23:15 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

ΠΑΟΚ - Απόλλων Σμύρνης 2-2: Πλήρωσε την αστοχία του κόντρα στον εξαιρετικό Απόλλωνα

Άλλη μια απώλεια βαθμών για τον ΠΑΟΚ στη φετινή Super League με την ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία να έρχεται ισόπαλη με τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα με 2-2 και μάλιστα οι γηπεδούχοι μπορούν να αισθάνονται και τυχεροί για τον βαθμό που πήραν καθώς ισοφάρισαν στο 88′.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Οι γηπεδούχοι αν και προηγήθηκαν στο σκορ πλήρωσαν την αστοχία τους και την επιπολαιότητα τους σε κάποιες φάσεις του αγώνα καθώς δεν κατάφεραν να κάνουν τις τελικές που δημιούργησαν γκολ με αποτέλεσμα να δώσουν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να διεκδικήσουν κάτι καλό από το παιχνίδι.

Οι παίκτες του Γιώργου Παράσχου από την πλευρά τους ήταν εξαιρετικοί, δεν κλείστηκαν στη διάρκεια της αναμέτρησης, κυνήγησαν κάθε ευκαιρία που τους έδωσε ο ΠΑΟΚ μπόρεσαν να κάνουν την ανατροπή στο σκορ και αν ήταν περισσότερο συγκεντρωμένοι στα τελευταία λεπτά ίσως έφευγαν με τη νίκη από την Τούμπα.

Βέβαια ο Απόλλων Σμύρνης είδε ουσιαστικά στην τελευταία φάση του αγώνα τον Βιτλή να τραυματίζεται σοβαρά μετά από σύγκρουση του με τον Βέρχουλστ και υπάρχει έντονη ανησυχία για το χρονικό διάστημα της απουσίας του.

ΠΡΟΗΓΗΘΗΚΕ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟ “ΚΛΕΙΔΩΣΕ”

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, απείλησε τον Απόλλωνα Σμύρνης, κατάφερε να προηγηθεί αλλά δεν “κλείδωσε” το ματς δίνοντας έτσι της δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να πιστέψουν σε αυτό.

Ο Ουάρντα ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή στο 29′ την ώρα που ο Απόλλωνα Σμύρνης έφτανε με δυσκολία προς την εστία του Ζίβκοβιτς ενώ όποια τελική έκανε στο πρώτο 45λεπτο ήταν απελπιστικά άστοχη.

Βέβαια και ο ΠΑΟΚ με τη σειρά του πέρα από το γκολ του Ουάρντα είχε δύο-τρεις καλές ευκαιρίες τις οποίες είτε τις σπατάλησε, είτε είδε τον Βέρχουλστ να του λέει όχι με σωτήριες επεμβάσεις στα σουτ των Κρμέντσικ και Μουργκ.

ΠΕΝΑΛΤΙ ΜΕ VAR ΚΑΙ 1-1

Στο δεύτερο μέρος ο Απόλλων Σμύρνης κατάφερε να ισοφαρίσει στο 52′ μετά από εκτέλεση πέναλτι που κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Ιωαννίδης μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε την κοφτή ντρίμπλα και ο Καντουρί τον ανέτρεψε. Ο διαιτητής Φωτιάς έδωσε συνέχεια στο παιχνίδι αλλά στην πρώτη διακοπή τον κάλεσε το VAR για να δει ξανά τη φάση και έδωσε την παράβαση. Ο Τσαμπούρης έστησε τη μπάλα στα έντεκα βήματα και νίκησε τον Ζίβκοβιτς για το 1-1.

Ο ΠΑΟΚ ΤΙΣ ΕΥΚΑΙΡΙΕΣ, Ο ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ ΤΟ ΓΚΟΛ

Την ώρα που ο ΠΑΟΚ ήταν στην επίθεση και ο Πάμπλο Γκαρσία είχε περάσει στο ματς τους Καγκάβα και Σβιντέρσκι και ο Απόλλων Σμύρνης προσπαθούσε με τις δικές του αλλαγές να πάρει το καλύτερο. Οι γηπεδούχοι και πάλι έχαναν την μια ευκαιρία μετά την άλλη, έβλεπαν τον Βέρχουλστ να πιάνει ότι πήγαινε προς την εστία του και περίμεναν μια καλή αντεπίθεση.

Ο Απόλλων ετοίμαζε την οδυνηρή έκπληξη για τους Θεσσαλονικείς. Στο 82΄ ο Μαρκ Φερνάντεζ πήρε την μπάλα στην περιοχή του “Δικεφάλου” και με υποδειγματικό πλασάρισμα την έστειλε στα δίχτυα του Ζίφκοβιτς για να γίνει το 1-2, δημιουργώντας ασφυξία στον ΠΑΟΚ, που αντί νίκης είδε για λίγο το φάσμα της πρώτης εντός έδρας ήττας.

Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε στο 88′ με προβολή του Ινγκασον, μετά από πρώτη κεφαλιά του παρτενέρ του Βαρέλα. Το τελευταίο δεκάλεπτο του παιχνιδιού θύμιζε περισσότερο ποδοσφαιρική παρωδία, με τις αναίτιες και διαδοχικές καθυστερήσεις των φιλοξενούμενων προκειμένου να διατήρήσουν τον βαθμό της ισοπαλίας ως το τέλος, κάτι που τελικά το κατάφεραν μετά και την οκτάελπτη καθυστερηση που τηρήθηκε.

Ο ΠΑΟΚ έχασε άλλους δύο βαθμούς στο γήπεδό του μετά από μια μετριότατη εμφάνιση με πολλά λάθη, άλλα τόσα κενά και έλλειψη όργάνωσης σε κάθε γραμμή του.

Πηγή: Sport24.gr