21:31 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Μετά τα ευτράπελα, οριστική διακοπή του ντέρμπι Άρης – ΠΑΟΚ

Το ντέρμπι Άρης – ΠΑΟΚ έμελλε τελικά να μην τελειώσει ποτέ, αφού μετά την αρχική διακοπή λόγω τραυματισμού του διαιτητή, ο αγώνας στη συνέχεια διεκόπη για δεύτερη φορά για ρίψη αντικειμένου στον αγωνιστικό χώρο, και η τρίτη και… φαρμακερή ήρθε όταν μετά από διαβουλεύσεις αποφασίστηκε η εκκένωση του γηπέδου εντός 20 λεπτών, γεγονός που δεν έγινε και οδήγησε στην οριστική διακοπή του αγώνα!

Αναλυτικότερα:

Αρχικά το παιχνίδι καθυστέρησε να αρχίσει για 27 λεπτά, καθώς μια δεσμίδα χαρτιού τραυμάτισε τον διαιτητή Αναστόπουλο στο μέτωπο. Ωστόσο, και όταν ξανάρχισε, δεν ολοκληρώθηκε, αφού στα 42,1’’ για τη λήξη του ημιχρόνου και με τους φιλοξενούμενους μπροστά στο σκορ (31-33), ο ίδιος ρέφερι διέκοψε ξανά τον αγώνα για ρίψη αντικειμένου.

Μετά από διαβουλεύσεις αποφασίστηκε η εκκένωση του γηπέδου εντός 20 λεπτών, το χρονοδιάγραμμα δεν τηρήθηκε, βγήκε μόνο η ομάδα του Άρη για ζέσταμα, και τελικά λίγο πριν τις 20:00 έγινε γνωστό πως το φύλλο αγώνα είχε κλείσει από τις 19:25, χωρίς να υπάρξει ενημέρωση των ΜΜΕ.

Οι διαιτητές ανέφεραν πως ο αγώνας δεν ολοκληρώθηκε με υπαιτιότητα του Άρη – καθώς το γήπεδο δεν εκκενώθηκε εγκαίρως -, ο οποίος και αναμένεται να τιμωρηθεί.