22:01 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Μακάμπι Τελ Αβίβ-Ολυμπιακός 71-70: Άδικη ήττα για τους Πειραιώτες

Αυτός ο Ολυμπιακός προσφέρει αισιοδοξία και χαμόγελα. Ακόμα και η ήττα στο Τελ Αβίβ δεν γίνεται να τον πτοήσει. Ακόμα και με τον τρόπο που ήρθε, αφού οι Μπελόσεβιτς, Ρίζικ και Βίλιους είχαν άλλη άποψη και απλά δεν τον άφησαν να επιστρέψει στην Ελλάδα με ένα παλικαρίσιο διπλό.

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε στο Ισραήλ με 71-70 από την Μακάμπι του Γιάννη Σφαιρόπουλου, έχοντας τον έλεγχο και το προβάδισμα με 4 πόντους (65-69) με 48 δευτερόλεπτα να απομένουν. Οι Ερυθρόλευκοι ένιωσαν την άσχημη πλευρά της διαιτησίας, στο τέλος μίλησαν οι… άρχοντες του αγώνα και έστειλαν τον Ουίλμπεκιν στους 6 σερί πόντους, με το τρίποντο-μαχαιριά του να δίνει τη νίκη στην «ομάδα του λαού».

Ο Μπαρτζώκας είδε στο πρόσωπο του ΜακΚίσικ έναν ηγέτη πρώτης γραμμής με τον Αμερικανό να κλέβει την παράσταση, ο Παπανολάου έπαιζε άμυνα για τρεις, όμως αυτό δεν ήταν αρκετο. Θετικός στο ντεμπούτο του ο Μπάικς, έδωσε πράγματα ο Πρίντεζης και ο… τρίποντος Βεζένκοφ.

ΣΟΥΠΕΡ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ,  ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΑΛΛΟΥ ΜΕΤΑ

Με το ντεμπούτο του ΜακΚίσικ στην Ευρωλίγκα, ο Γιώργος Μπαρτζώκας επέλεξε τους Μπόλντγουιν, ΜακΚίσικ, Παπανικολάου, Πρίντεζη και Έλις στο ματς. Οι Ερυθρόλευκοι προσπάθησαν εξ αρχής να «παγώσουν» τον ρυθμό. Με πίεση παντού, να κυνηγούν κάθε κατοχή και τον Παπανικολάου… μπαλαντέρ και βδέλλα στον Ουίλμπεκιν, ο Ολυμπιακός ήταν πίσω από τους Ισραηλινούς με 9-8 στο 6λεπτο. Οι γηπεδούχοι είχαν τον Μπράιαντ με 8 πόντους σε χρόνο…dt, αλλά ο ΜακΚίσικ πραγματοποίησε το 12-10 όντας εντυπωσιακός.

Οι Ερυθρόλευκοι είδαν τον πρώην γκαρντ της Μπεσίκτας να πονοκεφαλιάζει τον Σφαιρόπουλο. Την ίδια ώρα ο Πρίντεζης (μετά από γκολ φάουλ του ΜακΚίσικ), έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ποστ στο Καλοϊάρο (14-15), για να πιέσουν επιπλέον οι γηπεδούχοι και να περάσουν στο δεκάλεπτο με 4 πόντους μπροστά (20-16).

Ο Μπάικς έδειχνε εκτός κλίματος, ήταν για ώρα στο παρκέ όμως μετά το δεύτερο του φάουλ, ο Μπαρτζώκας επιστράτευσε τον Κόνιαρη για την άμυνα. Παρά το 23-16 της Μακάμπι, ο Ολυμπιακός «δάγκωνε» στην άμυνα. Το τρίποντο του Ρότσεστι και οι βολές του Πολ έφεραν το 25-21, με τους Πειραιώτες να είναι εντυπωσιακοί στα αμυντικά τους καθήκοντα. Η επιστροφή του ΜακΚίσικ, το ντράιβ του και ένα τρίποντο του Βεζένκοφ ήταν η αιτία του 25-26, με την ομάδα του Μπαρτζώκα να μην καταλαβαίνει στο πρώτο ημίχρονο από απουσίες και έδρες. Το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου ήταν ευεργετικό για την Μακάμπι, ένα 5-0 και τα λάθη των Πολ και Ρότσεστι έκαναν έξαλλο τον Μπαρτζωκα, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ σε ένα ματς που πήγαινε ακριβώς όπως θα το περίμεναν όλοι.

