4:55 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός Νέφτσι Μπακού 1-0

Ολυμπιακός Νέφτσι Μπακού 1-0 : Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον επόμενο γύρο των προκριματικών έκαναν οι πρωταθλητές Ελλάδας. Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στον 3ο Προκριματικό Γύρο του Champions League έκανε απόψε ο Ολυμπιακός, καθώς επικράτησε 1-0 της Νέφτσι Μπακού στο Φάληρο και ξεκίνησε με νίκη τις φετινές επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις.

Οι ερυθρόλευκοι άνοιξαν στο σκορ με ένα φανταστικό γκολ του Καμαρά στο ’29. Ο Βαλμπουενά έκανε το γύρισμα και ο Καμαρά με ένα φοβερό φαλτσαριστό πλασέ έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Αζέρων και έγραψε το 1-0. Γκολ – ποίημα από τον μέσο από τη Γουινέα!

Η Νέφτσι θα μπορούσε να “απαντήσει” στο 32′, αλλά ο Τζολάκης νίκησε σε τετ-α-τετ τον Αλασκάροφ και απέτρεψε την ισοφάριση, στη μεγαλύτερη στιγμή των Αζέρων στο πρώτο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός βρέθηκε όμως σε δύσκολη θέση λίγα λεπτά αργότερα, αφού πριν ολοκληρωθεί το 45λεπτο, ο σκόρερ του αγώνα, Μαντί Καμαρά, προσπάθησε να κάνει ένα ψαλιδάκι χωρίς να δει τον Αλασκάροφ και τον χτύπησε στο πρόσωπο, αντικρύζοντας την απευθείας κόκκινη κάρτα τη διαιτητή.

Ο Ολυμπιακός αναγκάστηκε έτσι να ξεκινήσει με παίκτη λιγότερο το δεύτερο μέρος και δέχθηκε αρκετή “πίεση” από τους φιλοξενούμενους. Η Νέφτσι έφθασε τις 10 τελικές στην πρώτη ώρα του αγώνα, αλλά τα σουτ του Μπουγκρίν δεν “απείλησαν” τον Τζολάκη, ο οποίος απέκρουσε με διπλή προσπάθεια και το εξαιρετικό σουτ του Κανέ στο 62′.

Αμέσως μετά όμως, αποκαταστάθηκε η ισορροπία στο γήπεδο, αφού ο Τσελίκ δέχθηκε την κόκκινη κάρτα με παρόμοιο τρόπο με τον Καμαρά. Ο παίκτης της Νέφτσι σήκωσε ψηλά το πόδι του και χτύπησε τον Ρέαμπτσιουκ, αφήνοντας και τους Αζέρους με παίκτη λιγότερο.

Αλλαγές και τραυματισμοί “χάλασαν” στη συνέχεια το ρυθμό του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει ένα δεύτερο γκολ, αλλά να “απειλεί” ουσιαστικά μόνο με ένα μακρινό σουτ του Χασάν και μία σέντρα σουτ του Μασούρα, τα οποία απέκρουσε αμφότερα ο Μαμάντοβ.

Το 1-0 έμεινε έτσι μέχρι τέλους, με τους Πειραιώτες να “κρατούν” τη νίκη και να παίρνουν το προβάδισμα για την πρόκριση στον τρίτο γύρο των προκριματικών του Champions League, ενόψει της ρεβάνς στην έδρα της Νέφτσι Μπακού. Σημειωτέον ότι δεν ισχύει πια ο κανόνας του εκτός έδρας γκολ.