23:31 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ολυμπιακός - Ζενίτ 75-61: Νίκη δια χειρός Σπανούλη!

Είναι ο θρύλος των θρύλων, ο απόλυτος σταρ της EuroLeague στη σύγχρονη ιστορία της και ακόμη και τώρα που βαδίζει προς το τέλος της καριέρας του, έχει τον τρόπο να κρίνει αγώνες. Αυτό έκανε και το βράδυ της Παρασκευής (13/2) ο Βασίλης Σπανούλης, που με μια μεγάλη εμφάνιση οδήγησε τον Ολυμπιακό στη νίκη επί της Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (75-61) και στο 13-16 μετά από την 29η αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Με ρεκόρ σεζόν (16 πόντοι από 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές σε 21 λεπτά) ο Kill-Bill έδωσε απαντήσεις, την ώρα που ο Σακίλ ΜακΚίσικ έκανε θραύση στην τρίτη περίοδο κι ο Σάσα Βεζένκοβ ήταν για ακόμα ένα βράδυ εκ των κορυφαίων. Ο Ολυμπιακός είδε τον Κέβιν Πάνγκος να μπαίνει στο ματς με 4/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο πριν συνεχίσει με 1/6, τη Ζενίτ να βάζει εννέα σουτ στο πρώτο μέρος και 2/19 στο δεύτερο, με αποτέλεσμα να πέσει στο 16-12 και να μπει σε μπελάδες όσον αφορά το πλασάρισμά της στην οκτάδα και την πρόκρισή της στα playoffs.

Μόλις πέντε πόντους πέτυχαν οι Ρώσοι στην τέταρτη περίοδο (2/15 σουτ), την οποία ο Ολυμπιακός πήρε με διαφορά 16 πόντων.

Ο MVP

Ο Βασίλης Σπανούλης, ο απόλυτος! Έκανε ρεκόρ σεζόν με 16 πόντους από 3/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα και 1/2 βολές, είχε τρία ριμπάουντ και μία ασίστ, τρία κερδισμένα φάουλ και 15 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, ήταν ο Kill-Bill που απολάμβανε η Ευρώπη εδώ και 15 χρόνια. Βαδίζει προς το φινάλε μιας τεράστιας, μιας μυθικής καριέρας, αλλά ακόμη τον λένε Βασίλη Σπανούλη και το dna του ηγέτη δεν θα αλλοιωθεί ποτέ.

Ο ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΡΙΚΟΣ

Ο Μπίλι Μπάρον (3 πόντοι από 1/7 τρίποντα) κερδίζει εύκολα αυτόν τον χαρακτηρισμό, στην κόντρα με τον Αρτούρας Γκουντάιτις (3 πόντοι, 1 ριμπάουντ σε 11:21) που πάντως γύρισε από τραυματισμό και δεν ήταν στο 100%. Η Ζενίτ δεν είχε πλην των Πάνγκος – Πονίτκα – Πόιθρες κάποιον σε έστω υποφερτή βραδιά και οι 20 πόντοι που πέτυχε στο β’ μέρος τα λένε όλα για την εικόνα της στο δεύτερο εικοσάλεπτο.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

Με 6/10 τρίποντα έκλεισε η Ζενίτ το πρώτο δεκάλεπτο, την ώρα που ο Ολυμπιακός έδινε επτά πόντους από τα τέσσερα λάθη του. Στο ημίχρονο η Ζενίτ είχε βάλει εννέα τρίποντο, στο τρίτο δεκάλεπτο ο Σακίλ ΜακΚίσικ είχε το κλασικό του πλέον ξέσπασμα για να βάλει εννέα πόντους έως το 30′, ενώ η Ζενίτ πετύχαινε 15 πόντους στην τρίτη περίοδο και μόλις πέντε στην τέταρτη, την οποία έχασε με 16 πόντους διαφορά.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Με τους Σλούκα, Τζένκινς, ΜακΚίσικ, Βεζένκοβ, Κουφό άνοιξε το ματς ο Ολυμπιακός, που έπαιξε με δυναμισμό στην άμυνα, αλλά δέχθηκε δύο τρίποντα από τους Πονίτκα – Πάνγκος και ένα γκολ-φάουλ από τον Γκουντάιτις για το 7-9 στο 4′. Οι Ρώσοι έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 2-11 και μετά από διαδοχικά λάθη των γηπεδούχων που οδήγησαν σε διαδοχικά καρφώματα των φιλοξενούμενων από τον Πονίτκα (8π.), το σκορ πήγε στο 9-17 για να καλέσει ο Μπαρτζώκας νέο timeout στο 6′, η κατάσταση δεν άλλαξε, ο Πάνγκος σκόραρε κατά ριπάς από την περιφέρεια (4/4 τρίποντα) και το 9-23 στο 8′ δυσκόλευε πολύ την κατάσταση.