Το σερί της Μακάμπι άνοιξε. Ο προπονητής του Ολυμπιακού επέμεινε στην δυάδα των Ρότσεστι και Πολ, οι Ερυθρόλευκοι έμειναν άποντοι για ώρα και οι Ισραηλινοί έτρεξαν ένα 14-0 με το δίποντο του Μπράιαντ. Ο Πολ το μοναδικό που κατάφερε ήταν ένα τρίποντο απο την γωνία, στην επόμενη φάση… έμπλεξε με τον Μπόλντγουιν με το 39-29 να είναι το σκορ του ημιχρόνου, με τον Ολυμπιακό να έχει 12 λάθη με μόλις 3 ασίστ!

ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΜΙΛΗΣΑΝ ΟΙ… ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ

Ο Ολυμπιακός έπρεπε να αντιδράσει. Οι Ερυθρόλευκοι είδαν τον Μπόλντγουιν  να ξυπνάει και αυτό ήταν υπέρ του. Από το τρανζίσιον λοιπόν του Αμερικανού γκαρντ, οι Ερυθρόλευκοι πλησίασαν σε 44-37 με το γκολ φάουλ του Παπανικολάου. Ο Έλις μετά από ώρα κέρδισε μάχες από τον Χάντερ (46-39). Ο Μπόλντγουιν ήταν ο κορυφαίος του παρκέ σε αυτό το διάστημα. Σκόραρε για τρεις, βοήθησε με τα χέρια του στην άμυνα και αργότερα ήταν ο λόγος για να έρθει και το τρίποντο του Πρίντεζη για το 47-45.

Οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν στους οχτώ πόντους την Μακάμπι σε εκείνο το διάστημα, ο Μπάικς πέτυχε το δίποντο για να έρθει κοντά ο Ολυμπιακός όμως το τρίποντο του Ουίλμπεκιν, σε άμυνα που είχε φάουλ να δώσει η ομάδα του Πειραιά, έστειλε τις ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 52-50.

Ο Ολυμπιακός πέρασε στο ματς και ήταν μεταμορφωμένος στην τέταρτη περίοδο. Ο Βεζένκοφ βοήθησε σε αυτό το διάστημα, με δύο τρίποντά του έστειλε το ματς στο 55-60 βάζοντας φωτιά στο ματς τρέχοντας ένα 10-0 η ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ο Μπόλντγουιν ήταν απίστευτος και σε αυτό το δεκάλεπτο. Με τις άμυνές του, την θέλησή του και τα ντράιβ του έστειλε το ματς στο 58-64, σε ένα ματς που ο Ολυμπιακός του Γιώργου Μπαρτζώκα να δείχνει τα δόντια του απέναντι σε ένα εκ των φαβορί της τετράδας.

Με όσα πέρασαν οι Ερυθρόλευκοι αυτό το διάστημα, με ότι και αν συνέβη, έβγαζαν πάθος και… κλείδωναν με κάθε τρόπο τις επιθέσεις των υπερταλαντούχων παικτών του Σφαιρόπουλου.

Οσο για τον ΜακΚίσικ; Λίρα εκατό. Με σερί πόντους κράτησε τον Ολυμπιακό, η διαφορά πήγε στο 65-69, όμως με μία αμφισβητούμενη φάση οδήγησε τον Ουίλμπεκιν στις βολές.

Σε φάουλ στο κέντρο, ο Παπανικολάου έκανε την παράβαση, ο Αμερικανός σηκώθηκε μετά το φάουλ ο Μπελόσεβιτς έδωσε τρεις βολές και το ματς οδηγήθηκε στο 68-69.

Σε παρομοια φάση, ο Μπόλντγουιν δεν κέρδισε το αντιαθλητικό που του έγινε, πήρε ένα απλό φάουλ και αστόχησε στην μία βολή.

Μετά από τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου, οι περιστροφές ήταν κακές και ο Ουίλμπεκιν σκόραρε για τρεις με το σκορ στο 71-70, σε ένα παιχνίδι που ουσιαστικα το έκριναν οι Μπελόσεβιτς, Ρίζικ και Βίλιους. Στο τέλος ο ΜακΚίσικ έκανε λάθος, δεν πάσαρε σωστά στον Πρίντεζης και η Μακάμπι κατέκτησε μία ανέλπιστη νίκη.

πηγή: to10.gr