18:14 Πέμπτη 28 Μαρτίου 2024

Πανσερραϊκός - ΑΕΚ 1-3: "Τσέκαρε" το εισιτήριο στους "4" με άνετη νίκη με Μάνταλο και Μαχαίρα

Η ΑΕΚ νίκησε και το δεύτερο ματς με τον Πανσερραϊκό, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες, χάρη στα δύο γκολ του Μάνταλου και το υπέροχο γκολ του Μαχαίρα. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν προσωρινά με τον Κατσαντώνη στο 49ο λεπτό.

Η πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας Novibet είχε κριθεί ουσιαστικά από το πρώτο παιχνίδι στην OPAP Arena. Η ΑΕΚ τσέκαρε το εισιτήριο στους “4” του θεσμού, επικρατώντας 3-1 στις Σέρρες με δύο γκολ του Μάνταλου και ένα Μαχαίρα, με τον Κατσαντώνη να ισοφαρίζει προσωρινά για τον Πανσερραϊκό.

Οι κιτρινόμαυροι είναι η πρώτη ομάδα που προκρίνονται στους “4” και περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Ολυμπιακός – Άρης. Η δεύτερη μονομαχία των δύο θα γίνει την Τετάρτη στις 19:30.

Η Ένωση μπήκε πιο δυνατά στο ματς και βρήκε το γκολ στο 20ο λεπτό με τον Πέτρο Μάνταλο. Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα συνδυάστηκαν πολύ ωραία και ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα στον Μάνταλο, ο οποίος από κοντά μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο μέρος ο Πανσερραϊκός έφερε το παιχνίδι στα ίσια με τον Κατσαντώνη. Ο Σαίντ έκανε μια σέντρα από τα δεξιά που πέρασε από την άμυνα της ΑΕΚ και ο Κατσαντώνης από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μάνταλος δεν άργησε να απαντήσει για την ΑΕΚ, καθώς τής έδωσε εκ νέου το προβάδισμα δύο λεπτά μετά. Ο Σιντιμπέ έκανε μια γλυκιά σέντρα από τα αριστερά και ο Έλληνας μεσοεπιθετικός με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Το τελικό αποτέλεσμα διαμόρφωσε ο Μαχαίρας στο 80ο λεπτό με ένα υπέροχο σουτ έξω από την περιοχή. Έτσι η Ένωση έκλεισε την πρόκριση με συνολικό σκορ (6-1).

Το ματς

Από τα πρώτα λεπτά του ματς η ΑΕΚ επέβαλε τον ρυθμό της και προσπάθησε να βρει το γκολ που θα την βάλει σε θέση ισχύος, με τον Γκατσίνοβιτς να ψάχνει εναγωνίως το γκολ. Ο Πανσερραϊκός περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και απείλησε με ένα μακρινό σουτ του Κολομπίνο στο 38′, το οποίο πέρασε άουτ.

Οι κιτρινόμαυροι απείλησαν για πρώτη φορά στο όγδοο λεπτό. Ο Φερνάντες με ωραίο σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ. Λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Τσούμπερ με κεφαλιά από κοντά, έπειτα από κεφαλιά πάσα ου Σιντιμπέ και ο Κατσίκας μπλόκαρε την μπάλα.

Ο Σιντιμπέ ήταν δημιουργός και στο 13ο λεπτό για τον Γκατσίνοβιτς, αλλά το σουτ του Σέρβου από το ύψος της περιοχής πέρασε εκτός εστίας. Την ίδια κατάληξη είχε και η κεφαλιά του Φαν Βέερτ, η οποία πέρασε άουτ στο 19ο λεπτό.

Μετά το 1-0 του Μάνταλου ο Γκατσίνοβιτς ήταν αυτός που δοκίμασε να απειλήσει τα καρέ του Κατσίκα, αλλά ανεπιτυχώς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες πέτυχαν γρήγορα από ένα γκολ. Ο Κατσαντώνης ισοφάρισε προσωρινά 1-1 στο 49′ και δύο λεπτά μετά ο Πέτρος Μάνταλος έκανε το 2-1 στο 51′.

Οι παίκτες του Ματίας Αλμέιδα δεν σταμάτησαν εκεί και συνέχισαν να απειλούν με τις τελικές του Ραντόνια στο 51′ και του Φερνάντες στο 57′.

Στο 71ο λεπτό ήταν η σειρά του Μιχάλη Κοσίδη να απειλήσει. Ο Σιντιμπέ που τα πήγε πολύ καλά στο επιθετικό κομμάτι έκανε τη σέντρα από τα δεξιά και ο νεαρός φορ με ωραία κεφαλιά έστειλε την μπάλα προς την εστία και ο Κατσίκας απομάκρυνε σε κόρνερ.

Ο Μαχαίρας βρήκε ένα ακόμα γκολ στο Κύπελλο και ουσιαστικά έκρινε και το τελικό αποτέλεσμα στο 80ο λεπτό και στα εναπομείναντα λεπτά, ο Κατσίκας σταμάτησε τις τελικές προσπάθειες των Κοσίδη στο 88ο λεπτό και Αραούχο στο 90+3′, με το 3-1 να είναι το τελικό σφύριγμα της λήξης.

Πανσερραϊκός: Κατσίκας, Ζέρης, Λυμπεράκης, Γιανναράκης (61′ Θυμιάνης), Παντεκίδης, Στάικος, Κολομπίνο (73′ Στίνα), Σοφιανός (82′ Σιόντης), Κατσαντώνης, Μούργος (73′ Μασκανάκης), Σαίντ (61′ Κανίς).

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ραντόνια, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Σιντιμπέ, Γαλανόπουλος (66′ Φράνσον), Μάνταλος, Φερνάντες (61′ Μαχαίρας), Γκατσίνοβιτς (66′ Αραούχο), Τσούμπερ, Φαν Βέερτ (66′ Κοσίδης).

Το πρόγραμμα των δεύτερων αγώνων

Τετάρτη 25 Ιανουαρίου

Πανσερραϊκός – ΑΕΚ 1-3 (49′ Κατσαντώνης – 21′, 51′ Μάνταλος, 80′ Μαχαίρας)
19:30 Άρης – Ολυμπιακός

Πέμπτη 26 Ιανουαρίου

17:30 Λαμία – Απόλλων Παραλιμνίου
19:30 Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ

Τα αποτελέσματα των πρώτων αγώνων των “8”

Απόλλων Παραλιμνίου – Λαμία 1-2 (41′ Ελέζι – 28′ Τζανδάρης, 78′ πεν. Τσιλούλης)
ΑΕΚ – Πανσερραϊκός 3-0 (55′ Μάνταλος, 67′ Γκαρσία, 89′ Πινέδα)
Ολυμπιακός – Άρης 1-0 (30′ Ροντρίγκες)
ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός 2-0 (Τόμας 52′, Τάισον 72′)

Τα ζευγάρια στα ημιτελικά

ΑΕΚ / Ολυμπιακός – Άρης
Απόλλων Παραλιμνίου – Λαμία / ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

πηγή: sport24.gr

UEFA: Στην Ελλάδα  θα διεξαχθούν το 2023 και το 2024 δύο ευρωπαϊκοί τελικοί στο ποδόσφαιρο

Σοκ: Πέθανε ο προπονητής του Αλέξανδρου Νικολαΐδη