12:10 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Παναθηναϊκός - Ατρόμητος 0-1: Πλήγωσε τους πράσινους ο Λάζαρος

Ατρόμητος πήρε μία σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ επικρατώντας του Παναθηναϊκού με σκορ 0-1 για την 8η αγωνιστική της Super League Interwetten. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό σκόραρε το νικητήριο γκολ. Οι πράσινοι σταμάτησαν το σερί δύο νικών τους σε μία κατώτερης των περιστάσεων εμφάνιση απέναντι στους Περιστεριώτες.

Το πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ουσιαστικά. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Μπόλονι δεν πήρε ποτέ πραγματικά τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο Ατρόμητος, ο οποίος έψαξε να παίξει στην κόντρα, βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα στο τέλος.

Ο ΛΑΖΑΡΟΣ ΧΤΥΠΗΣΕ ΤΟΝ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟ

Ο Ατρόμητος κατάφερε να τιμωρήσει τον Παναθηναϊκό στο 88ο λεπτό. Ο Ενσικούλου πήρε καλή θέση από τα δεξιά, έβγαλε μία σέντρα. Ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος έκανε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Διούδη γράφοντας το 0-1 στο 88′, ένα σκορ που έμελλε να είναι το τελικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος μπήκε λίγο πιο δυνατά, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να κρατήσει την μπάλα. Μάλιστα, οι Περιστεριώτες σημείωσαν και την πρώτη τους καλή στιγμή στο παιχνίδι στο 48′. Ο Αγκάγιεβ έβγαλε μία σέντρα, ο Κωτσόπουλος πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από την εστία του Διούδη.

Στο 60′ και στο 66′ ο Παναθηναϊκός επιχείρησε μακρινά σουτ με Σαβιέρ και Μαουρίσιο αντίστοιχα, χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά οι πράσινοι προσπάθησαν να πάρουν την μπάλα στα πόδια τους, αλλά πάλι δεν κατάφεραν να γίνουν πραγματικά επικίνδυνοι. Από την άλλη, η ομάδα του Κάναντι προσπαθούσε να πρεσάρει, ώστε να τρέξει στους κενούς χώρους, όμως ούτε οι Περιστεριώτες απείλησαν μέχρι και το γκολ του Χριστοδουλόπουλου.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΙ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΕΡΟΣ

Ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο είχε αφενός την κατοχή, ωστόσο δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να την μετουσιώσει σε κάτι σημαντικό. Οι πράσινοι κυκλοφορούσαν την μπάλα, αλλά δυσκολεύονταν να σπάσουν την αμυντική λειτουργία των φιλοξενουμένων, οι οποίοι πρέσαραν σωστά. Όταν η ομάδα του Μπόλονι έφτανε σε σημείο, όπου μπορούσε να δημιουργήσει με προϋποθέσεις, οι επιλογές δεν ήταν καλές.

Η σπουδαιότερη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό καταγράφηκε στο 29ο λεπτό. Ο Σαβιέρ έκανε την ατομική ενέργεια από τον άξονα, πραγματοποίησε μια ντρίμπλα και στην συνέχεια σούταρε με την μπάλα να περνάει δίπλα από την εστία του Γιαννιώτη. Στο 37′ οι πράσινοι είχαν ακόμη μία στιγμή με τον Χατζηγιοβάνη, ο οποίος πλάσαρε άουτ, αντί να ψάξει μία επιλογή μέσα στην μεγάλη περιοχή.

Ο Ατρόμητος από την άλλη, σε κανένα σημείο του πρώτου ημιχρόνου δεν κατάφερε να δείξει δημιουργικός και να απειλήσει πραγματικά τον Παναθηναϊκό. Μοναδική τελική του καταγράφηκε στο 8′ με ένα μακρινό σουτ του Μανούσου.

πηγή: sport24.gr