11:26 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Αναγέννηση Καρδίτσας 4-0: Καθάρισε την πρόκριση με τεσσάρα από το πρώτο μέρος

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Αναγέννηση Καρδίτσας με 4-0 και έβαλε ισχυρές βάσεις για πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Τα γκολ για το τριφύλλι πέτυχαν οι Βιτάλ στο 6′ και το 20′, Αϊτόρ στο 32′ και Καρλίτος στο 42′.

Ο Παναθηναϊκός ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο κόντρα στην Αναγέννηση Καρδίτσας στη Λεωφόρο, επικράτησε με 4-0 και τσέκαρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, μετατρέποντας τη ρεβάνς σε αγώνα τυπικής διαδικασίας. Τα γκολ για την ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς πέτυχαν οι Βιτάλ (δύο), Αϊτόρ και Καρλίτος.

Το τριφύλλι ήταν καταιγιστικό στο πρώτο μέρος, βρήκε δίχτυα στις περισσότερες τελικές προσπάθειες, αντίθετα κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο ημίχρονο και έκανε συντήρηση δυνάμεων. Η Αναγέννηση Καρδίτσας προσπάθησε να αμυνθεί και να πιέσει ψηλά, ωστόσο πήρε ελάχιστα πράγματα από το ιστορικό γι’ αυτήν παιχνίδι, μιας και είναι η πρώτη της συμμετοχή σε προημιτελικής φάση της διοργάνωσης.

Καθάρισε στο πρώτο μέρος το τριφύλλι

Οι πράσινοι πήραν κεφάλι νωρίς στο σκορ και συγκεκριμένα στο 6′ με τον Βιτάλ. Ο Βιγιαφάνιες έκανε ωραία κάθετη προς τον Αϊτόρ στα δεξιά, ο Ισπανός μεσοεπιθετικός έκανε το γύρισμα στον Βιτάλ και ο Βραζιλιάνος αν και έκανε σιγανό πλασέ, νίκησε τον Γκέκα και έκανε το 1-0.

Στο 20′ οι πράσινοι διπλασίασαν τα τέρματά τους ξανά με τους ίδιους πρωταγωνιστές. Ο Αϊτόρ έκανε το γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα βρήκε σε αμυνόμενο ωστόσο έφτασε στο πρώτο δοκάρι και ο Βιτάλ με ωραίο πλασέ έκανε το 2-0.

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Αϊτόρ άλλαξε ρόλο και από εκτελεστής έγινε δημιουργός. Ο Καρλίτος έκανε μια εκπληκτική κάθετη πάσα, ο Αϊτόρ μπήκε μέσα στην περιοχή και από κοντά έκανε το 3-0.

Ο Καρλίτος βρήκε και αυτός τον δρόμο προς τα δίχτυα στο 42′. Ο Κώτσιρας έκανε τη βαθιά μπαλιά από τη μεσαία γραμμή προς την πλάτη της άμυνας της Αναγέννησης, ο Ισπανός φορ πετάχτηκε και μπήκε στην περιοχή, έκανε ένα υπέροχο ψιλοκρεμαστό σουτ και νίκησε τον Γκέκα για το 4-0.

Δεν βρήκε αντίσταση από την Αναγέννηση

Με τέσσερις αλλαγές παρατάχθηκε ο Παναθηναϊκός σε σχέση με το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, καθώς στη βασική ενδεκάδα κόντρα στους Θεσσαλούς έπαιξαν οι Διούδης, Σάρλια, Παλάσιος και Καρλίτος τα νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, αντί των Μπρινιόλι, Βέλεθ, Βιτάλ και Μακέντα αντίστοιχα.

Αντίθετα εκτός αποστολής για τους φιλοξενούμενους για διάφορους λόγους έμειναν οι Αθανασιάδης, Κουτσιανικούλης, Λαγός, αλλά και τα μεταγραφικά αποκτήματα του Ιανουαρίου.

Ο Παναθηναϊκός σχεδόν σε κάθε τελική του προσπάθεια στο πρώτο ημίχρονο κατάφερε να βρει δίχτυα, με την Αναγέννηση Καρδίτσας να προσπαθεί κατά κύριο λόγο να πιέσει ψηλά και να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Στο 18′ και δύο λεπτά πριν από το 2-0, ο Αϊτόρ δοκίμασε το σουτ μέσα από την περιοχή, με τον Γκέκα να απομακρύνει με τα πόδια. Στο 28′ ένα σουτ του Μαουρίσιο πέρασε άουτ.

Τελευταία καλή στιγμή και πάλι για το τριφύλλι, με τον Καρλίτος, ένα λεπτό μετά το γκολ που πέτυχε, έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ, με τον Γκέκα να πραγματοποιεί μια εξαιρετική επέμβαση.

Κατέβασε ταχύτητα στο δεύτερο μέρος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε εξαιτίας των αλλαγών αλλά και του εύρους του σκορ του πρώτου μέρους, με τους παίκτες των δύο ομάδων.

Στο 50′ ο Καρλίτος αφού απέφυγε ωραία τον Γκόλια έκανε το σουτ μέσα στην περιοχή, ωστόσο η μπάλα πήγε ψηλά. Στο 66′ ο Ισπανός φορ διπλασίασε τα τέρματά του, έπειτα από πάσα του Παλάσιος, ωστόσο την ώρα που ο Αργεντινός του μοίρασε την μπάλα ήταν εκτεθειμένος.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μόνος που απείλησε στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά με “λιγότερο ζήλο”, λόγω και του 4-0. Στο 71ο λεπτό ο Χουάνκαρ βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, ωστόσο το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ. Στο 80′ ο Ιωαννίδης που πέρασε αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Γκέκα να αποκρούει με διπλή επέμβαση.

Στο 85′ ο Παναθηναϊκός πέτυχε ένα ακόμα γκολ με τον Παλάσιος, ωστόσο ακυρώθηκε για οφσάιντ στον Κώτσιρα. Ο Πέρεθ έκανε την μπαλιά τρύπα στην πλάτη της άμυνας της Αναγέννησης, ο Κώτσιρας (από αντικανονική θέση) έκανε το γύρισμα στον Βιτάλ, ο οποίος από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να απειλήσει.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ, Σάρλια, Κώτσιρας, Ρούμπεν, Μαουρίσιο (46′ Αλεξανδρόπουλος), Βιγιαφάνιες (62′ Λούντκβιστ), Βιτάλ (46′ Παλάσιος), Αϊτόρ (76′ Σάντσες), Καρλίτος (67′ Ιωαννίδης).

Αναγέννηση Καρδίτσας: Γκέκας, Κουτρομάνος (69′ Πολίτης), Σταμόπουλος, Πλέγας, Βιδάλ (46′ Μπάλλας), Γκόλιας, Μπενγκόα (69′ Ξέρας), Γκίνη, Μανιός (46′ Λαρέα), Κοτσώνης, Μπραμπίγια (46′ Καρανίκας).

πηγή: sport24.gr

Australian Open: «Σαρώνει» η Σάκκαρη – Νέα νίκη και πρόκριση στον τρίτο γύρο

Ρεάλ Μαδρίτης: Απέραντη θλίψη στη «βασίλισσα» – Πέθανε ο θρυλικός Πάκο Χέντο