17:02 Σάββατο 20 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός: Η ομιλία του Μίτσελ στο ημίχρονο που άλλαξε τα πάντα στο παιχνίδι με τον Άρη

Ο Μίτσελ ζήτησε αλλαγή προσώπου από τους παίκτες του στο ματς με τον Άρη, προκειμένου να διορθώσουν τα όποια λάθη έκαναν στο πρώτο μέρος και να ανεβάσουν την έντασή τους για να πάρουν την τέταρτη σερί νίκη στη Super League.

Ο Ολυμπιακός πέτυχε την τέταρτη σερί νίκη του για πρώτη φορά μέσα στη σεζόν στη Super League και για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι στη διοργάνωση δεν δέχτηκε γκολ. Ωστόσο, οι ερυθρόλευκοι συνάντησαν αρκετές δυσκολίες στο α΄ ημίχρονο του αγώνα με τον Άρη, καθώς οι κιτρινόμαυροι μπλόκαραν τους Χάμες, Φορτούνη και Μπιέλ γεμίζοντας τον άξονα.

Ο Μίτσελ βλέποντας την κατάσταση, προχώρησε στην πρώτη διορθωτική κίνηση με την είσοδο του Μασούρα στον αγώνα δίνοντας πλάτος στα άκρα της επίθεσης, αλλά δεν ήταν μόνο αυτό.

Ο Ισπανός τεχνικός μίλησε στους ποδοσφαιριστές στα αποδυτήρια στο ημίχρονο ζητώντας τους αλλαγή προσώπου, εστιάζοντας σε σημεία που διέκρινε ότι δεν έβγαιναν στο χορτάρι. “Πρέπει να γίνουμε πιο πιεστικοί, ανεβάστε την ένταση, πιέστε ψηλά και σωστά, παίξτε πιο δυνατά και ψυχωμένα και θα έρθει το γκολ”, τόνισε ο ερυθρόλευκος προπονητής. “Δεν ήμασταν αυτοί που έπρεπε στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μπορούμε να τα καταφέρουμε στο δεύτερο, από εμάς εξαρτάται, πάμε να κερδίσουμε”, πρόσθεσε.

Ο πρώτος αγώνας για το Κύπελλο Ελλάδας Novibet του Ολυμπιακού εναντίον του Άρη στο Καραϊσκάκης (Τετάρτη 18/1, 19:00, COSMOTE SPORT 2HD, Live SPORT24) αναμένεται να είναι εξίσου δύσκολος, καθώς οι κιτρινόμαυροι έχουν μείνει πιο πίσω στο πρωτάθλημα και ρίχνουν μεγάλο βάρος στην δεύτερη τη τάξει εγχώρια διοργάνωση.

Όμως και ο Ολυμπιακός επιθυμεί διακαώς την κατάκτηση του Κυπέλλου, σε μία σεζόν που δεν ξεκίνησε καλά για τους ερυθρόλευκους, αλλά μπορεί να εξελιχθεί όπως θέλουν στο φινάλε της.

Οι αλλαγές για το παιχνίδι του Κυπέλλου

Ο Μίτσελ προτίθεται να προχωρήσει σε ορισμένες αλλαγές στην ενδεκάδα, σε σχέση με το παιχνίδι πρωταθλήματος κόντρα στον Άρη, αλλά σε καμία περίπτωση δεν πρόκειται να γίνει εκτεταμένο ροτέισον. Δεν θέλει να χαλάσει τη συνοχή της ομάδας.

Το πιθανότερο είναι να υπάρξουν αλλαγές στην επίθεση, με την χρησιμοποίηση -για παράδειγμα- του Αραμπί στην κορυφή αντί του Μπακαμπού, αλλά και την παρουσία του Μασούρα ο οποίος σκόραρε εναντίον των κιτρινόμαυρων. Υπάρχουν κάποιες σκέψεις και για τον Γκάρι Ροντρίγκες, αλλά όλα θα ξεκαθαρίσουν στην τελευταία προπόνηση την Τρίτη το απόγευμα (17/1) στο Ρέντη.

πηγή: sport24.gr

Ολυμπιακός – Απόλλων Πάτρας 97-60: Στο ρελαντί με τριποντέρ Πάπας και διπλό Βεζένκοβ

Τσιτσιπάς – Αλίς 3-0: Πιστός στο ραντεβού με τον δεύτερο γύρο του Australian Open ο Στέφανος