14:15 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Μεγάλη νίκη για τον Πλατανιά, 2-1 τον ΠΑΟΚ

Με τον Πλατανιά να καίγεται για τους τρεις βαθμούς της νίκης στην προσπάθεια παραμονής στην κατηγορία και τον ΠΑΟΚ αντιστοίχως στο κυνήγι της πρώτης θέσης, το παιχνίδι στα περιβόλια ήταν πολύ σημαντικό και για τους δυο.

Το πρώτο σουτ έγινε στο 4ο λεπτό για τους γηπεδούχους με τον Καζναφέρη να στέλνει την μπάλα άουτ. Το παιχνίδι είχε γρήγορο ρυθμό με τις δυο ομάδες να δείχνουν διάθεση να πιέσουν και να τρέξουν ώστε να πετύχουν από νωρίς ένα τέρμα. Μόλις στο 10΄ο ΠΑΟΚ κατάφερε να προηγηθεί όταν ο Κατσουράνης βρήκε με εξαιρετική μπαλιά τον Κλάους που έκανε την κεφαλιά, αναγκάζοντας τον Γεωργαλλίδη να διώξει εντυπωσιακά, αλλά στην συνέχεια ο νεαρός επιθετικός του ΠΑΟΚ με νέα κεφαλιά έκανε το 0-1. Οι Χανιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά το τέρμα που δέχθηκαν, χωρίς όμως να μπορούν να δημιουργήσουν κάποια φάση στην εστία του Γλύκου. Οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί απόρροια των κακών  επιλογών τους στην επίθεση αλλά και της καλής άμυνας του ΠΑΟΚ. Ο δικέφαλος προσπαθούσε από την άλλη κυρίως με τον Λούκας γιατί οι Στοχ και Σπυρόπουλος από αριστερά δεν είχαν καταφέρει να μπουν στο κλίμα του αγώνα. Κόντρα στην ροή του αγώνα στο 36΄ ο Τέτε βρήκε τον Κάταϊ που έφυγε από κανονική θέση, και με ένα αδύναμο πλασέ έκανε το 1-1 στην πρώτη φάση του Πλατανιά στο παιχνίδι. Στο 44΄ο Πλατανιάς είχε μεγάλη ευκαιρία να περάσει μπροστα στο σκορ, αφού ο Τόρες μόνος του… κατάφερε να στείλει την μπάλα άουτ με κεφαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα αλλά ο Κίτσιου για τον ΠΑΟΚ έκανε τη σέντρα, ο Φερνάντες έβαλε την κόντρα και η μπάλα βγήκε για λίγο κόρνερ. Στο 55΄ ο Γεωργαλλίδη αντιδρά εντυπωσιακά στο σουτ του και αλλάζει πορεία στην μπάλα. Αμέσως μετά οι γηπεδούχοι πίεσαν αναζητώντας το γκολ της νίκης, κάτι που πέτυχαν στο 67΄με τον Κάταϊ να πασάρει στον Τόρες, οι Κατσουράνης και Κίτσιου τον κοιτούσαν και ο Ισπανός σέντερ φόρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου κάνοντας το 2-1. Ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να πιέσει για τον γκολ της ισοφάρισης, με τον Αναστόπουλο να φωνάζει στους παίκτες του να βγουν μπροστά παρά το γεγονός ότι προηγούνταν. Στο 82΄ο Πλατανιάς βγαίνει στην κόντρα με τον Σιαλμά να κάνει το σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Ένα λεπτό πριν συμπληρωθεί το ενενηντάλεπτο ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 2-2. Αρχικά ο Λίνο έκανε το γύρισμα, με τον Αγκιλέρα να διώχνει πάνω στην γραμμή, και στην συνέχεια ο Λούκας πήρε την μπουκιά από το στόμα του Κατσουράνη. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με τον Πλαντανιά να παίρνει μια μεγάλη νίκη.