20:46 Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Άρης 2-0: Γιοβάνοβιτς και Ζαχάβι έδωσαν καθαρό προβάδισμα πρόκρισης στους Ισραηλινούς

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ πήρε ισχυρό προβάδισμα για πρόκριση στα playoffs, επικρατώντας του Άρη με 2-0. Σκόρερ για την ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς ο Τζότζε Γιοβάνοβιτς στο 29′ και ο Εράν Ζαχάβι στο 84′. Κορυφαίος για τους κίτρινους ο Κουέστα, ο Καμάτσο έχασε μια απίθανη ευκαιρία σε κενή εστία στο 90+5′ να μειώσει στο σκορ.

Ο Άρης δεν κατάφερε να πάρει το αποτέλεσμα που θα ήθελε στο Ισραήλ, καθώς ηττήθηκε από την ανώτερη Μακάμπι Τελ Αβίβ με 2-0, χάρη στα γκολ του Γιοβάνοβιτς στο 29′ και του Ζαχάβι στο 84ο λεπτό.

Οι παίκτες του Μπούργος δεν κατάφεραν να γίνουν αρκετά απειλητικοί στο μεγαλύτερο κομμάτι του ματς, ενώ καλύτερος παίκτης των κίτρινων ήταν ο Κουέστα που πραγματοποίησε εξαιρετική εμφάνιση. Οι Θεσσαλονικείς έχουν παράπονα από τη διαιτησία, του Ολλανδού Ντένις Χίγκλερ, ο οποίος άφησε ατιμωρήτα τα σκληρά μαρκαρίσματα των Ισραηλινών.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα η αποστολή των κίτρινων έγινε πολύ δύσκολη ενόψει της ρεβάνς μια εβδομάδα μετά, καθώς πρέπει να βελτιωθούν αρκετά αν θέλουν να προκριθούν στα playoffs του Conference League.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 29′. Οι παίκτες του Ίβιτς έφυγαν στην αντεπίθεση και αυτή τη φορά ο Τζότζε Γιοβάνοβιτς πλάσαρε σωστά από πλεονεκτική θέση. Την ασίστ πιστώθηκε ο Κανισόβσκι, ο οποίος διένυσε αρκετά μέτρα πριν πασάρει στον Σέρβο μέσα στην περιοχή.

Ο Ζαχάβι έκανε το τελειωτικό χτύπημα στο 84′. Ο Πέριτσα κουβάλησε αρκετά την μπάλα και έκανε το γύρισμα στον Ζαχάβι εκτός περιοχής και αυτός με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στη δεξιά γωνιά του Κουέστα. Ο Άρης προσπάθησε να πετύχει ένα γκολ στο τελευταίο 15λεπτο του ματς και έχασε απίθανη ευκαιρία με τον Καμάτσο στιο 90+5′, ο οποίος αστόχησε προ κενής εστίας και στέρησε από τον Άρη έστω το ένα γκολ που θα έκανε πιο εύκολη τη ρεβάνς στο Βικελίδης.

Με αυτό το αποτέλεσμα το ελληνικό ποδόσφαιρο συνέχισε την αρνητική παράδοση με γηπεδούχο τη Μακάμπι Τελ Αβίβ. Μετά τους Ολυμπιακό, Παναθηναϊκό, ΠΑΟΚ, Αστέρα και Πανιώνιο και οι κίτρινοι ηττήθηκαν στην έδρα της “ομάδας του λαού”.

Ο Ίβιτς άφησε στον πάγκο τον Ζάχαβι, με 4-2-3-1 και Ματέο Γκαρσία ο Μπούργος
Οι παίκτες της Μακάμπι μπήκαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, με τον κόσμο να δίνει ώθηση στην ομάδα του Βλάνταν Ίβιτς, ο οποίος άφησε στον πάγκο το μεγάλο αστέρι της “ομάδας του λαού”, Εράν Ζάχαβι. Ο πρώην μέσος του ΠΑΟΚ, Εγιάλ Γκολάσα, έμεινε εκτός την τελευταία στιγμή λόγω ίωσης.

Στον αντίποδα, ο Μπούργος παρέταξε τους κίτρινους σε σχηματισμό 4-2-3-1, αλλάζοντας τη διάταξη σε σχέση με τα παιχνίδια με την Γκόμελ. Ο Ματέο Γκαρσία έπαιξε στο “δέκα” πίσω από τον προωθημένο Γκρέι, ενώ ο Ιτούρμπε προτιμήθηκε στο αριστερό άκρο της επίθεσης έναντι του Καμάτσο.

Στον πάγκο έμεινε ο Πάλμα παρότι ήταν σε καλή κατάσταση, ενώ σε σχέση με τον επαναληπτικό με την Γκόμελ, ο Πίρσμαν προτιμήθηκε στο αριστερό άκρο της άμυνας έναντι του Μαζικού και ο Νταμπό αντί του Ντιόπ.

Ανώτερη η Μακάμπι στο πρώτο μέρος

Οι παίκτες του Ίβιτς απειλούσαν κατά κύριο λόγο με βαθιές μπαλές στην πλάτη της άμυνας του Άρη, με το δίδυμο Μπράμπετς – Φαμπιάνο να αντιμετωπίζει προβλήματα. Η πρώτη απειλή των γηπεδούχων έγινε στο 9′, με τον Κανισόβσκι να νικιέται από κοντά από τον Κουέστα.

Τέσσερα λεπτά οι Ισραηλινοί απείλησαν σε φάση διαρκείας τα καρέ του Κουέστα, ωστόσο ο Ισπανός κίπερ και οι αμυνόμενοι του Άρη σταμάτησαν κάθε τελική προσπάθεια στη συγκεκριμένη φάση.

