3:57 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

NBA: Ο Αντετοκούνμπο «καθάρισε» τους Μπρούκλιν Νετς σκοράροντας 49 πόντους

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να κάνει εμφάνιση MVP απέναντι στον εξαιρετικό Κέβιν Ντουράντ, οι Μιλγουόκι Μπακς επικράτησαν των Μπρούκλιν Νετς με 117-114 και ελπίζουν ακόμα στην κατάληψη της πρώτης θέσης στην Ανατολή.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ρεκόρ για τη φετινή σεζόν με 49 πόντους (21/36 εντός παιδιάς, 4/8 τρίποντα), ενώ είχε επίσης 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 μπλοκ και οδήγησε τους Μπακς στη νίκη με 117-114 επί των Νετς, που είχαν σε τρομερή βραδιά τον Κέβιν Ντουράντ (43π., 10ρ.), αλλά και άστοχο στην τελευταία επίθεση για την παράταση.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Η πρώτη περίοδος άνηκε στους Μπρούκλιν Νετς, οι οποίοι είδαν 8 παίκτες να σκοράρουν σε αυτό το διάστημα, την ώρα που από τους Μιλγουόκι Μπακς είχαν σκοράρει μόνο οι Γιάννης, Μίντλετον και Χόλιντεϊ. Έτσι προηγήθηκαν μέχρι και με 14 πόντους, ωστόσο στο τέλος της περιόδου και στις αρχές της δεύτερης οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 11-0 και επέστρεψαν στο παιχνίδι.

Ο Ντουράντ με ένα προσωπικό 5-0 ανέκοψε λίγο τη φόρα των Μπακς, οι οποίοι όμως είχαν πάρει ήδη μπροστά και πήραν και το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου, με 62-59. Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν απολαυστικό με έναν εκπληκτικό Γιάννη Αντετοκούνμπο, που πέτυχε τους πρώτους 16 πόντους της ομάδας του στην τρίτη περίοδο.

Οι Νετς ωστόσο είχαν έναν επίσης εξαιρετικό Κέβιν Ντουράντ, που τους οδηγούσε, με αποτέλεσμα η τρίτη περίοδος να ολοκληρωθεί στο ισόπαλο 90-90. Στην τέταρτη περίοδο οι Νετς ξέφυγαν με 6, 90-96, αλλά με 6 συνεχόμενους πόντους του Μίντλετον, οι Μπακς επέστρεψαν και στη συνέχεια με τον Γιάννη να αναλαμβάνει δράση ξανά, ξέφυγαν και με 7 (106-99).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πέτυχε το τελευταίο καλάθι της ομάδας του ένα λεπτό πριν από το τέλος του αγώνα, κάνοντας το 117-112. Ο Ίρβινγκ με ντράιβ μείωσε στο τρίποντο και οι Νετς έβγαλαν δύο άμυνες, έχοντας την τελευταία επίθεση για 3.6 δεύτερα. Ο Ντουράντ πήρε το τελευταίο σουτ, αλλά αστόχησε, με τους Μπακς να επικρατούν 117-114 και να διατηρούν ελπίδες για την κατάληψη της πρώτης θέσης στην Ανατολή.