18:38 Τρίτη 23 Απριλίου 2024

Νίκησε τον Παναθηναϊκό το φορμαρισμένο Λαύριο

Άνετη επικράτηση της ομαδας έκπληξη του πρωταθλήματος που νίκησε εύκολα την ομάδα του Βόβορα και τον έριξε από την κορυφή – Μαζί στην πρώτη θέση ΑΕΚ και Παναθηναϊκός

Το πολύ φορμαρισμένο Λαύριο νίκησε εύκολα με 92-82 τον Παναθηναϊκό για την 10η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Basket League. Η ομάδα του Σερέλη πραγματοποίησε εντυπωσιακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (61-40 στο επιμέρους σκορ!) και κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ιδιαίτερα ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο, με τους Πράσινους να παίρνουν μεν προβάδισμα 7 πόντων με τρίποντο του Παπαπέτρου (2-9), αλλά τους γηπεδούχους να βγάζουν αντίδραση στην συνέχεια και με πρωταγωνιστή τον Βασίλη Μουράτο να καταφέρνουν να το φέρουν στα ίσα (9-9). O Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοση του και στις δύο πλευρές του παρκέ στο τελευταίο τρίλεπτο και κατάφερε να τρέξει ένα 10-0 σερί παίρνοντας διψήφια διαφορά (9-19).

Στην δεύτερη περίοδο το παιχνίδι απέκτησε ξέφρενο ρυθμό, με αμφότερες τις δύο ομάδες να επιδιώκουν να τρέξουν στο ανοιχτό γήπεδο. Οι γηπεδούχοι αρχικά μείωσαν στα μισά την διαφορά με ένα μικρό επιμέρους 6-1, με τους Πράσινους να απαντούν με τους Παπαπέτρου και Ουάιτ (15-24). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πλησιάσουν στο καλάθι με κάρφωμα του Μουράτου (29-31), με τον Νέντοβιτς να βρίσκει ρυθμό στο φινάλε του δεκαλέπτου και μαζί με τον Παπαπέτρου να ανεβάζει το «πράσινο» προβάδισμα  σε διψήφια επίπεδα (31-42).

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε και στην τρίτη περίοδο, αφού το ροτέισον του Γιώργου Βόβορα αλλά και η συνέπεια των γηπεδούχων και στις δύο πλευρές του παρκέ, οδήγησαν στα μισά την διαφορά (41-46) μετά από τρίποντο του Ντέιβις. Η πίεση της ομάδας του Χρήστου Σερέλη συνέχισε να βάζει προβλήματα στο Τριφύλλι με την διαφορά να μείνει στα ίδια επίπεδα για αρκετό διάστημα.

Ο Κάρτερ με απίστευτο έμμεσο τρίποντο την κατέβασε στους 4 πόντους (51-55) για να έρθουν ο Ντιαλό και ο Ντέιβις να βάλουν φωτιά στο παιχνίδι βάζοντας μπροστά το Λαύριο (56-55). Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν και με τέσσερις πόντους (59-55), ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε με τους Ουάιτ και Νέντοβιτς, με τον Κόζι να πετυχαίνει ένα απίστευτο τρίποντο από το κέντρο στην εκπνοή βάζοντας για πρώτη φορά μπροστά με 5 το Λαύριο (64-59).

Μάλιστα, οι γηπεδούχοι με ένα 5-0 σερί στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου πήραν διψήφια διαφορά στο παιχνίδι (69-59), ενώ πέντε λεπτά πριν το τέλος κατάφεραν και έκαναν το +14 (79-65). O Παναθηναϊκός στην συνέχεια έβγαλε αντίδραση με διαρκή πίεση σε όλο το γήπεδο, και μείωσε στους 8 (79-71), με τον Κόζι να απαντά με τρίποντο-μαχαιριά ανεβάζοντας πάλι την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (82-71). Ο Παναθηναϊκός μείωσε στους 7 με τον Ουάιτ (82-75), ωστόσο δεν κατάφερα να πλησιάσει περισσότερο γνωρίζοντας την ήττα με το τελικό 92-82.

Τα δεκάλεπτα: 9-19, 31-42, 64-59, 92-82.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κάρτερ 11 (0/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Μουράτος 17 (4/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντιαλό 21 (6/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Ντέιβις 15 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γερομιχαλός 1 (3 ασίστ), Κόζι 18 (6/9 τρίποντα), Σάβατζ 5 (1), Άλστον, Περσίδης 4, Βουλγαρόπουλος.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Βόβορας): Παπαγιάννης 4 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Παπαπέτρου 19 (3/3 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Φόστερ 4, Μπεντίλ 2, Σαντ Ρος 5 (1/5 σουτ), Μποχωρίδης 8 (2), Κασελάκης, Νέντοβιτς 19 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/4 βολές), Γουάιτ 10 (3 ριμπάουντ), Μήτογλου 11 (4/4 δίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ).

NBA: Νέα νίκη των Μπακς – “Έγραψε” πάλι ο Αντετοκούνμπο [βίντεο]