17:58 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ

Την 2η ήττα της στους ομίλους του Champions League γνώρισε η ΑΕΚ. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη ηττήθηκε με 3-2 από την Μπενφίκα, παρότι έπαιζε με παίκτη παραπάνω για ένα ολόκληρο ημίχρονο.

Η Μπενφίκα αιφνιδίασε τους κιτρινόμαυρους και προηγήθηκε στο 15′ με 2-0. Η αποβολή στο 45′ άλλαξε τις ισσοροπίες με την ΑΕΚ να το εκμεταλλεύται και να ισοφαρίζει σε 2-2. Ομως κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις.

Τα γκολ των Σεφέροβιτς (6’) και Γκριμάλντο (15’) πάγωσαν το ΟΑΚΑ, ωστόσο η αποβολή του Ντίας στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου έδωσε κουράγιο στους «κιτρινόμαυρους» και τα γκολ του Κλωναρίδη (53’, 63’) γύρισαν μέσα σε ντελίριο το ματς.

Ωστόσο λίγα δευτερόλεπτα αφότου ο σκόρερ της ΑΕΚ έχασε τεράστια ευκαιρία για τη νίκη, ήρθε ένα μακρινό σουτ του Σεμέδο για ν’ αφήσει στον τόπο τους παίκτες του Ουζουνίδη και να φέρει τη δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς στους ομίλους.

Αυτή η ήττα αφήνει την ΑΕΚ μακριά από την διεκδίκηση της Ευρωπαϊκής της συνέχειας.