12:25 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ο Ερμπέρ έβαλε «στοπ» στον Τσιτσιπά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε πολύ άσχημη εμφάνιση και αποκλείστηκε με ανατροπή από τον Πιέρ Ιγ Ερμπέρ, στα προημιτελικά του Open 13 Provence της Μασσαλίας.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Έλληνας τενίστας αν και προηγήθηκε με σετ, έμεινε από δυνάμεις στη συνέχεια του αγώνα και αναγκάστηκε να φύγει ηττημένος από το court μετά από δυο ώρες μάχης, με σκορ 6-7(6), 6-4, 6-2.

Το Νο93 στην παγκόσμια κατάταξη της ΑΤΡ έβαλε φρένο στο σερί εννιά συνεχόμενων νικών του Στέφανου στο τουρνουά της Μασσαλίας και σταμάτησε τα όνειρα του 22χρονου Έλληνα για 3-peat στη γαλλική διοργάνωση.

Σκιά του εαυτού του ήταν καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης ο Στέφανος, που γνώρισε δίκαια την πρώτη του ήττα στη Μασσαλία μετά από δυο συνεχόμενες κατακτήσεις και δεν κατάφερε να συνδυάσει την επιστροφή του στο Top5 με μια νικηφόρα πορεία.

Μπορεί να κέρδισε το εναρκτήριο σετ του προημιτελικού, όμως χρειάστηκε να μοχθήσει για να το καταφέρει, μιας και απόλεσε την ευκαιρία να σερβίρει επιτυχημένα για το 0-1 στο 4-5.

Αφού δέχθηκε το μπρέικ από τον Ερμπέρ, το πρώτο κομμάτι του αγώνα οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ, εκεί ο Στέφανος επέδειξε ψυχραιμία και προσήλωση στο στόχο, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα τελικά (6-8).

Τα νεύρα όμως, δεν έλειπαν. Ο Στέφανος τα έβαζε με τον εαυτό του, αλλά και με το box του, δείχνοντας ότι δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, τουλάχιστον πνευματικά.

Αυτό φάνηκε ακόμη περισσότερο στη συνέχεια του αγώνα. Ο Ερμπέρ εκμεταλλεύτηκε τον μοναδικό μπρέικ πόντο που ήρθε στα χέρια του στο δεύτερο σετ και πήρε κεφάλι με 5-4, για να το “κλείσει” με love service game λίγες στιγμές αργότερα (6-4).

Στο καθοριστικό σετ για τον Τσιτσιπά, δεν εμφανίστηκε ποτέ ο Στέφανος. Ο Ερμπέρ του έκανε τρία μπρέικ στο σερβίς και έφτασε άνετα στην επικράτηση, εκμεταλλευόμενος τα άσχημα ποσοστά του Έλληνα πίσω από τη γραμμή του σερβίς, αλλά και τις κακές επιλογές στο παιχνίδι του.

Ο Γάλλος έκανε νωρίς το 1-0 με μπρέικ, πριν ο Τσιτσιπάς απαντήσει και ισοφαρίσει σε 1-1, εκμεταλλευόμενος -και- τα δυο double faults του αντιπάλου του στο αμέσως επόμενο γκέιμ.

Παρ’ όλα αυτά, το μπρέικ δεν ήταν αρκετό για τον Τσιτσιπά. Ο Στέφανος συνέχισε να βρίσκεται σε ρηχά νερά, σέρβιρε με 64% από το 1ο σερβίς, έναντι 79% του αντιπάλου του και μοιραία γνώρισε την ήττα χάνοντας τα τέσσερα τελευταία γκέιμς του αγώνα.

Το 2-2 έγινε 6-2 υπέρ του Ερμπέρ, ο οποίος πανηγύρισε την πρώτη του νίκη σε βάρος Top5 τενίστα. Στα ημιτελικά της Μασσαλίας, θα αντιμετωπίσει έναν συμπατριώτη του. Τον νικητή του αγώνα ανάμεσα στον Άρθουρ Ρίντερνεχ και τον Ούγκο Ουμπέρ.

Πηγή: Tennis24.gr