22:20 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ο Ολυμπιακός είναι "εδώ", με τεράστιο διπλό στη Πόλη! (video)

Ο Ολυμπιακός πήρε μία μεγάλη νίκη μέσα στην Κωνσταντινούπολη, επί της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε, με 90-83 στην παράταση, δηλώνοντας ότι επιστρέφει για τα καλά, μετά από την ήττα στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αλλαγμένοι προς το καλύτερο, με επιθετικό πλουραλισμό, καταφέρνοντας να αντέξουν σε μία δύσκολη έδρα, παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ ακόμα και με 10 πόντους στο ημίχρονο. Είχαν την ευκαιρία να καθαρίσουν το ματς στην κανονική διάρκεια, όταν και προηγήθηκαν ακόμα και με 11 πόντους, όμως ισοφαρίστηκαν σε 75-75.

Κορυφαίοι οι Ρόμπερτς (21 πόντους), Πρίντεζης (18), Στρέλνιεκς (16).

Οι “ερυθρόλευκοι” ξεκίνησαν καλά και με επιθετικούς οδηγούς τους Γιώργο Πρίντεζη και Γιάνις Στρέλνιεκς προηγήθηκαν με 18-14 στο 9′. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 10-0 (24-18) και ήλεγξαν τον ρυθμό της αναμέτρησης μέχρι και το 14′ (31-23). Στο σημείο αυτό οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου πίεσαν στην άμυνα, κέρδισαν μάχες κάτω από τα καλάθια και με ένα σερί 7-0 μείωσαν στον πόντο (31-30). Ωστόσο, η Φενέρμπαχτσε εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιθετικές επιλογές της ομάδα μας, “χτύπησε” στην επίθεση δια χειρός Νταντόμε και Νάναλι και έκλεισε το πρώτο εικοσάλεπτο έχοντας “χτίσει” μια διαφορά 10π. (40-30).

Στην επανάληψη η Τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 13π. (47-34, στο 22′), όμως, ο Ολυμπιακός κατάφερε να αντιδράσει. Με πιεστική άμυνα και τον Μπράιαν Ρόμπερτς να… παίρνει φωτιά από τα 6.75μ., η ομάδα μας έφερε τα πάνω κάτω (με ένα επί μέρους σκορ 23-6) και έκλεισε την 3η περίοδο προηγούμενος με 57-53. Και δεν σταμάτησε εκεί… “Χτύπησε” μέσα στην ρακέτα με τους ΜακΛιν – Πρίντεζη – Παπανικολάου και στην περιφέρεια με τον Στρέλνιεκς και αύξησε τις αποστάσεις στους 11π. (60-71) στο 36′. Η Φενέρμπαχτσε, ωστόσο, μπόρεσε εκμεταλλευόμενη πρωτίστως τα λάθη της ομάδας μας, αλλά και την ευστοχία της από τα 6.75μ. και την γραμμή των βολών, να καλύψει την διαφορά και να στείλει το ματς στην παράταση.

Παρά την εξέλιξη αυτή οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου παρέμειναν ψύχραιμοι… Με τον Πρίντεζη να κάνει την διαφορά στην επίθεση, τον Παπανικολάου να κάνει όλες τις δουλειές στο παρκέ και τον Στρέλνιεκς να “πετυχαίνει” τρίποντο… μαχαιριά, κυριάρχησαν απόλυτα στο εξτρά πεντάλεπτο και έφτασαν με σχετική άνεση στην τελική επικράτηση με 90-83.

Δεκάλεπτα: 17-18, 40-30, 53-57, 75-75.