0:51 Παρασκευή 26 Απριλίου 2024

Ο Ναδάλ προκρίθηκε και πάει για το 8ο Ρολάν Γκαρός

Μετά από ένα συγκλονιστικό ημιτελικό, μετά από 4 ώρες και 37 λεπτά, ο «βασιλιάς» στο χώμα και στο Ρολάν Γκαρός τα κατάφερε… Ο Ραφαέλ Ναδάλ έκαμψε την αντίσταση του Νόβακ Τζόκοβιτς με 3-2 σετ και πέρασε στο τελικό της Κυριακής όπου θα διεκδικήσει το όγδοο τίτλο του στο Παρίσι τα τελευταία 9 χρόνια!

Ο Τζόκοβιτς μπήκε πιο επιθετικά στον αγώνα, όμως όσο περνούσε η ώρα, ο Ναδάλ αναλάμβανε τα ηνία του. Έτσι στο 7ο γκέιμ και μετά από τρία χαμένα μπρέικ πόιντ, ο Ισπανός «έσπασε» τον Νόλε κι έφτασε άνετα στο υπέρ του 1-0 (6-4).

Το νούμερο ένα στον κόσμο έκανε αρκετά αβίαστα λάθη και φυσικά ο «βασιλιάς» στο χώμα δεν μπορούσε να μην το εκμεταλλευτεί και να κάνει νωρίς μπρέικ και στο δεύτερο. Κάπου εκεί, όμως ο Σέρβος «ανέβασε στροφές», πίεσε πολύ από την baseline και με δύο σερί μπρέικ μετέτρεψε το 2-3 σε 6-3 υπέρ του και σε μια πολύ μεγάλη ανατροπή για το 1-1.

Στο τρίτο, ο Ναδάλ έβγαλε όλη του την αγάπη για το χώμα! Με εξαιρετικό τένις, με φοβερές επιστροφές και χτυπήματα, πήρε πέντε σερί γκέιμ(!) και προηγήθηκε εκ νέου στο σκορ με 2-1 σετ (6-1). Χαρακτηριστικό πως σε όλο το σετ, ο Τζόκοβιτς πήρε μόλις 12 πόντους!

Τρομερό και το τέταρτο σετ. Ο Ναδάλ ήταν αυτός που έκανε πρώτος μπρέικ και προηγήθηκε 4-3 στα γκέιμ. Η απάντηση του Τζόκοβιτς άμεση για το 4-4. Ο Ράφα και πάλι «έσπασε» τον αντίπαλό του και είχε την ευκαιρία να τελειώσει το ματς, αφού σέρβιρε για το σετ (6-5). Κι όμως, ο Νόλε έκανε μπρέικ μπακ, έμεινε «ζωντανός», δείχνοντας τα ψυχικά του αποθέματα και οι δυο τους οδηγήθηκαν στο tie break, με τον Σέρβο να παίρνει το σετ, να ισοφαρίζει σε 2-2 και να δίνει δραματικό φινάλε στο ματς! Ο Ναδάλ μπήκε όμως φουριόζος και στο 5ο… Ο κορυφαίος τενίστας στον κόσμο έκανε με το… καλημέρα μπρέικ και προηγήθηκε 4-3 γκέιμ. Όμως, τυχαία είναι «βασιλιάς» στο χώμα ο Ναδάλ; Ισοφάρισε σε 4-4, κάνοντας μπρέικ μετά από τρεις ευκαιρίες και ο αγώνας πήρε το δρόμο του.