14:29 Πέμπτη 18 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Μπάγερν 84-82: Μεγάλη νίκη δια χειρός Σλούκα!

Το πρώτο ματς του 2021, το πρώτο ματς του β’ γύρου της EuroLeague, δεν ήταν εύκολο για τον Ολυμπιακό. Δεν μπορούσε να είναι εύκολο από τη στιγμή που έλειπαν ο Σακίλ ΜακΚίσικ κι ο Κώστας Παπανικολάου, οι δύο περιφερειακοί με την περισσότερη ενέργεια.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Οι Πειραιώτες δέχθηκαν μεγάλη αντίσταση από την Μπάγερν, στο τέλος όμως την νίκησαν για να ανέβουν σε θετικό ρεκόρ (9-8), να μείνουν σε τροχιά οκτάδας και να ξεκινήσουν το… πακέτο των επτά αγώνων σε 21 ημέρες με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.

Σπουδαίος και MVP ξανά ο Κώστας Σλούκας, καταπληκτικός ξανά και ο Σάσα Βεζένκοβ που παίζει το καλύτερο μπάσκετ της καριέρας του, βοήθησαν σημαντικά ο Οκτάβιους Έλις που έπαιξε με τρομερό πείσμα, ο Χασάν Μάρτιν και ο Βασίλης Σπανούλης, με τη Μπάγερν να έχει σε εξωπραγματική κατάσταση τον Ντι Τζέι Σίλι που έβαλε 26 πόντους από 7/8 τρίποντα και σε επίσης καταπληκτική τον Τζέιλεν Ρέινολντς που είναι σέντερ για υψηλότερο επίπεδο.

Απογοητευτικός ο Γουέιντ Μπάλντουιν που ήθελε να αποδείξει πολλά στην πρώην ομάδα του, αλλά τα έκανε… θάλασσα σχεδόν σε όλο το ματς με αποκορύφωμα το παιδικό λάθος του με το σκορ στο 82-79. Ήταν το έβδομο στον αγώνα.

Ο MVP

Μεγάλο ματς ξανά από τον Κώστα Σλούκα, που σε 35:13 είχε 24 πόντους από 5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, τρία ριμπάουντ, επτά ασίστ, τρία κλεψίματα, τέσσερα κερδισμένα φάουλ και 29 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ο διεθνής γκαρντ έχει προσαρμοστεί στον ρόλο του, παίζει καταπληκτικό μπάσκετ, παίζει πολύ, παίζει με ψυχραιμία και σκόραρε και πάλι σημαντικά καλάθια στην τέταρτη περίοδο που κράτησαν τον Ολυμπιακό μπροστά με δύο κρίσιμα λέι-απ στα τελευταία λεπτά να ξεχωρίζουν.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Γουέιντ Μπάλντουιν είχε κίνητρο, ήταν όμως πολύ κακός απέναντι στην πρώην ομάδα του. Σε 24:34 σκόραρε 12 πόντους από 4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα και 1/1 βολή, είχε πέντε ασίστ για επτά λάθη, με το έβδομο στο 82-79 όταν προτίμησε να διαμαρτυρηθεί στους διαιτητές, χτύπησε τη μπάλα και την έστειλε εκτός παρκέ. Ο Τρινκέρι τον τράβηξε στον πάγκο και δεν τον έβαλε ξανά, με τον Αμερικανό να δείχνει ότι όσο καλή κι αν είναι η σεζόν του, δεν είναι ακόμη έτοιμος για να κυριαρχήσει στο υψηλότερο επίπεδο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 4 ασίστ για πέντε λάθη έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός, που ξεκίνησε με 6/8 σουτ στο 5′ και είχε 0/4 στα επόμενα πέντε λεπτά. Στο ημίχρονο ο Σίλι είχε βάλει 13 πόντους από 4/5 τρίποντα, είχε όμως και τέσσερα φάουλ, την ώρα που η ομάδα του είχε φτάσει τις 16 ασίστ για 17 καλάθια! Στο τέλος της βραδιάς ο Ολυμπιακός είχε 18/19 βολές και 10/22 τρίποντα, με τη Μπάγερν να μένει στις επτά ασίστ στο β’ μέρος και τον Μπάλντουιν να κάνει τα επτά από τα 13 λάθη της το βράδυ που ο Ντι Τζέι Σίλι έκανε το ματς της ζωής του με 26 πόντους από 7/8 τρίποντα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, Χάρισον, Πρίντεζη, Μάρτιν άνοιξε το ματς ο Μπαρτζώκας, που είδε την ομάδα του να μην κάνει καλή δουλειά στο αμυντικό ριμπάουντ, αλλά να έχει αποτελεσματικότητα στην επίθεση. Επτά πόντοι του Πρίντεζη έγραψαν το 16-9 στο 6′, σημείο του πρώτου timeout του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να έχει 3/4 δίποντα και 3/4 τρίποντα σε ένα ισορροπημένο ξεκίνημα με τον Τζένκινς στην πεντάδα του. Από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος της περιόδου το επί μέρους σκορ ήταν 3-13, με τον Ρέινολντς να βάζει τους αντιπάλους του στα καλάθια και τους γηπεδούχους να μη σκοράρουν άλλο καλάθι, μόνο βολές και να έχουν τέσσερις ασίστ για πέντε λάθη στο δεκάλεπτο.

