13:39 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Παναθηναϊκός-Μονακό 83-91: Τον «πλήγωσε» ο Μάικ Τζέιμς

Η πεντάλεπτη αγωνιστική… ύπνωση, στην οποία έπεσε ο Παναθηναϊκός αμέσως μετά το… προσπέρασμα του (68-67 στο 33΄), υποχρέωσε τους «πράσινους» να παραδοθούν στο κρεσέντο του Μάικ Τζέιμς από την περιφέρεια και μοιραία να επιστρέψουν στα αρνητικά αποτελέσματα στη Euroleague (5-16, 17η θέση).

Το «τριφύλλι» ηττήθηκε 83-91 από τη Μονακό στο ΟΑΚΑ, για την 24η αγωνιστική, με τους Μονεγάσκους να βελτιώνουν σε 11-12 το ρεκόρ τους και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής την οκτάδα.

Μετά το απογοητευτικό δεύτερο δεκάλεπτο, όταν έχασε την επαφή με τη Μονακό, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, βρήκε ρυθμό στην επίθεση μέσα από την σκληρή άμυνα του και στο 33΄ ανέκτησε το προβάδισμα (68-67). Ωστόσο, οι… ορέξεις του Μάικ Τζέιμς από τα 6.75 άλλαξαν τα δεδομένα, με τον πρώην «πράσινο» γκαρντ να εξασφαλίζει στην ομάδα του μία διψήφια διαφορά ασφαλείας στο 36΄ (68-80) και να την οδηγεί εκ του ασφαλούς στην επιστροφή της στις νίκες.

Κορυφαίος των νικητών ο Μάικ Τζέιμς με 29 πόντους και 4/7 τρίποντα, ενώ από τον Παναθηναϊκό έδωσαν τα πάντα για την υπέρβαση οι Τζέρεμι Έβανς (16π., 6ρ.), Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.), Χάουαρντ Σαντ Ρος (15π.), Οκάρο Ουάιτ (12π.) και Ντάριλ Μέικον (10π.).

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 42-49, 61-65, 83-91

Μετά από ένα ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να βάλει τις βάσεις για τη δεύτερη διαδοχική νίκη. Οι «πράσινοι» εξαργύρωσαν την εξαιρετική άμυνα τους, η οποία έκλεισε τα περισσότερα μακρινά σουτ των Μονεγάσκων κι όντες αλάνθαστοι στα δίποντα, ξέφυγαν γρήγορα με νταμπλ σκορ (12-6 στο 5΄). Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν, αλλά η καλή κυκλοφορία της μπάλας, η ευστοχία στα ελεύθερα σουτ και η βοήθεια από τον πάγκο βοήθησαν την ελληνική ομάδα να ξεφύγει και πάλι στο σκορ και να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (27-19).

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός… κατέρρευσε, κυρίως αμυντικά, ενώ υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη, τη στιγμή που η Μονακό βρήκε ρυθμό από την περιφέρεια, κυριάρχησε στα ριμπάουντ και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 1-14, όχι μόνο πέτυχε την ανατροπή, αλλά στο 14΄ έγραψε στο 28-33. Με τον Τζέιμς να παίρνει τη σκυτάλη του σκοραρίσματος από Μπέικον και Ντιαλό, οι φιλοξενούμενοι δεν αισθάνθηκαν την… αναπνοή των «πράσινων», κλείνοντας στο +7 (42-49) το πρώτο ημίχρονο.

Χωρίς να χάσει το ρυθμό της, η Μονακό προηγήθηκε στο 24΄ με +13 (46-59), δείχνοντας να ελέγχει τον αγώνα. Ωστόσο, η αμυντική πεντάδα που παρέταξε ο Πρίφτης (Μποχωρίδης, Νέντοβιτς, Κασελάκης, Έβανς, Ουάιτ), έφερε αποτελέσματα, με τους «πύργους» της φροντ λάιν (Έβανς, Ουάιτ) να κυριαρχούν και να πρωταγωνιστούν στο σερί 11-0 του Παναθηναϊκού, με το οποίο επέστρεψε στη διεκδίκηση του αγώνα (57-59 στο 28΄), μπαίνοντας στην τέταρτη περίοδο στο -4 (61-65).

H «πράσινη» πίεση απέδωσε στο 33΄, όταν ο Μποχωρίδης χάρισε το προσπέρασμα στην ομάδα του με 68-67, αλλά μέχρι εκεί… Η αστοχία και τα λάθη της ελληνικής ομάδας… απαντήθηκαν από τους Λι και Τζέιμς, οι οποίοι βομβάρδισαν από τα 6.75 και με σερί 0-13 έστησαν στον… τοίχο τον Παναθηναϊκό (68-80 στο 36΄). Ο πρώην γκαρντ του Παναθηναϊκού συνέχισε το επιθετικό κρεσέντο του, εξασφαλίζοντας στη Μονακό μία διψήφια διαφορά ασφαλείας, η οποία ήταν καταδικαστική για τους «πράσινους».

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γκαρθία – Χόρντοφ – Πέτεκ.

Οι συνθέσεις:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Πρίφτης): Μέικον 10 (2), Παπαγιάννης 4, Μποχωρίδης 2, Κασελάκης 8, Oυάιτ 12 (1), Γιόβιτς, Νέντοβιτς 16 (2), Έβανς 16, Σαντ Ρος 15 (3).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 12 (2), Μπέικον 14 (2), Τόμας 8, Ντιάλο 10, Μότουμ, Μπουτσιέλ, Μοτιεγιούνας 4, Ουαταρά 5 (1), Άντζουσιτς 7, Χολ 2, Τζέιμς 29 (4).

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Θεσσαλονίκη: Ο Ηρακλής έκανε κιτρινόμαυρο το έμβλημά του στη μνήμη του 19χρονου οπαδού

Ερασιτέχνης Άρης: «H ατιμωρησία οπλίζει το χέρι των δολοφόνων»