15:01 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 76-73: Ανατροπή από το -18 για τις "πράσινες"

Με την Μόργκαν να τον κρατάει ζωντανό, ο Παναθηναϊκός έκανε τεράστια ανατροπή από το -18 και επικράτησε του Ολυμπιακού με 76-73 για τον δεύτερο τελικό της Α1 Γυναικών. Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έστειλε τη σειρά των τελικών σε τρίτο και καθοριστικό ματς (24/5, 15:00) στο ΣΕΦ εκεί που θα κριθεί και ο τίτλος του πρωταθλητή.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Ο Ολυμπιακός αν και βρέθηκε μπροστά με 18 πόντους στο ημίχρονο, έχασε την συγκέντρωσή του μαζί και το προβάδισμα, έπεσε θύμα της εξαιρετικής Μόργκαν και πλέον οι δύο ομάδες θα τα παίξουν όλα για όλα τη Δεύτερα (24/5, 15:00) στην έδρα του Ολυμπιακού.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν ισορροπημένα το ματς, πήγαν μαζί στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο ωστόσο οι ερυθρόλευκες έχοντας τις υπερδιπλάσιες ασίστ πήραν μία ασφαλή διαφορά 18 πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Νικολοπούλου και Σταμάτη βοήθησαν τα μέγιστα τον Ολυμπιακό στη δεύτερη περίοδο να εξασφαλίσει τη διαφορά του, ενώ ο Παναθηναϊκός έδειξε να μην μπορεί να βρει τον δρόμο του προς το αντίπαλο καλάθι.

Στο δεύτερο μισό του αγώνα, οι “πράσινες” μπήκαν πολύ ψυχωμένες, έδειξαν ένα τελείως διαφορετικό πρόσωπο, έτρεξαν ένα σερί 7-0 και μείωσαν στους 10 πόντους. Ο Ολυμπιακός με δικό του ξέσπασμα, πήγε πάλι τη διαφορά στο +14 ωστόσο οι γηπεδούχες δεν το παράτησαν. Με την Μόργκαν να κανει τα πάντα για τον Παναθηναϊκό, οι “πράσινες” προσπέρασαν στο σκορ και έδειξαν να ελέγχουν το ματς. Οι “ερυθρόλευκες” έβρισκαν τον τρόπο να μείνουν κοντά, πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ, ωστόσο ο Παναθηναϊκός είχε το μομέντουμ του αγώνα και έστειλε το ματς σε τρίτο και τελευταίο τελικό στο ΣΕΦ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ψαριανός, Τσώνος, Τσολάκος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-22, 33-51, 59-63, 76-73

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ριντ 19 (7/15 δίποντα, 5/5 βολές, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μόργκαν 26 (9/13 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ασίστ), Μούλη 8, Λύμουρα 5 (5 ασίστ), Καλαμπάκου, Κωτούλα, Δίελα 6, Λεουτσάνκα 8, Χατζηνικολάου 4 (3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σταμολάμπρου 7 (0/4 τρίποντα), Σταμάτη 11 (1), Αλεξανδρή 10 (2 τρίποντα, 5 ασίστ), Φοντέιν 14 (1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Νικολοπούλου 11 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κόστοβιτς 13 (5/11 δίποντα, 3/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέιβις 7.

Τα ομαδικά στατιστικά του Παναθηναϊκού: 26/48 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 9/12 βολές, 26 ριμπάουντ (22 αμυντικά + 4 επιθετικά), 17 ασίστ, 7 κλεψίματα, 12 λάθη, 1 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού:: 25/40 δίποντα, 5/20 τρίποντα, 8/14 βολές, 32 ριμπάουντ (27 αμυντικά + 5 επιθετικά), 23 ασίστ, 6 κλεψίματα, 16 λάθη.

πηγή: sport24.gr