Η αλλαγή του Τζένκινς χάλασε την άμυνα του Ολυμπιακού, που πάντως δεν άφησε την Μπάγερν να ξεφύγει. Έλις και Σπανούλης έγραψαν το 25-24 στο 12′, όμως ο Σίλι είχε βρει ρυθμό και η Βαυαροί ανέκτησαν το προβάδισμα (28-32 στο 15′). Ο Αμερικανός έκανε σημαντική ζημιά την ώρα που οι Πειραιώτες δεν έβρισκαν πολλές λύσεις στον πάγκο, έπεφταν στο -7 (28-35 και 30-37), αλλά στέκονταν όρθιοι χάρη στο πείσμα του Έλις. Ο Αμερικανός πέτυχε πέντε σερί πόντους με γκολ-φάουλ και με αιφνιδιασμό που ο ίδιος άνοιξε και τελείωσε για το 44-44 λίγο πριν από το ημίχρονο ενός πολύ ωραίου ματς ανάμεσα σε δύο ομάδες που είχαν πολύ πάθος για το αποτέλεσμα.

Με τον Ρέινολντς να κάνει πράγματα και θαύματα στην τρίτη περίοδο, η Μπάγερν κράτησε το προβάδισμα με τον Αμερικανό της να ζει τον αγώνα με απίστευτη ένταση. Μάρτιν και Σλούκας όμως κράτησαν τον Ολυμπιακό όρθιο, ο Χάρισον έβαλε βολές για το 61-59, ο Σπανούλης τρίποντο για το 64-59 και το θρίλερ άρχισε να παίρνει σάρκα και οστά. Οι Βαυαροί αστόχησαν στα πρώτα τους σουτ στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Σπανούλης έβαλε άλλο ένα μακρινό σουτ για το 69-63 στο 32′

Δυο τρίποντα από Βεζένκοβ και Σλούκα (75-66) έδωσαν τεράστιες ανάσες στους ερυθρόλευκους, όμως και πάλι η Μπάγερν δεν άφησε το ματς να της γλιστρήσει, προσπάθησε και έμεινε κοντά και αν ο Μπάλντουιν ήταν πιο αποτελεσματικός, θα είχε το ματς ακόμη και στη μία κατοχή. Κάτι που κατάφερε λίγο αργότερα, με τον Σλούκα να πατάει γραμμή με το σκορ στο 77-74 στο 37′, τον Σίλι να βάζει το έκτο του τρίποντο για το 77-77, αλλά τον Βεζένκοβ να του απαντά αμέσως με γκολ-φάουλ στα 2:29. Ο Σλούκας σκόραρε λέι-απ για το 82-79 στα 68″, ο Μπάλντουιν γκρίνιαξε στους διαιτητές και έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του (!) και ο Σλούκας πέτυχε άλλο ένα φοβερό καλάθι για το 84-79, με τον Σίλι να σκοράρει ξανά από την περιφέρεια (84-82), τον Χάρισον να αστοχεί σε σουτ για τρεις και τους Βαυαρούς να έχουν 4.2″ για την τελευταία επίθεση.

Η μπάλα πήγε στον Τσίπσερ, εκείνος αστόχησε σε τρίποντο, ο Τρινκέρι κυνήγησε τους διαιτητές για να ζητήσει φάουλ στον παίκτη του και ο πίνακας έγραψε 84-82 με τον Ολυμπιακό να ανεβαίνει στο 9-8 και τη Μπάγερν να πέφτει στο 11-7.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Γιόβτσιτς, Ντραγκόγεβιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-22, 44-46, 64-61, 84-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον 11 (2/7 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Σπανούλης 10 (2/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4 λάθη), Σλούκας 24 (5/11 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα, 4 λάθη), Μάρτιν 8 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πρίντεζης 7 (1), Ζαν Σαρλ, Τζένκινς, Έλις 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ)

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπάλντουιν 12 (4/10 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ασίστ, 7 λάθη), Σίλι 26 (1/3 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Ρέινολντς 10 (9/11 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Φλακαντορι 5 (1), Τσίπσερ 5 (1/5 τρίποντα), Γκιστ 4, Τζόνσον, Ραντόσεβιτς 8, Γκραντ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 10/22 τρίποντα, 18/19 βολές, 29 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 8 επιθετικά), 16 ασίστ, 8 κλεψίματα, 14 λάθη, 3 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά της Μπάγερν: 20/38 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 12/14 βολές, 30 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 12 επιθετικά), 23 ασίστ, 9 κλεψίματα, 13 λάθη, 3 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 19η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει στο Τελ Αβίβ με τη Μακάμπι (12/1 στις 21:05), ενώ η Μπάγερν θα υποδεχθεί στο Μόναχο τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (13/1 στις 20:30).  Σλούκας

πηγή: sport24.gr