18:17 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Πέρασε από το Αγρίνιο ο Άρης

Χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπρούνο Γκάμα στο 18ο λεπτό, ο Άρης επικράτησε με 1-0 του Παναιτωλικού στο Αγρίνιο. Με το αριστερό το ντεμπούτο Δέλλα στον πάγκο των «καναρινιών». Έβαλε το γκολ και… έκατσε η ομάδα του Άκη Μάντζιου, φεύγοντας με το τρίποντο από το Αγρίνιο. Από αχρείαστο μαρκάρισμα του Μαλή πάνω στον Μάνο η εσχάτη των ποινών που έκρινε την αναμέτρηση.

Oι δύο ομάδες μπήκαν καλά στο ματς. Ο Άρης είχε το πρώτο σουτ στο 3′ με τον Μάνο, αλλά ο Μαλής τον έκοψε με αυτοθυσία. Ο Παναιτωλικός είχε την κατοχή της μπάλας και έψαχνε τρόπο να απειλήσει. Και η πρώτη χαμένη ευκαιρία καταγράφθηκε στο 16′. Οι παίκτες του Δέλλα γύρισαν την μπάλα, έγινε σέντρα από τα δεξιά και ο Μάζουρεκ με κεφαλιά-ψαράκι έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρι του Σιαμπάνη. Δύο λεπτά μετά ο Άρης άνοιξε το σκορ με πέναλτι. Ο Μάνος έπεσε εύκολα σε τζαρτζάρισμα του Μαλή, ο Κουτσιαύτης έδειξε την άσπρη βούλα και ο Μπρούνο Γκάμα με δυνατή εκτέλεση έκανε το 0-1. Οι Αγρινιώτες μετά τις φωνές του Δέλλα έδειξαν… σημάδια ζωής μετά τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα. Αφορμή στάθηκε η ευκαιρία του Αριγίμπι σε εκτέλεση φαουλ στα όρια της περιοχής. Ο Σιαμπάνης ήταν στη σωστή θέση και έδιωξε. Στο 37′ ο Μεντόζα μπήκε από τα πλάγια, αλλά το γύρισμα που επιχείρησε, το κατάλαβε ο Σιαμπάνης και βγήκε μπλοκάροντας την μπάλα. Ο Μαλής στο 40′ δοκίμασε το πόδι του από πλάγια θέση, με τον Σιαμπάνη να φωνάζει ξανά “παρών”. Στο 43′ ο Ντίας βρέθηκε μέσα στην περιοχή και στην τελική γραμμή, αλλά ο διαιτητής σταμάτησε τη φάση υποδεικνύοντας πως η μπάλα έχει περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου, κόβοντας την επίθεση των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός δεν ήταν καλός. Ο Άρης προσπάθησε να κάνει συντήρηση. Δεν άφησε τον Παναιτωλικό να ανέβει και να ψάξει την ισοφάριση. Αμύνθηκε, ανέκοψε κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, κέρδισε φαουλ και ροκάνισε τον χρόνο. Δύο ατομικές προσπάθειες και σουτ του Ματέο Γκαρσία στο 57′ και το 61′ ήταν οι πρώτες τελικές που είχαμε στο δεύτερο 45λεπτο. Oύτε με κάποιες στατικές μπάλες που κέρδισαν, μπόρεσαν τα «καναρίνια» να απειλήσουν. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πολιορκίσουν την εστία του Σιαμπάνη, δίχως αποτέλεσμα με το 0-1 να μην αλλάζει.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Δέλλας): Κνετ, Λιάβας, Μαλής(76′ Τζανακάκης), Ρέζα(70′ Γιάκολις), Κωνσταντόπουλος, Αριγίμπι(70′ Βέργος), Μάζουρεκ, Τσιγγάρας(76′ Αλβαρες), Μεντόσα(71′ Ντουάρτε), Ντάλσιο, Ντίας

ΑΡΗΣ (Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Σάκιτς, Ρόουζ, Μπεναλουάν, Τζέκο, Σίλβα(76′ Μαντσίνι), Μάνος(86′ Λόπες), Γκάμα, Ματίγια(86′ Σάσα), Ματέο Γκαρσία(65′ Mπερτόλιο)