19:17 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Νορβηγία - Ελλάδα 1-2: Έσβησε τον Χάαλαντ και έγραψε νίκη

Για δεύτερο σερί φιλικό παιχνίδι, μετά το ματς με το Βέλγιο την Πέμπτη και το ισόπαλο 1-1, η Εθνική Ελλάδας έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο, τουλάχιστον για 45 λεπτά, έσβησε έναν από τους καλύτερους επιθετικούς στον κόσμο με ομαδική άμυνα, τον Χάαλαντ, και κατάφερε να κερδίσει με 2-1 τη Νορβηγία στο φιλικό που έγινε στη Μάλαγα της Ισπανίας την Κυριακή (6/6) το βράδυ.

Οι παίκτες του Φαν Σιπ ήταν καταπληκτικοί στο μισό της αναμέτρησης όταν σημείωσαν και τα δύο γκολ με τους Μασούρα και Ανδρούτσο και στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να διαχειριστούν το υπέρ τους σκορ από το πρώτο 45λεπτο και να φτάσουν σε μια σημαντική επικράτηση, έστω και φιλική.

Και με το πρόσωπο του πρώτου μέρους αν καταφέρει να το δείχνει σε μεγαλύτερη διάρκεια μπορεί να πετύχει πολλά περισσότερα πράγματα και γιατί όχι να βρει το δρόμο και προς το Μουντιάλ του Κατάρ.

Με 3-5-2 και εξαιρετική διαχείριση στο πρώτο 45λεπτο

Ο Φαν Σιπ κατέβασε μια ομάδα με αλλαγές στο πρώτο ημίχρονο ενώ άλλαξε και το σύστημα της ομάδας βάζοντας τρία στόπερ στην προσπάθεια του να σβήσει τους Χάαλαντ και Έντεργκααρντ και τελικά τα κατάφερε.

Ο Βλαχοδήμος ήταν κάτω από τα γκολπόστ με τον Ανδρούτσο να παίζει στα δεξιά και τον Τσιμίκα αριστερά ενώ οι τρεις στόπερ ήταν οι Μαυροπάνος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας. Στο κέντρο έπαιξαν ως δίδυμο οι Γαλανόπουλος, Μπουχαλάκης, έχοντας μπροστά τους τον Μάνταλο και στην επίθεση ήταν οι Πέλκας, Μασούρας.

Αυτό που είχε πει ο Φαν Σιπ στη συνέντευξη Τύπου του αγώνα την προηγούμενη μέρα ήταν πως ήθελε από τους παίκτες του να παίξουν καλά στην επίθεση ώστε να περιορίσουν τις επιθετικές ενέργειες των Νορβηγών. Αυτό έγινε στον απόλυτο βαθμό με την Ελλάδα να έχει τον έλεγχο στο πρώτο μέρος και ιδιαίτερα μέχρι τα πρώτα 25 λεπτά.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 13′ μετά από ένα πανέμορφο τέρμα. Ο Πέλκας έκανε την κίνηση και ξέφυγε από τον αντίπαλο του δίνοντας τρομερή διαγώνια πάσα στο ύψος του πέναλτι στον Μασούρα ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό και έκανε το 0-1.

Η Εθνική Ελλάδας συνέχισε να έχει την υπεροχή στην αναμέτρηση και στο 21′ έφτασε και σε ένα δεύτερο τέρμα. Ο Πέλκας από τα δεξιά έκανε τη μπαλιά προς τον Τσιμίκα ο οποίος έκανε σέντρα σουτ και ο έτερος μπακ χαφ, ο Ανδρούτσος από το ύψος του πέναλτι πλάσαρε για το 0-2 του αντιπροσωπευτικού συγκροτήματος.

Και όλα αυτά την ώρα που η Νορβηγία δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους για να τροφοδοτήσει τον Χάαλαντ αλλά και να απειλήσει την εστία του Βλαχοδήμου. Μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ενώ οι Γαλανόπουλος-Μπουχαλάκης τους οποίους δοκίμασε ο Φαν Σιπ καθώς ο Ζέκα είναι τιμωρημένος για το πρώτο ματς του Σεπτεμβρίου ήταν εξαιρετικοί.

Επιθετικός μονόλογος της Νορβηγίας στο δεύτερο μέρος

Το δεύτερο μέρος η εικόνα ήταν αντιστρόφως ανάλογη. Η Ελλάδα συνέχισε να εστιάζει στην αντιμετώπιση των Χάαλαντ και Έντεργκααρντ που δεν μπόρεσαν να απειλήσουν αλλά την ίδια ώρα ο Σολμπάκεν έπαιξε και αυτός με τρία στόπερ, άλλαξε το σύστημα της ομάδας του και η Νορβηγία άρχισε να έχει τη μπάλα στα πόδια της.

Οι τυπικά γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν τη μπάλα, έφταναν σωστά μέχρι την περιοχή του Βλαχοδήμου αλλά εκεί άρχιζαν τα δύσκολα καθώς δεν υπήρχε ένας παίκτης για να ακουμπήσουν τη μπάλα με την άμυνα της Ελλάδας να απομακρύνει. Η Νορβηγία όμως κέρδιζε το ένα στημένο μετά το άλλο και σε ένα απ’ αυτά κατάφερε να μειώσει στο 65′ με κεφαλιά του Στράντμπεργκ στο δεύτερο δοκάρι.

Ο Φαν Σιπ είχε κάνει και κάποιες αλλαγές αλλά ούτε αυτές μπόρεσαν να βελτιώσουν την εικόνα της Εθνικής στο δεύτερο μέρος που σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο δεν μπόρεσε να απειλήσει την εστία της Νορβηγίας και να φτιάξει κάποια φάση.

Έως το τέλος του αγώνα όμως η Εθνική Ελλάδας μπόρεσε να παίξει σωστή άμυνα και κατάφερε μόνο στα δέκα τελευταία λεπτά να φτιάξει και αυτή κάποιες φάσεις στο δεύτερο μέρος χωρίς όμως να απειλήσει ουσιαστικά την εστία της Νορβηγίας.

ΝΟΡΒΗΓΙΑ: Χάνσεν, Γκρέγκερσεν, Στράντμπεργκ, Άτζερ, Μέλινγκ (69′ Μποργκάν), Μίντσο (46′ Σέρλοτ), Μπεργκ (69′ Όρνες), Θόρσμπι (46′ Θόρστβεντ), Έντεγκααρντ, Ζακάριασεν (46′ Ρίερσον), Χάαλαντ.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος (90+3 Μπακάκης), Μαυροπάνος, Παπαδόπουλος, Τζαβέλλας, Τσιμίκας, Γαλανόπουλος (57′ Ζέκα), Μπουχαλάκης (75′ Σιώπης), Μάνταλος (57′ Μπακασέτας), Πέλκας (75′ Παυλίδης), Μασούρας (58′ Τζόλης).

Πηγή: Sport24