12:06 Παρασκευή 29 Μαρτίου 2024

ΠΑΟΚ - Ομόνοια 1-1: Έκανε τη μισή δουλειά

Δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη που τόσο ήθελε ο ΠΑΟΚ στην πρεμιέρα των ομίλων του Europa League. Ο Δικέφαλος υποδέχτηκε την Ομόνοια και έμεινε πίσω στο σκορ από το γκολ του Μποτεάκ.

Οι ασπρόμαυροι ισοφάρισαν με τη συνεργασία των δύο Αυστριακών (ασίστ Σβαμπ, γκολ Μουργκ) και παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτεροι στο δεύτερο μισό του δευτέρου μέρους δεν μπόρεσαν να φθάσουν στην ανατροπή. Το 1-1 έμελλε να αποδειχθεί τελικό και οφείλεται κυρίως στα δύο διαφορετικά πρόσωπα που έδειξε ο ΠΑΟΚ σε κάθε μέρος.

Ανοικτή έμεινε παράλληλα και η μάχη Ελλάδας και Κύπρου για το ranking της UEFA.

Α ημίχρονο

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς ανήκει στον ΠΑΟΚ με τον Τσόλακ, ωστόσο, να μην μπορεί να νικήσει τον Φαμπιάνο καθώς το τελείωμά του ήταν ασθενές.

Η Ομόνοια άνοιξε το σκορ στο 16ο λεπτό της αναμέτρησης της Τούμπας με τον Μποτεάκ. Μια φάση που εξελίχθηκε σαν σε προπόνηση τόσο για την επιτιθέμενη κυπριακή ομάδα, όσο και για τον αμυνόμενο ΠΑΟΚ. Ο Λέγιακς έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Γάλλος βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και νίκησε τον Ζίβκο Ζίβκοβιτς. Η συνολική αμυντική αντίδραση του Δικεφάλου ήταν πολύ κακή.

Οι παίκτες του Αμπέλ Φερέιρα ξεκίνησαν να πιέζουν αμέσως μετά το γκολ που δέχτηκαν. Λες και ήταν το καμπανάκι που τους ξύπνησε. Εις μάτην. Ο ΠΑΟΚ σπατάλησε ένα ολόκληρο ημίχρονο χωρίς να δημιουργήσει φάσεις. Χωρίς έμπνευση, χωρίς ιδέα, χωρίς πλάνο.Μόνο ένα σουτ του Αντρίγια Ζίβκοβιτς – ελλείψει άλλων επιλογών – που δεν ανησύχησε τον Βραζιλιάνο τερματοφύλακα της Ομόνοιας.

Β’ ημίχρονο

Ο ΠΑΟΚ δεν έβρισκε λύση από τον Ζίβκοβιτς, βρήκε ωστόσο από την αυστριακή συνεργασία. Ο Σβαμπ υποδέχτηκε καλά την μπάλα εντός περιοχής, την κάλυψε εξαιρετικά με το σώμα του και την έδωσε την κατάλληλη στιγμή στον συμπατριώτη του. Ο Μουργκ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Αμπέλ Φερέιρα πέρασε τον Ντούγκλας Αουγκούστο με την έναρξη του δευτέρου μέρους, και στο 62′ τους Ροντρίγκο και Σβιντέρσκι.

Ύστερα από δέκα λεπτά έριξε στη μάχη και τους Τζόλη, Μπίσεσβαρ. Ο ΠΑΟΚ άρχισε να είναι πιο ευέλικτος, να απειλεί, να πατά αντίπαλη περιοχή και να δημιουργεί ευκαιρίες.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε και η δουλειά έμεινε μισή.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκο Ζίβκοβιτς, Μάτος (62′ Ροντρίγκο), Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Γιαννούλης, Εσίτι (46′ Ντούγκλας Αουγκούστο), Σβαμπ, Μουργκ (73′ Μπίσεσβαρ), Αντρίγια Ζίβκοβιτς (73′ Τζόλης), Τσόλακ (62′ Σβιντέρσκι).

ΟΜΟΝΟΙΑ (Χένινγκ Μπεργκ): Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λίφτνερ, Λανγκ, Λέγιακς, Βίτορ Γκόμες, Παπουλής (75′ Ασαντέ), Τζιώνη, Ζόρντι Γκόμεθ (75′ Κούσουλος), Μποτεάκ (90+3′ Λοΐζου), Ντούρις (76′ Κακουλλής).

ΓΚΟΛ: 56′ Μουργκ / 16′ Μποτεάκ

ΚΑΡΤΕΣ: 33′ Ίνγκασον, 59′ Γιαννούλης / 17′ Μποτεάκ, 24′ Λανγκ, 36′ Παπουλής, 61′ Τζιωνής

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπόμπι Μάντεν (Σκωτία)

ΒΟΗΘΟΙ: Ντέιβιντ Ρουμ (Σκωτία), Γκρέιαμ Στιούαρτ (Σκωτία)

ΤΕΤΑΡΤΟΣ: Νόνταλντ Ρόμπερτσον (Σκωτία)

Πηγή: Sport24.gr

Ολυμπιακός- Μαρσέιγ 1-0: Ιδανικό ξεκίνημα για τους ερυθρόλευκους

Πύρρος Δήμας: Η διεθνής οικογένεια της άρσης βαρών πρέπει να αποκαταστήσει την εικόνα του αθλήματος