18:24 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 2-3: Μεγάλη ανατροπή

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, που διήρκησε τρεις ώρες και κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο κλειστό του Ρέντη «Μελίνα Μερκούρη» και έκανε το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του Λιγκ Καπ. Οι Ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 2-0 σετ και όλα έδειχναν ότι θα πετύχουν μια εύκολη νίκη απέναντι στο Τριφύλλι, αλλά οι Πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Ράπτη γύρισαν τούμπα το ματς και πήραν την πολυπόθητη νίκη.

Η ομάδα του Ανδρεόπουλου μπορεί να έφυγε με το 3-2 από το Ρέντη, αλλά τίποτα δεν έχει κριθεί όσον αφορά στην κατάκτηση του τίτλου.  Μετά τη νίκη του Παναθηναϊκού, αν η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου πάρει τη νίκη στην έδρα της με οποιοδήποτε σκορ τότε παίρνει και την κούπα. Αν ο Ολυμπιακός επικρατήσει με 3-2 σετ στον επαναληπτικό τότε όλα θα παιχθούν στο χρυσό σετ. Η ομάδα του Πειραιά πάρει τη νίκη με 3-0 ή 3-1 τότε θα πάρει το τρόπαιο χωρίς να χρειαστεί να παιχθεί παράταση.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-0 χτυπώντας από την γραμμή του σερβίς ωστόσο ο Παναθηναϊκός βρήκε τα ψυχικά αποθέματα, και με έναν Ράπτη από άλλο πλανήτη έκανε την ανατροπή που του δίνει το πάνω χέρι για την κούπα. Ο επαναληπτικός που είναι προγραμματισμένος για τις 19 Φεβρουαρίου αναμένεται με τεράστιο ενδιαφέρον.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο πέμπτο σετ μέχρι το 7-7 και την επίθεση του Στάροβιτς. Σε εκείνο το σημείο ο Ράπτης με τρεις σερί άσους έκανε το 7-10 για τον Παναθηναϊκό που πήρε τον έλεγχο του ματς. Ο Ολυμπιακός επέστρεψε στη διεκδίκηση του σετ με δύο σερί πόντους του Βουλκίδη. Οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το σετ και πήραν τη νίκη με σερί επιθέσεις του Στάροβιτς και μπλοκ του Τσάτσιτς.