19:56 Τρίτη 16 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Αστέρας 1-0: Με υπογραφή Παπασταθόπουλου

Έπειτα από την ήττα κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο Ολυμπιακός επικράτησε 1-0 του Αστέρα για την 5η αγωνιστική των playoffs της Super League Interwetten. Η ομάδα του Μαρτίνς δεν έπιασε το 100% της απόδοσής της, όμως κατάφερε να βρει την λύση απέναντι στους μαχητικούς Αρκάδες με γκολ του Παπασταθόπουλου στο 52′.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Ολυμπιακός με αυτό το αποτέλεσμα έφτασε τους 79 πόντους. Από την άλλη, η ομάδα του Ράσταβατς έμεινε στους 44 πόντους και έχει απομακρυνθεί από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη.

ΒΡΗΚΕ ΤΗ ΛΥΣΗ ΝΩΡΙΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Ολυμπιακός βρήκε τη λύση στην άμυνα του Αστέρα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 52ο λεπτό, ο Βαλμπουενά εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Σουάρεθ δεν κατάφερε να διώξει υπό την πίεση του Κάιπερς και η μπάλα έφτασε στον Παπασταθόπουλο, ο οποίος άνοιξε λογαριασμό με τα ερυθρόλευκα με το κεφάλι.

Από εκεί και ύστερα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε με τις φάσεις να είναι ελάχιστες. Ο Ολυμπιακός φαινόταν να διαχειρίζεται το αποτέλεσμα και τον Αστέρα να ψάχνει το λάθος που θα τον βγάλει στην κόντρα και μπροστά από την εστία του Κρίστινσον.

Ο Πέδρο Μαρτίνς ανησυχούσε για την εικόνα της ομάδας του και γι’ αυτό το λόγο στο 70ο λεπτό πέρασε στον αγωνιστικό χώρο Αραμπί και Ραντζέλοβιτς, παίκτες δηλαδή που μπορούν να δημιουργήσουν κινδύνους.

ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΕΩΣ ΤΟ ΦΙΝΑΛΕ

Ο Ολυμπιακός συνέχιζε να διαχειρίζεται το προβάδισμά του. Ο Μαρτίνς άλλαξε σχηματισμό περνώντας τον Εμβιλά στον αγωνιστικό χώρο, ενώ ο Αστέρας δεν μπορούσε να βρει κάποια απάντηση.

Στο 78ο λεπτό ο Ολυμπιακός έχασε μία σημαντική ευκαιρία για να “κλειδώσει” τη νίκη. Ο Αραμπί τράβηξε τον Τσιφτσή μακριά από την εστία του, γύρισε στον Καμαρά, ο οποίος σε κενή εστία έστειλε την μπάλα άουτ. Ο χαμηλός ρυθμός της αναμέτρησης έμεινε έως το φινάλε και το σκορ δεν άλλαξε.

Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Πέδρο Μαρτίνς αποφάσισε να στήσει την ομάδα του με αρκετές αλλαγές. Συγκεκριμένα, παρέταξε τους ερυθρόλευκους με σύστημα 4-2-2 και τους Κρίστινσον, Βρουσάι, Κάιπερς βασικούς. Ο Ολυμπιακός από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Κυκλοφορούσε την μπάλα και έψαχνε χώρους στην άμυνα του Αστέρα. Από την άλλη, οι Αρκάδες ήταν καλά στημένοι στα μετόπισθεν και έψαχναν λάθη και κλεψίματα, ώστε να φύγουν στην κόντρα.

Στο 5′ απείλησαν οι ερυθρόλευκοι με σουτ του Χασάν, το οποίο έδιωξε σε κόρνερ ο Τσιφτσής. Στο 15′ ο τερματοφύλακας του Αστέρα χρειάστηκε να επέμβει ξανά σε ωραίο σουτ του Κάιπερς εκτός περιοχής.

Στο 20ο λεπτό ο Αστέρας είχε μία πολύ καλή ευκαιρία, ώστε να αποκτήσει το προβάδισμα. Ο Ριέρα, πέρασε τους αμυντικούς των ερυθρόλευκων με ωραία ενέργεια, πραγματοποίησε ένα σουτ, με την μπάλα να φαίνεται να ακουμπάει και το δοκάρι.

Η εικόνα αυτή έμεινε και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, με τον Μαντί Καμαρά να απειλεί τον Αστέρα με σουτ εκτός περιοχής χωρίς κοντρόλ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τσιφτσή στο 43′.

πηγή: sport24.gr

Θρήνος από τον αιφνίδιο θάνατο 25χρονου ποδοσφαιριστή της Αναγέννησης Γιαννιτσών