16:48 Τετάρτη 24 Απριλίου 2024

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 1-3: Επιβλητική νίκη - Αγγίζουν τον τίτλο οι ερυθρόλευκοι

Μεγάλη νίκη για τον Ολυμπιακό στο Μαρούσι επί του Παναθηναϊκού με 3-1 σετ (21-25, 27-29, 25-23, 19-25) με τους “ερυθρόλευκους” να βρίσκονται “αγκαλιά” πλέον με τον τίτλο. Οι “ερυθρόλευκοι” είναι στην πρώτη θέση στο +9 από Φοίνικα, στο +12 από Παναθηναϊκό και στο +14 από ΠΑΟΚ.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Οι φιλοξενούμενοι ήταν κυρίαρχοι στα τρία από τα τέσσερα σετ έχοντας σε εξαιρετική μέρα τους Φρομ και Έγκλεσκαλνς που πήραν αρκετούς πόντους για την ομάδα του Ολυμπιακού.

Ο Παναθηναϊκός αν ήταν μπροστά στο πρώτο σετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του βρέθηκε τελικά να χάνει από τον Ολυμπιακό που στα κρίσιμα σημεία βρήκε τους πόντους που ήθελε και κέρδισε με 25-21 μέσα σε 26′.

Στο δεύτερο σετ που ήταν και το μεγαλύτερο σε διάρκεια οι δύο ομάδες έπαιξαν ωραίο βόλεϊ. Ο Ολυμπιακός έφτασε κοντά στο σετ ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε και οι παίκτες των δύο συλλόγων έδωσαν μάχη για 33′ με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 29-27.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός έκανε την αντεπίθεση του, βρέθηκε από τους πρώτους πόντους μπροστά στο σκορ και κατάφερε παρά την αντεπίθεση του Ολυμπιακού στο τέλος να φτάσει στη μείωση του σκορ καθώς κέρδισε με 25-23 μέσα σε 30′.

Στο τέταρτο σετ ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα, έφτασε να προηγείται με 7-5, αλλά ο Ολυμπιακός με ένα 9-0 σερί, πήρε προβάδισμα με 14-7 και κράτησε έως τέλους μια διαφορά έξι-επτά πόντων υπέρ του με αποτέλεσμα να φτάσει στην κατάκτηση του με 25-19 και να πάρει ένα σημαντικό τρίποντο.

Τα σετ: 21-25, 27-29, 25-23, 19-25

πηγή: sport24.gr