθη σε λίγα δευτερόλεπτα και να αναγκάζεται να τον τραβήξει γρήγορα στον πάγκο.

Το 16-14 της περιόδου ήταν αποτέλεσμα και της αστοχίας της Ντιζόν από την περιφέρεια (0/5), με το μοτίβο του αγώνα να μην αλλάζει πάντως στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες από το τρίποντο, το 30-28 του ημιχρόνου έδειχνε 1/9 για τους γηπεδούχους και 2/10 για τους φιλοξενούμενους και το ματς ήταν ανοιχτό σε κάθε αποτέλεσμα.

Στον ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στο τρίτο δεκάλεπτο (44-43), με τους Σάιμον και Χόλστον να σκοράρουν διαδοχικά τρίποντα για το +4 (46-50) των Γάλλων στο 33′, σημείο στο οποίο το Λαύριο πιέστηκε περισσότερο από κάθε άλλο στον αγώνα.

Ο Κακλαμανάκης έκανε όμως εξαιρετική δουλειά, ο Γκόινς έβαλε σημαντικό τρίποντο για το 54-54 στο 35′ και το θρίλερ συνεχίστηκε, μέχρι ο Κάρτερ να σκοράρει σε κατάσταση απομόνωσης από την κορυφή για το 61-56 στο 38′. Και πάλι η Ντιζόν απάντησε, με τον Χόλστον να βάζει τρίποντο ισοφάρισης από τα οκτώ μέτρα (63-63), πριν ο Κάρτερ πασάρει στον Γκόινς που σκόραρε από κοντά για το 65-63 στα 5.3″ και στο τέλος έκανε και το μπλοκ για να κλειδώσει τη νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοζλόφσκις, Γιλμάζ, Μπαλντίνι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-14, 30-28, 44-43, 65-63

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 15 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο), Γκόινς 10 (2/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 13 (4/9 δίποντα, 5/5 βολές, 9 ριμπάουντ), Λούις 9 (4/6 δίποντα), Μουράτος 10 (2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αμίνου 2, Γερομιχαλός, Νικολαΐδης 4 (2/3 δίποντα, 4 λάθη), Περσίδης, Σμιθ 2 (1/5 σουτ)

ΝΤΙΖΟΝ (Μάρκοβιτς): Αλίνγκ 1, Χένρι 7 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα), Χόλστον 13 (1/2 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Κέλι 14 (6/11 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Σάιμον 15 (0/6 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/4 βολές), Ντουκότ, Γκαλιού, Κάτις 4, Λουμ 4, Γουέαρ 5

Τα ομαδικά στατιστικά του Λαυρίου: 19/34 δίποντα, 5/25 τρίποντα, 12/16 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 11 επιθετικά), 12 ασίστ, 7 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 11 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ντιζόν: 14/36 δίποντα, 8/27 τρίποντα, 11/15 βολές, 53 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 21 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 2η αγωνιστική το Λαύριο θα παίξει εκτός έδρας με την Ουνικάχα Μάλαγα (20/10), ενώ η Ντιζόν θα υποδεχθεί την Νίζνι Νόβγκοροντ (19/10).

πηγή: sport24.gr

Η Θύρα 7 απάντησε στην ΠΑΕ Ολυμπιακός: «Το γήπεδο δεν μπορεί να το κόψει κανείς σε κανέναν»

Βρέθηκε νεκρός ο ποδοσφαιριστής Νίκος Τσουμάνης στο αμάξι του!