14:03 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Ισοπαλία πρόκρισης για την Εθνική

Η Εθνική μας ομάδα έπαιξε για την ισοπαλία και την πήρε στη Ζένιτσα με αντίπαλο τη Βοσνία. Με το τελικό 0-0 έμεινε μπροστά από τον κυριότερο αντίπαλό της στην προσπάθεια κατάκτησης της δεύτερης θέσης του ομίλου, μίας θέσης που οδηγεί στα μπαράζ πρόκρισης για το Μουντιάλ της Ρωσίας.

Το Βέλγιο είναι τέσσερις βαθμούς μπροστά και πλέον η πρωτιά είναι δύσκολη, αλλά όχι απίθανη. Στο ματς δεν απειληθήκαμε ιδιαίτερα και σε μία αντεπίθεση στο 82′ παραλίγο να κλέψουμε τη νίκη, αλλά ο Μάνταλος δεν είχε καθαρό μυαλό και σούταρε άουτ. Εντυπωσιακός ο Τάσος Δώνης στο ντεμπούτο του σε ηλικία 20 ετών! Επόμενο ματς τον Αύγουστο με την Εσθονία στο Φάληρο.

ΒΟΣΝΙΑ: Μπέγκοβιτς, Μπίτσακτσιτς, Βράνιες, Σούνιτς (69′ Ντούμιτς), Ζουκάνοβιτς, Πιάνιτς, Γιάγιαλο, Βίστσα, Ιμπίσεβιτς, Λούλιτς (21′ Κόντρο – 76′ Μπέσιτς), Τζέκο.

ΕΛΛΑΔΑ:Καρνέζης, Τοροσίδης, Παπασταθόπουλος, Μανωλάς, Σταφυλίδης, Τζιόλης, Ζέκα, Φορτούνης (90’+ Μανιάτης), Μάνταλος (90’+ Κουρμπέλης), Μπακασέτας (50′ Δώνης), Μήτρογλου.

Η εξέλιξη του αγώνα όπως μεταδόθηκε από το eReportaz:

• Τίποτα ιδιαίτερο στο πρώτο δεκάλεπτο με την Εθνική μας ομάδα να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα.
  • Οι Βόσνιοι απείλησαν με τον Βίστσα στο 12′, αλλά ο Καρνέζης βγήκε έγκαιρα, ενώ στη συνέχεια κέρδισαν δύο κόρνερ, που πέρασαν χωρίς να απειλήσουν την ομάδα μας
  • Κίτρινη κάρτα οι Μανωλάς και Ζουκάνοβιτς στο 16′
  • Στο 24′ ο Καρνέζης σταμάτησε σουτ του Κόντρο, καθώς οι γηπεδούχοι έχουν γίνει λίγο πιο απειλητικοί.
  • Στο 27′ πρώτο επικίνδυνο σουτ για την Εθνική μας από τον Ζέκα, η μπάλα άουτ.
  • Κίτρινη ο Παπασταθόπουλος στο 33′ για φάουλ εκτός περιοχής. Το εκτέλεσε ο Πιάνιτς, άουτ.
  • Ανεκμετάλλευτο το πρώτο κόρνερ που κερδίσαμε στο 36′ και άουτ σουτ του Τοροσίδη στο 38′.
  • Τρίτο κόρνερ για τη Βοσνία στο 40′, έξω η κεφαλιά του Τζέκο.
  • Κόρνερ με εκτελεστή τον Φορτούνη, δεν απειλεί η κεφαλιά του Μανωλά.
  • Κόρνερ για τη Βοσνία στις καθυστερήσεις και τέλος ημιχρόνου.
  • Έναρξη στο β’ ημίχρονο και αναγκαστική αλλαγή για την Εθνική στο 50′, με τον Τάσο Δώνη να κάνει το ντεμπούτο του στη θέση του Μπακασέτα (διάστρεμμα)
  • Στο 57′ ο Δώνης σουτάρει και κερδίζει το κόρνερ και ένα λεπτό αργότερα δέχεται κίτρινη κάρτα. Στο 61΄, όμως, κέρδισε την κάρτα του Μπίτσακτσιτς.
  • Κόρνερ οι Βόσνιοι στο 62′, μακριά η μπάλα.
  • Κίτρινη και ο Γιάγιαλο στο 65′.
  • Πολύ καλός ο Δώνης κερδίζει κόρνερ στο 75′, αλλά περνά ανεκμετάλλευτο. Στην εξέλιξη της φάσης ο Τζέκο σούταρε, αλλά ο Καρνέζης ήταν εκεί.
  • Στο επόμενο λεπτό καλή ευκαιρία με τον Φορτούνη.
  • Κόρνερ οι Βόσνιοι στο 81′, περνάει
  • Τεράστια ευκαιρία με τον Μάνταλο στο 82′ σε ονειρική αντεπίθεση, σούταρε άουτ, η φάση του αγώνα.
  • Σουτ του Τζέκο, με τα ακροδάκτυλα ο Καρνέζης σε κόρνερ. Στην εξέλιξη ο Καρνέζης λέει πάλι “όχι” σε κεφαλιά του Μπίτσακτσιτς, το ματς έχει “ανάψει”.
  • Στο 87′ κόρνερ πάλι οι Βόσνιοι, πέρασε η μπάλα παράλληλα.
  • Τέλος στο ματς, 0-0 και η Εθνική παραμένει μπροστά από τη Βοσνία στον όμιλο.