10:14 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

Παναθηναϊκός - Βίρτους 88-85: Ραψωδία Γουίλιαμς και Λι στη νίκη θρίλερ στην παράταση των πρασίνων επί της Μπολόνια

Πραγματικό ντέρμπι στο ΟΑΚΑ με τον Παναθηναϊκό να βγάζει χαρακτήρα και να παίρνει μια πολύ σπουδαία νίκη με 88-85 απέναντι στη Βίρτους στην παράταση. Ντέρικ Γουίλιαμς και Πάρις Λι με 26 και 15 πόντους αντίστοιχα έκλεψαν τις εντυπώσεις.

Θρίαμβος με 88-85 για τον Παναθηναϊκό απέναντι στη Βίρτους Μπολόνια, στην 9η αγωνιστική της EuroLeague με τους πράσινους να ξεσπούν με σερί 14-0 στην τρίτη περίοδο για να πάρουν το μομέντουμ και να μένουν όρθιοι στην ασφυκτική πίεση των Ιταλών που οδήγησαν το ματς στην παράταση, αλλά έφυγαν με άδεια χέρια από το ΟΑΚΑ.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-3 στο τρίτο λεπτό, όμως έμεινε χωρίς σκορ μέχρι το 7′, επιτρέποντας στη Βίρτους να τρέξει ένα σερί 12-0 για το 15-6. Η πρώτη περίοδος βρήκε τελικά τους φιλοξενούμενος στο +9 (21-12), με τους πράσινους να έχουν όλα κι όλα 3/15 σουτ εντός πεδιάς.

Οι πράσινοι βελτιώθηκαν αισθητά στις δύο πλευρές του παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλησιάζοντας στους 3 πόντους (41-38) πριν την ανάπαυλα, με τους Γουόλτερς και Μπέικον να κουβαλάνε στην επίθεση έχοντας 10 και 9 πόντους αντίστοιχα. Στον αντίποδα, ζημιά έκαναν οι Τζαϊτέ και Οτζελέγιε, με 10 πόντους έκαστος.

Το τριφύλλι είχε ένα εξαιρετικό διάστημα στην τρίτη περίοδο τρέχοντας σερί 14-0 για να προηγηθεί με 7 (62-55, 28’30”). Ωστόσο, σε εκείνο το σημείο ο Ντέγιαν Ράντονιτς χρεώθηκε με τεχνική ποινή και ο Μίλος Τεόντοσιτς πήρε μπρος, βάζοντας επτά πόντους με δύο εύστοχα τρίποντα. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς είπε όμως την τελευταία κουβέντα πριν τη συμπλήρωση 30 λεπτών, γράφοντας το 67-62 με σουτ από την περιφέρεια.

Το τέμπο έπεσε αρκετά από το 30′ έως και το 36′. Η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο εκμεταλλεύτηκε κάνα δύο αστοχίες της άμυνας του Παναθηναϊκού και πλησίασε σε απόσταση αναπνοής (74-73) 2’39” πριν το φινάλε. Ακολούθησαν ένα λάθος του Παπαγιάννη και ένα άστοχο σουτ του Μπέικον. Κάπου εκεί ο Τεόντοσιτς έβαλε μια τρίποντη μαχαιριά και έδωσε ξανά προβάδισμα στη Βίρτους (76-74) με 85″ να μένουν στο χρονόμετρο. Ο Λι ήταν αυτός που ισοφάρισε σε 76-76, ο Τεόντοσιτς πήρε ένα τρίποντο, αλλά για καλή τύχη του Παναθηναϊκού δεν βρήκε στόχο. Μάλιστα, ο Παναθηναϊκός πήγε να κάνει εντυπωσιακό φινάλε με τον Λι να σηκώνεται για τρεις πίσω από το κέντρο, αλλά την μπάλα να βρίσκει στη στεφάνη και το ματς να οδηγείται σε παράταση.

Το έξτρα πεντάλεπτο ήταν πραγματικό ντέρμπι ακατάλληλο για καρδιακούς. Οι δύο ομάδες βρέθηκαν ισόπαλες τρεις φορές. Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έχοντας κρύο αίμα διαμόρφωσε το 86-85 με το πέμπτο του τρίποντο 15″ πριν από τη λήξη του έξτρα χρόνου. Ο Παναθηναϊκός επέλεξε να παίξει άμυνα και δικαιώθηκε, αφού ο Λούντμπεργκ έκανε επιθετικό φάουλ. Ο Λι ήταν αυτός που έβαλε το κερασάκι στην τούρτα με δύο εύστοχες βολές.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάζερ, Χιμένεθ, Περάντι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76 (κ.α), 88-85

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στην 10η αγωνιστική, με την οποία θα ολοκληρωθεί η δεύτερη διαβολοβδομάδα της EuroLeague ο Παναθηναϊκός θα παίξει στο ΟΑΚΑ με τη Βιλερμπάν (25/11, 21:00), ενώ η Βίρτους θα επιστρέψει στη βάση για να αντιμετωπίσει την back-to-back πρωταθλήτρια Αναντολού Εφές (25/11, 21:30).

πηγή: sport24.gr

Ισπανία – Κόστα Ρίκα 7-0: Διαστημική παράσταση κόντρα στον Νάβας

Γερμανία – Ιαπωνία 1-2: Ιάπωνες σαμουράι σόκαραν τους Γερμανούς με ανατροπή στο β’ μέρος