12:53 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Παναιτωλικός - Παναθηναϊκός 1-0: Τον "τσίμπησε" ο Μελίσσας

Ένας εκπληκτικός Νίκος Μελίσσας που μπήκε από το… παράθυρο στην ενδεκάδα του Παναιτωλικού αποδείχθηκε ο παίκτης κλειδί για να φτάσει η ομάδα του Αγρινίου στη νίκη επί του Παναθηναϊκού με 1-0 εκμεταλλευόμενος το γρήγορο γκολ του Εντινγκά από το 6′. Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων μάλιστα που στο δεύτερο 45λεπτο έκανε τουλάχιστον τέσσερις σωτήριες επεμβάσεις σε μια από τις τελευταίες φάσεις του αγώνα έχασε και ένα δόντι του στην προσπάθεια να απομακρύνει τη μπάλα και να σώσει την εστία του από παραβίαση.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Πλέον η ομάδα του Δέλλα πήρε μια βαθμολογική ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή. Από την άλλη το το τριφύλλι πέταξε ένα ημίχρονο καθώς στο πρώτο 45λεπτο δεν εμφανίστηκε στο γήπεδο και παράλληλα γνώρισε την πρώτη του ήττα μέσα στο 2021 και έχασε την ευκαιρία να βρεθεί στην πρώτη τριάδα της Super League Interwetten.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΓΚΟΛ, ΑΝΥΠΑΡΚΤΟΣ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ο Παναιτωλικός κατάφερε να προηγηθεί αρκετά γρήγορα στο παιχνίδι στην πρώτη του τελική προς την εστία των πράσινων και μοναδική στο πρώτο 45λεπτο. Σε φάουλ από τα αριστερά οι πράσινοι δεν απομάκρυναν σωστά με τη μπάλα να φτάνει στον Εντινγκά ο οποίος έκανε το σουτ και νίκησε τον Διούδη για να γράψει το 1-0 στο 6′.

Ο Παναθηναϊκός από την άλλη στο πρώτο μέρος ήταν ανύπαρκτος επιθετικά, προσπαθούσε μόνο με βαθιές μπαλιές να κάνει κάτι αλλά χωρίς αποτέλεσμα προς την εστία του Μελίσσα. Το μόνο που κατάφερε ήταν να σκοράρει ένα γκολ με τον Μαουρίσιο ο οποίος ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΒΡΗΚΕ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΜΕΛΙΣΣΑ

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Λάζλο Μπόλονι έριξε στο ματς τον Αϊτόρ αντί του Καμπετσή και ο Παναθηναϊκός μεταμορφώθηκε. Από το 50′ και μετά άρχισε να φτιάχνει τη μία φάση μετά την άλλη, να απειλεί από τις δύο πτέρυγες και από τον άξονα και να φορτώνει την περιοχή του Παναιτωλικού.

Είναι χαρακτηριστικό πως το τριφύλλι είχε δέκα τελικές μέσα από την περιοχή στο δεύτερο 45λεπτο με τους Ιωαννίδη, Βιγιαφάνες, Μολό, Αϊτόρ, Ενγμπακοτό αλλά πότε τα σώματα των παικτών της ομάδας του Αγρινίου, πότε ο εκπληκτικός Μελίσσας είπαν όχι στον Παναθηναϊκό.

Ο γκολκίπερ της ομάδας του Αγρινίου έκανε μάλιστα την απέκρουση του πρωταθλήματος έως τώρα στο 66′ όταν ο Παναθηναϊκός γύρισε όμορφα τη μπάλα ο Αϊτόρ έκανε την μπαλιά ο Βιεϊρίνια την έξυπνη πάσα παράλληλα προς τον Ενγκμπακοτό που απλά έπρεπε να τη σπρώξει στα δίχτυα. Τότε όμως με κάποιο τρόπο ο Μελίσσας βρήκε τη μπάλα με το ένα του χέρι και την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι κρατώντας το 1-0.

Ο Παναθηναϊκός προχώρησε σε αλλαγές αλλά χωρίς να έχει πολλές λύσεις από τον πάγκο ο Μπόλονι εμπιστεύτηκε και τους μικρούς Τζαβίδα και Αθανασακόπουλο που προσπάθησαν και αυτοί να βοηθήσουν αλλά εν τέλει παρά τις ευκαιρίες που έκανε μέχρι τέλους το τριφύλλι δεν μπόρεσε να πετύχει κάποιο γκολ, να πάρει τουλάχιστον την ισοπαλία και να παραμείνει αήττητος.

πηγή: sport24.gr

Ολυμπιακός – Άρης 1-1: Πρώτη απώλεια στο Φάληρο με γκολ του Μήτρογλου