Το 15-28 της περιόδου ήταν βαρύ, το 22-39 του 15′ ακόμη πιο βαρύ καθώς η Ζενίτ είχε φτάσει τα 9/16 τρίποντα με τον Κβοστόφ να έχει 2/2, ο Ολυμπιακός απάντησε με ένα καλό 8-0 για να μειώσει στους εννέα (30-39) με τρίποντο του Λαρεντζάκη στο 19′, όμως ο Πάνγκος ήταν ασταμάτητος ακόμη κι όταν οι Πειραιώτες πίστευαν ότι τον αντιμετώπιζαν με αποτελεσματικότητα. Αυτός σκόραρε για το 30-41 του ημιχρόνου, στο οποίο οι Πειραιώτες είχαν 7/16 δίποντα και 3/9 τρίποντα, την ώρα που ο Αμερικανός της Ζενίτ μετρούσε 14 πόντους και τέσσερις ασίστ.

ΜακΚίσικ και Ζαν-Σαρλ μπήκαν δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Γάλλος έγραψε το 40-50 στο 24′ μετά από συνεργασία με τον Σλούκα, όμως το πρόβλημα του Ολυμπιακού συνέχισε να εντοπίζεται στην άμυνα. Εύκολα καλάθια κράτησαν τους Ρώσους μπροστά και με διαφορά, μέχρι ο Βεζένκοβ κι ο Ζαν-Σαρλ να μειώσουν στους πέντε (45-50 και 47-52) και να δώσουν περισσότερο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Ο Βεζένκοβ έβαλε και τρίτο τρίποντο για το 50-52 στο 29′, με τη Ζενίτ να έχει “σιγήσει” στην επίθεση για αρκετές φάσεις, αλλά τον Πάνγκος να την αφυπνίζει με νέο μεγάλο σουτ και με 1/2 βολές για το 52-56.

Σπανούλης και ΜακΚίσικ έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό (58-56) στο 32′, ο Kill-Bill πέτυχε το δεύτερο τρίποντό του για το 63-59 και στη συνέχεια κέρδισε επιθετικό φάουλ από τον Πονίτκα και δει τον Πρίντεζη να βάζει βολές για το 65-59. Ο Σπανούλης έβαλε και νέο σουτ για το 70-61, ο Λαρεντζάκης έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στους Πειραιώτες (72-61) και η Ζενίτ έχασε ένα ματς που έμοιαζε δικό της, για να μπει σε μπελάδες όσον αφορά τον στόχο της οκτάδας και των playoffs.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λοτερμόσερ, Ρότσα, Τεπενιέ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-28, 30-41, 54-56, 75-61

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χάρισον, Λαρεντζάκης 5 (1 τρίποντο, 4 κλεψίματα), Σπανούλης 16 (3/3 δίποντα, 3/4 τρίπντα, 1/2 βολές), Σλούκας 2 (1/4 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Βεζένκοβ 13 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 6 (4 ριμπάουντ), Ζαν Σαρλ 6, Τζένκινς 3 (1), Κουφός 4, Έλις 7, ΜακΚίσικ 13 (1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΖΕΝΙΤ (Πασκουάλ): Ρίβερς 3 (1/5 τρίποντα), Πάνγκος 20 (2/5 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ασίστ, 5 λάθη), Χόλινς 5 (1/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τόμας (0/3 σουτ, 5 ριμπάουντ), Μπαρόν 3 (1/7 τρίποντα), Κοστόφ 6 (2), Ζούμπκοφ, Πόιθρες 11 (5/10 δίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Πονίτκα 10 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ), Μπλακ, Γκουντάιτις 3

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/33 δίποντα, 9/23 τρίποντα, 12/14 βολές, 34 ριμπάουντ (29 αμυντικά + 5 επιθετικά), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 10 λάθη, 1 μπλοκ

Τα ομαδικά στατιστικά της Ζενίτ: 12/26 δίποντα, 11/35 τρίποντα, 4/6 βολές, 32 ριμπάουντ (23 αμυντικά + 9 επιθετικά), 15 ασίστ, 6 κλεψίματα, 13 λάθη, 2 μπλοκ

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 30η αγωνιστική ο Ολυμπιακός θα παίξει με την Άλμπα στο Βερολίνο (18/3 στις 21:30), ενώ η Ζενίτ θα αντιμετωπίσει τη Μπασκόνια στην Αγία Πετρούπολη (18/3 στις 19:00).

πηγή: sport24.gr