12:59 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Απόλλων 4-1: Ερυθρόλευκη τεσσάρα με δύο γκολ του Τικίνιο

Ο Ολυμπιακός με δύο γκολ του Τικίνιο, ένα του Μασούρα και ένα του Βρουσάι επικράτησε 4-1 του Απόλλωνα για την 3η αγωνιστική της Super League Interwetten παίρνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός πήρε την πρώτη του εύκολη νίκη στη Super League Interwetten. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 4-1 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 3η αγωνιστική, παίρνοντας την πρώτη τους εντός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα.

Ο Μασούρας άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης, με τον Τικίνιο να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα του Ολυμπιακού σημειώνοντας δύο γκολ στο 47′ και στο 72′. Μείωσε ο Ντάουντα στο 79′, ενώ ο Βρουσάι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87′.

Στη βαθμολογία ο Ολυμπιακός έφτασε τους επτά πόντους με τη δεύτερη σερί του νίκη, με τον Απόλλωνα απ’ την αντίθετη πλευρά να παραμένει στους μηδέν πόντους.

Γκολ από νωρίς με τον Μασούρα

Ο Ολυμπιακός, με τον Πέδρο Μαρτίνς να παρατάσσει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές, μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο. Φρόντισε να πάρει την πρωτοβουλία των κινήσεων από πολύ νωρίς, ενώ μόλις στο 2′ κατέγραψε την πρώτη του καλή στιγμή. Ο Μασούρας πήρε μέτρα απ’ τα δεξιά, έβγαλε τη σέντρα, ο Τικίνιο πήρε την κεφαλιά από πλεονεκτικό σημείο, ενώ ο Κότσαρης είχε κάνει έξοδο, όμως αστόχησε. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός απείλησε εκ νέου στο 7′ ξανά με το κεφάλι, όμως ο Κότσαρης μπλόκαρε δίχως πρόβλημα.

Δεν άργησε η στιγμή που ο Ολυμπιακός απέκτησε προβάδισμα στο σκορ. Ο Αγκιμπού Καμαρά πάτησε στην περιοχή απ’ τα αριστερά, έκανε το πλασέ, ο Κότσαρης έδιωξε αρχικά με τον Μασούρα να παίρνει το ριμπάουντ στα δεξιά και να στέλνει προ κενής εστίας την μπάλα στα δίχτυα.

Έπεσε ο ρυθμός μέχρι και το τέλος του πρώτου μέρους

Στη συνέχεια ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει την κατοχή της μπάλας και την κυκλοφορία, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία μπροστά απ’ το τέρμα του Κότσαρη. Ο Τικίνιο μετά τις ευκαιρίες του στα πρώτα οκτώ λεπτά, δεν κατάφερε να απειλήσει και να συνδυαστεί με τους συμπαίκτες του.

Απ’ την άλλη, ο Απόλλωνας σε κάποια σημεία του πρώτου μέρους επιχείρησε να πάρει την κατοχή και να προσπαθήσει να κάνει αισθητή την παρουσία του. Ωστόσο, σε καμία περίπτωση δεν κατάφερε να απειλήσει τον Ολυμπιακό, με τον Βατσλίκ να μένει ήσυχος.

Φουριόζοι οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 2-0 με Τικίνιο

Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Στην πρώτη του φάση στο 47ο λεπτό έγραψε το 2-0, με τον Τικίνιο να σκοράρει το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των ερυθρόλευκων.

Ο Κούντε εκτέλεσε κόρνερ απ’ τα αριστερά, ο Βραζιλιάνος κέρδισε τον Σλίβκα στον αέρα και με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Με αυτό το γκολ η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς έκανε το κατάλληλο βήμα προς το δεύτερο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Δεύτερο γκολ ο Τικίνιο και τεσσάρα απ’ τον Ολυμπιακό

Οι ερυθρόλευκοι και μετά το 2-0 είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, όπως και στο υπόλοιπο ματς. Σημαντικός παίκτης για τον Ολυμπιακό ήταν ο Κούντε, ο οποίος ήταν στυλοβάτης στον άξονα της ομάδας του Πέδρο Μαρτίνς.

Ο Ολυμπιακός, όποτε του δινόταν η ευκαιρία, απειλούσε την εστία του Κότσαρη. Στο 65′ ο Κούντε έβγαλε μία εξαιρετική σέντρα προς τον Τικίνιο, ο οποίος πήρε κεφαλιά που πέρασε πάνω απ’ το οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα του Απόλλωνα. Την ίδια ώρα ο Μαρτίνς διαχειριζόταν το παιχνίδι με την είσοδο των Ρόνι Λόπες και Καρμπόβνικ.

Στο 72ο λεπτό ο Ολυμπιακός έγραψε το 3-0. Ο Κούντε εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής, η μπάλα κόντραρε, έφτασε στα πόδια του Τικίνιο, ο οποίος έμεινε όρθιος και γύρισε με ωραίο τρόπο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα χτύπησε στο δοκάρι.

Στο 79ο λεπτό ο Απόλλωνας μείωσε στο σκορ. Ο Μπα έβαλε την κόντρα σε σουτ του Ντομίνγκες μέσα στην περιοχή. Ο Βατσλίκ πεσμένος απομάκρυνε προ στιγμήν, με τον Ντάουντα σε κενή εστία να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι ερυθρόλευκοι, όμως, έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα πριν απ’ το φινάλε. Ο Καρμπόβνικ πάτησε στην περιοχή απ’ τα αριστερά, μοίρασε την μπάλα στον Βρουσάι, ο οποίος με ωραίο γύρισμα έγραψε το 4-1 στο 87ο λεπτό, σκορ που έμεινε μέχρι και το φινάλε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Μπουχαλάκης (76′ Σουρλής), Ονιεκούρου (76′ Βρουσάι), Κούντε, Ανδρούτσος, Μασούρας (67′ λ.τρ. Λόπες), Α. Καμαρά, Μπα, Τικίνιο, Ρέαμπτσιουκ (67′ Καρμπόβνικ) και Σισέ (76′ Αβραάμ).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (67′ Ντεντάκης), Ματέι (82′ Σαχλί), Ιωαννίδης (57′ Ντάουντα), Σλίβκα, Τουτουαρίμα (67′ Βιτλής), Κάστρο, Μπρούνο Άλβες, Τσιλούλης (57′ Παμλίδης) και Φαν Λα Πάρα.

πηγή: sport24.gr

Το Metropolitan Hospital επίσημος Ιατρικός Υποστηρικτής της Ionikos Nikaia BC HNC Revolution

Δημήτρης Παπανικολάου: Με τον Γκάλη, τον Αντετοκούνµπο και τα άλλα παιδιά θα νικήσουν την άγνοια