12:17 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 1-3: Πρωταθλήτριες οι πράσινες με break στο Ρέντη

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ, αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε την ανατροπή επικράτησε 3-1 σετ και πήρε το πρωτάθλημα στη Volley League γυναικών.

Πρωταθλητής για το 2022 στη Volley League των γυναικών είναι ο Παναθηναϊκός. Οι πράσινες αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ έκαναν την ανατροπή απέναντι στον Ολυμπιακό και κατέκτησαν τον τίτλο μετά τη νίκη τους με 3-1 σετ.

Ο Παναθηναϊκός από τα μισά του πρώτου σετ και μετά άρχισε να ρολάρει, ανέβηκε η άμυνά του, είχε περισσότερες λύσεις στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ταυτόχρονα δημιούργησε πολλά προβλήματα μέσα από το σερβίς του. Από τις παίκτριες του Γκάιτς καμία δεν υστέρησε και όλες βοήθησαν στο να φτάσει ο Παναθηναϊκός στη νίκη.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός στην επίθεση και αυτό του επέτρεψε να χτίσει διαφορά τριών πόντων, όμως οι πράσινες με τα σερβίς της Στεπανένκο κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο.

Οι ερυθρόλευκες ξανά κατάφεραν να χτίσουν διαφορά η οποία έφτασε στους τέσσερις πόντους (16-12) την οποία και διατήρησαν μέχρι και το 22-18. Σε εκείνο το σημείο τα σερβίς της Χαντάβα επέτρεψαν στη διεκδίκηση του σετ μειώνοντας στον πόντο. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός με πόντους από τις Σάλας και Χίπε έφτασε στο 1-0 με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι και το 7-7. Ο Ολυμπιακός βγάζοντας τρομερές άμυνες και τελειώνοντας τις κόντρα μπάλες που δημιούργησε κατάφερε να ξεφύγει με τρεις (10-7). Οι γηπεδούχες έφτασαν μέχρι το 16-13 με αυτό το συν τρία.

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός έτρεξε επί μέρους 6-0 με τα σερβίς της Κρος για να προηγηθεί με 16-19. Ο Ολυμπιακός έφερε αμέσως το σετ στα ίσα και στη συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Οι ερυθρόλευκες έχασαν τρία σετ μπολ, όμως οι πράσινες δεν έπραξαν το ίδιο. Με άσο από την Παπαφωτίου και μπλοκ στην Σάλας από την Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ με 26-28 και έκανε το 1-1.

Με την κατάκτηση του δεύτερου σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο σετ και κατάφερε να χτίσει διαφορά πέντε πόντων (8-13). Ο Ολυμπιακός με τα σερβίς της Γενιτσαρίδη μάζεψε τη διαφορά στους δύο, αλλά εκ νέου οι πράσινες ξέφυγαν με πέντε (12-17).

Οι ερυθρόλευκες προσπάθησαν και μάζεψαν σιγά σιγά τη διαφορά και μπόρεσε να μειώσει στον πόντο με 21-22. Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός απάντησε με επί μέρους 3-0 για να φτάσει στην κατάκτηση του σετ με 21-25 και στο 1-2 στα σετ.

Στο τέταρτο σετ οι πράσινες μπήκαν ξανά δυνατά και με τα σερβίς της Χαντάβα κατάφεραν να χτίσουν διαφορά που έφτασε μέχρι και τους πέντε πόντους (4-9). Με την Γενιτσαρίδη να πιέζει με τα σερβίς και την Σάλας να τελειώνει δύσκολες μπάλες ροκάνισε τη διαφορά και μείωσε στον πόντο (11-12).

Από εκεί και μετά ο Παναθηναϊκός βρήκε εκ νέου λύσεις με την Γκρόθες να είναι σχεδόν αλάνθαστη και κάπως έτσι οι πράσινες έφτασαν στην κατάκτηση του σετ με 22-25 που σήμανε και την εξασφάλιση του πρωταθλήματος.

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 25-23, 26-28, 21-25, 22-25

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 63 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 8 άσσους, 61 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 6 (5/12 επ., 1 μπλοκ), Άγκοστ 9 (8/26 επ., 1 άσσος, 35% υπ. – 15% άριστες), Σάλας 20 (19/44 επ., 1 άσσος, 68% υπ. – 39% άριστες), Χριστοδούλου 5 (3/5 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 19 (18/47 επ., 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 50% υπ. – 29% άριστες), Γενιτσαρίδη 7 (5/17 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. – 40% άριστες), Κελεσίδη 1 (1 μπλοκ), Ξανθοπούλου 1 (1/1 επ.), Τοτσίδου.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Μπράνκο Γκάιτς): Κωνσταντίνου 14 (13/38 επ., 1 μπλοκ), Κρος 10 (8/19 επ., 2 μπλοκ), Γκρόθες 23 (21/37 επ., 2 μπλοκ, 65% υπ. – 40% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 άσσος), Χαντάβα 19 (11/46 επ., 4 άσσοι, 4 μπλοκ, 35% υπ. – 18% άριστες), Μεταξά 5 (5/7 επ.) / Ρόγκα (λ, 30% υπ. – 21% άριστες), Χατζηευστρατιάδου 7 (1/4 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Στεπανένκο 3 (2/8 επ., 1 άσσος).