Η πρώτη καλή στιγμή του Άρη έγινε στο 19ο λεπτό. Ο Μαντσίνι δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής και ο Πέρετζ έπεσε στη γωνιά του και μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Γιοβάνοβιτς προειδοποίησε τον Κουέστα στο 23′. Ο Ζεράλδες έκανε ένα γύρισμα από τα δεξιά και ο Γιοβάνοβιτς έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα. Στο 29ο λεπτό όμως ήρθε το πρώτο “χτύπημα” για τους γηπεδούχους.

Μετά το γκολ του Γιοβάνοβιτς οι Ισραηλινοί συνέχιζαν να δημιουργούν με άνεση ευκαιρίες, όπως του Κούβας στο 31′ και να δημιουργούν κινδύνους στην πλάτη της άμυνας των κίτρινων.

Ο Μαντσίνι απείλησε για μια ακόμα φορά περίπου από την ίδια θέση, έπειτα από πάσα του Γκαρσία, όμως το σουτ του πέρασε ψηλά. Αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη φάση για τους κίτρινους, καθώς μια απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ιτούρμπε στο 45+4′ πέρασε ψηλά.

Κατώτεροι και στο δεύτερο μέρος οι κίτρινοι
Στο δεύτερο μέρος η Μακάμπι ξεκίνησε πιο δυνατά το ματς, αλλά δεν ήταν το ίδιο απειλητική σε σχέση με το πρώτο μέρος. Ωστόσο και ο Άρης δεν μπορούσε να γίνει εύκολα απειλητικός. Η πρώτη κίνηση του Μπούργος ήταν περάσει τον Μάνου Γκαρθία στον αγωνιστικό χώρο, προκειμένου να δώσει νέα πνοή στην επιθετική γραμμή των κίτρινων.

Στο 49′ ο Χοζές από πλάγια θέση τετ-α-τετ νικήθηκε από τον Κουέστα με μια εξαιρετική επέμβαση, ενώ δέκα λεπτά μετά ένα δυνατό σουτ του Μπίτον από μακρινή απόσταση πέρασε άουτ.

Η στιγμή που περίμεναν οι Ισραηλινοί έγινε, καθώς ο Ζαχάβι πέρασε στον αγωνιστικό χώρο και απείλησε δευτερόλεπτα μετά. Έπειτα από σέντρα του Ζεράλδες ο πολύπειρος Ισραηλινός επιθετικός έπιασε μια κεφαλιά και ο Κουέστα πραγματοποίησε μια εξαιρετική επέμβαση. Στην εξέλιξη της φάσης ο Εμπακατά έκανε ολέθριο λάθος και ο Κλοχ απείλησε μέσα από την περιοχή με ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ.

Ένα λεπτό μετά, έπειτα από λάθος του Μπράμπετς, ο Πέριτσα έφυγε μόνος του σε θέση τετ-α-τετ, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και ο εξαιρετικός Κουέστα τον μπλόκαρε.

Γκολ ο Ζαχάβι έχασε το άχαστο ο Καμάτσο

Ο Άρης απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος στο 74′. Ο Καμάτσο δοκίμασε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυνόμενου της Μακάμπι και πήρε περίεργη τροχιά, με τον Πέρετζ να παραχωρεί κόρνερ με εκπληκτική επέμβαση.

Ο Ζαχάβι εκτέλεσε τον Άρη στο 84′, κανάνοντας το 1-0. Μετά από αυτό γκολ οι παίκτες του Χερμάν Μπούργος ξύπνησαν και προσπάθησαν έστω να μειώσουν στο σκορ.

Ένα λεπτό μετά το γκολ του Ζαχάβι, μια κεφαλιά του Ντουκουρέ εξουδετερώθηκε από τον Πέρετζ με εξαιρετική επέμβαση. Στο 90′ ο Καμάτσο βρήκε λίγο κενό χώρο εκτός περιοχής και έκανε το σουτ με την μπάλα να περνάει άουτ. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής έχασε μια ανεπανάληπτη ευκαιρία στο 90+5′ προ κενής εστίας και στέρησε έστω το ένα γκολ από τον Άρη, κυριολεκτικά στο φινάλε της αναμέτρησης.

Μακάμπι Τελ Αβίβ – Άρης 2-0

Έδρα: Μπλούμφιλντ Στέιντιουμ

Σκόρερ: Γιοβάνοβιτς 29′, Ζάχαβι 84′

Κίτρινες κάρτες: 45+3′ Σάμποριτ, Ζάχαβι 85′ / 52′ Ιτούρμπε

Κόκκινες κάρτες: –

Μακάμπι Τελ Αβίβ: Πέρετζ, Ζεράλδες, Γεϊνί, Σομπορίτ, Χόζες (62′ Κλουχ), Μπίτον (62′ Νατσμίας), Γκλέιζερ, Φαν Όβεριμ (90+1′ Ρίκαν), Κούβας (67′ Ζάχαβι), Κανισόβσκι, Γιοβάνοβιτς (66′ Πέριτσα).

Άρης: Κουέστα, Εμπακατά, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν (81′ Μαζικού), Νταμπό (81′ Ντιόπ), Ντουκουρέ, Μαντσίνι (63′ Πάλμα), Ιτούρμπε (63′ Καμάτσο), Ματέο Γκαρσία (51′ Μάνου Γκαρθία), Γκρέι.

πηγή: sport24.gr

Σλάβια Πράγας – Παναθηναϊκός 2-0: Πλήρωσε αμυντική ολιγωρία και διαιτητικές αποφάσεις, αλλά έχει τη Λεωφόρο

Εθνική Μπάσκετ: Το video από την πρώτη Αντετοκούνμπο – Ντόρσεϊ στην προετοιμασία