12:54 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ολυμπιακός: Τι έχει κάνει στην Ευρώπη χωρίς τον πρώτο του σκόρερ του, Ελ Αραμπί

Ο Ολυμπιακός καλείται να αντιμετωπίσει την Καραμπάγκ δίχως τον πρώτο του σκόρερ στην Ευρώπη όλων των εποχών, Γιουσέφ Ελ Αραμπί και ο Μίτσελ πρέπει να καλύψει το κενό του Μαροκινού επιθετικού. Δείτε τον απολογισμό των ερυθρολεύκων δίχως τον Αραμπί στη σύνθεσή τους.

Ο Ολυμπιακός παίζει ένα από τα τελευταία του χαρτιά για την πρόκριση στην επόμενη φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης στον αγώνα με αντίπαλο την Καραμπάγκ στο Καραϊσκάκης την Πέμπτη (6/10, 22:00, COSMOTE SPORT 2, LIVE SPORT24), που θα διεξαχθεί στο πλαίσιο για την 3ηαγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Οι ερυθρόλευκοι, που δεν έχουν βαθμό ακόμη στον όμιλο, στην προσπάθειά τους αυτή θα στερηθούν τις υπηρεσίες του Γιουσέφ Ελ Αραμπί.

Ο Μαροκινός σέντερ φορ είναι πρώτος σκόρερ στην ιστορία του Ολυμπιακού στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις με 17 γκολ και αυτό από μόνο του φανερώνει το μέγεθος της απώλειας για την πειραϊκή ομάδα για τα δύο παιχνίδια κόντρα στην Καραμπάγκ και πιθανό και από εκείνο απέναντι στην Φράιμπουργκ.

Και τα πράγματα έχουν γίνει πιο περίπλοκα για τον Μίτσελ, αν συνυπολογίσει κάποιος ότι ο Μπακαμπού δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής στα ευρωπαϊκά παιχνίδια και ο Ουί Τζο Χουάνγκ έχει ακόμη ενοχλήσεις στην πλάτη και τη μέση. Ο Ισπανός προπονητής υπολογίζει λοιπόν για την γραμμή κρούσης κυρίως τον Αμπουμπακάρ Καμαρά και εναλλακτικά τον Μπιέλ.

Ο Αραμπί αγωνίστηκε μέσα στην περίοδο μόλις 4′ ως αλλαγή στο παιχνίδι με την Ναντ στη Γαλλία και άλλα 27 λεπτά πάλι ως αλλαγή εναντίον της Φράιμπουργκ στο Καραϊσκάκης για τη φάση των ομίλων του Europa League, ενώ είχε παίξει και στα τέσσερα ματς στα προκριματικά της διοργάνωσης κόντρα στην Σλόβαν Μπρατισλάβας και τον Απόλλωνα Λεμεσού.

Ο Αφρικανός ποδοσφαιριστής δεν είχε αγωνιστεί στο πρώτο παιχνίδι με τη Μακάμπι Χάιφα στο Ισραήλ και είχε παίξει 28 λεπτά ως αλλαγή στο ματς ρεβάνς στο Φάληρο για τα προκριματικά του Champions League.

Αξίζει όμως να δούμε τι έχει κάνει ο Ολυμπιακός στους αγώνες του στην Ευρώπη στα οποία δεν ήταν διαθέσιμος ο Αραμπί. Ο Μαροκινός απουσίασε μόνο από έξι ευρωπαϊκά παιχνίδια των ερυθρόλευκων τα τελευταία σχεδόν 3,5 χρόνια και η συγκομιδή της πειραϊκής ομάδας στα συγκεκριμένα ματς ήταν τρεις νίκες (1-0 Νέφτσι Μπακού, 2-0 Μπασάκσεχιρ, 4-0 Κράσνονταρ), δύο ισοπαλίες (1-1 Μακάμπι Χάιφα, 0-0 Βικτόρια Πλζεν) και μία ήττα (0-1 Μάντσεστερ Σίτι).

Υπήρξαν και άλλοι έξι αγώνες στους οποίους ο Αραμπί αγωνίστηκε μόνο από ένα έως πέντε λεπτά, δηλαδή ουσιαστικά δεν είχε συνεισφορά και σε αυτά οι ερυθρόλευκοι είχαν τρεις νίκες (3-0 Φενέρμπαχτσε, 1-0 Νέφτσι Μπακού, 1-0 Μπασακσεχίρ), μία ισοπαλία (2-2 Τότεναμ) και δύο ήττες (1-2 Ναντ, 1-3 Ερυθρός Αστέρας).

πηγή: sport24.gr

Νεκρός ο Δημήτρης Παπούλης, ο 34χρονος αρχηγός του Φοίβου Κω

ΑΕΚ – Ιωνικός 4-1: Κιτρινόμαυρη καταιγίδα διέλυσε τους Νικαιώτες στο ηφαίστειο της OPAP Arena