12:05 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Παναιτωλικός και Ολυμπ.Βόλου για μια θέση στην Σούπερ Λίγκα

Υπόθεση Παναιτωλικού και Ολυμπιακού Βόλου είναι πλέον τα πλέι οφ ανόδου από την Φούτμπολ Λιγκ. Η ομάδα του Αγρινίου νίκησε σήμερα 2-1 τη Νίκη Βόλου και οδηγεί την κούρσα, με τους “ερυθρόλευκους” να ακολουθούν στο -3 μετά το επιβλητικό 4-0 επί του Ηρακλή στο Πανθεσσαλικό με χατ-τρικ του Μπρέσκα.

Η βαθμολογία: Παναιτωλικός 11, Ολυμπιακός Βόλου 8, Ηρακλής 4, Νίκη Βόλου 2.

Παναιτωλικός-Νίκη Βόλου 2-1

Την ώρα που ο Παναιτωλικός κινδυνεύει με αφαίρεση 7 βαθμών μετά τη δίωξη που άσκησε ο ποδοσφαιρικός εισαγγελέας, Κωνσταντίνος Πετρόπουλος με αφορμή την κροτίδα που πετάχθηκε στον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Βόλου, Σταμάτη Καρρά, η ομάδα του Αγρινίου συνεχίζει να κρατά την πρώτη θέση στα πλέι οφ και την επιστροφή της στη Super League.

Το ματς κόντρα στη Νίκη Βόλου είχε χιτσκοκικό χαρακτήρα με την ομάδα του Χαραλαμπίδη να ανοίγει το σκορ στο 40ο λεπτό με γκολ του Σκούφαλη. Στη συνέχεια, όμως, ο Μελισσάς πήρε τη… σκυτάλη και με δύο τέρματα (45′ και 70′) χάρισε το τρίποντο στους γηπεδούχους. Μάλιστα, στις καθυστερήσεις δέχθηκε επίτηδες κόκκινη κάρτα για να μην απουσιάσει από το ματς της τελευταίας αγωνιστικής κόντρα στον Ολυμπιακό Βόλου που αναμένεται να κρίνει το εισιτήριο της ανόδου.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Μπακάκης, Μελισσάς, Κούσας, Δάρλας, Σφακιανάκης, Μουμίν, Σίσιτς, Φαβάλι (84′ Ιορδανίδης), Καμαρά (90′ Αραμπατζής), Κουτσοσπύρος (85′ Πασάς).

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Καρατζάς, Ψιάνος, Χατζής, Βέρτζος, Παπαδόπουλος, Πουρτουλίδης, Λαλίν (75′ Φλίγκος), Σκούφαλης (65′ Ριζογιάννης), Κυριάκος, Τάντιτς.

Ολυμπιακός Βόλου-Ηρακλής 4-0

Στο Πανθεσσαλικό ο Ολυμπιακός Βόλου έκανε πάρτι απέναντι στον Ηρακλή με πρωταγωνιστή τον Μάριο Μπρέσκα, ο οποίος έκανε χατ-τρικ. Ο χορός των γκολ, βέβαια, άρχισε από τον Σολάκη, ο οποίος νωρίς-νωρίς και συγκεκριμένα στο 17′ έβαλε μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους.

Η συνέχεια ήταν καταιγιστική. Στο 34ο λεπτό ο Μπρέσκα με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έκανε το 2-0 και στο β’ μέρος με ακόμη δύο γκολ έβαλε την προσωπική του σφραγίδα στον τελικό θρίαμβο. Στο 67ο και στο 82ο λεπτό ο Σλοβάκος στράικερ διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Ολυμπιακός Βόλου (Γιώργος Βαζάκας): Γκίτκος, Πινδώνης, Κατσιαρός (38′ Γουσούλης), Γκότοβος, Γόγολος, Τσιάτσιος, Μπολάτι, Καπετάνος, Μπρέσκα (83′ Ναντάγια), Σολάκης (72′ Ανιέτε), Γενγκά.

Ηρακλής (Σίνισα Γκόγκιτς): Χουάντερσον, Χ. Παληγεώργος, Λόπεθ, Νατσούρας, Βαγγελόπουλος (51′ λ.τ Σαράφογλου), Σαββίδης, Φερνάντεζ, Στεφανίδης, Ισαάκ (70′ Νατσιόπουλος), Σουλίδης (40′ Κιρόφσκι), Σιατραβάνης.