23:04 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Με αυτογκόλ η Καλλονή τον Λεβαδειακό (video)

ΑΕΛ Καλλονής και Λεβαδειακός ήθελαν τη νίκη για να απομακρυνθούν από την επικίνδυνη ζώνη του υποβιβασμού καθώς η Καλλονή ήταν στην 12η θέση με 26 βαθμούς, ενώ ο Λεβαδειακός στην 14η με 24.

Μόλις στο 4΄ ο Κονέ θα κάνει ένα καλό σουτ, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ σε μία πολύ καλή φάση για τον Λεβαδειακό. Παρά το γεγονός ότι ο Λεβαδειακός ήταν πολύ καλός στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης η Καλλονή ήταν εκείνη η οποία άνοιξε το σκορ στο 13ο λεπτό με αυτογκόλ. Μετά το σουτ του Μαρσέλο ο Μουλόπουλος βρήκε την μπάλα με τα πόδια και την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του δίνοντας το προβάδισμα στου γηπεδούχους και κάνοντας το 1-0. Οι παίκτες του Γιάννη Ματσουράκη μετά το ανέλπιστο τέρμα ανέβασαν στροφές θέλοντας να πετύχουν και ένα δεύτερο γκολ. Στο 20′ ο Μαρσέλο κάνει μία πάσα-σουτ που πηγαίνει απευθείας στα χέρια του Στρατηλάτη. Οι γηπεδούχοι συνέχιζαν να απειλούν δείχνοντας ότι θέλουν το 2-0 χωρίς ωστόσο να μπορούν να το πετύχουν. Στο 26′ ο Αναστασιάδης σηκώνεται για την κεφαλιά και την παίρνει μετά από εκτέλεση φάουλ του Λεοζίνιο, η μπάλα όμως βρίσκει και στο κεφάλι του Κώτσιου και καταλήγει κόρνερ. Το αυτογκόλ φαινόταν να έχει επηρεάσει τους παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου που στο 38′ είχαν μία καλή ευκαιρία με τον Mουλόπουλο να ελίσσεται, να συγκλίνει και σουτάρει αναγκάζοντας τον Αναστασιάδη να διώξει με το κεφάλι. Ένα λεπτό αργότερα ο Μαρσέλο έκανε ένα εξαιρετικό σουτ με τον Στρατηλάτη να πετάγεται και με υπερένταση να διώχνει σε κόρνερ.Οι δύο ομάδες τελικά θα πάνε στα αποδυτήρια με την Καλλονή να είναι μπροστά στο σκορ.

1077078

Με την έναρξη του δεύτερου μέρους η Καλλόνη πίεζε τον Λεβαδειακό αλλά κόντρα στην ροή του αγώνα οι παίκτες του Νίκου Καραγεωργίου ήταν εκείνοι οι οποίοι έκαναν την πρώτη φάση της επανάληψης όταν στο 55′ ο Μάντζιος θα βγάλει τη σέντρα και ο Μουλόπουλος με προβολή θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Λεοζίνιο θα χάσει απίστευτο τετ α τετ στέλνοντας την μπάλα άουτ μετά από πάσα του Περόνε. Στο 64′ ο Περόνε θα κάνει ένα πολύ καλό σουτ αλλά η μπάλα θα περάσει άουτ. Ο αγώνας είχε πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να πετύχουν κάποιο τέρμα. Στο 80′ ο Kαλτσάς θα σώσει τον Σιδεράκη διώχνοντας μακριά την μπάλα και ενώ ο πορτιέρο της Καλλονής είχε κάνει κακή έξοδο. Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90′ ο Λεβαδειακός θα κάνει μια καλή κομπίνα σε φάουλ όμως ο Αρτεμίτσε δεν θα κάνει καθόλου καλό κοντρόλ και θα χάσει την κατοχή της μπάλας, έτσι η Καλλονή θα πάρει μια σημαντική νίκη και θα φτάσει τους 29 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Σιδεράκης, Χωριανόπουλος, Αναστασιάδης, Ζακουανί, Γιορέντε, Κεϊτά, Μαρσέλο (86′ Βαλιός), Ποντάνι, Λεοζίνιο (69′ Καλτσάς), Μανούσος, Περόνε (79′ Καζάκης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Στρατηλάτης, Μουλόπουλος, Σκέμπης, Ιντζίδης, Κώτσιος, Χαραλάμπους, Λαμπρόπουλος (33′ Βαρέλα), Κονέ, Ορτέγκα, Μιλοσάβλιεφ (76′ Καπό), Μάντζιος.