16:55 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Πέρασε και από το Περιστέρι ο Ολυμπιακός (1-0 τον Ατρόμητο)

Για τη 18η αγωνιστική της Super League Interwetten ο Ολυμπιακός νίκησε 1-0 τον Ατρόμητο στο Περιστέρι και σημείωσε τη 15η νίκη του σε 18 ματς (μετρά και τρεις ισοπαλίες). Οι “ερυθρόλευκοι” κατέκτησαν το τρίποντο χάρη στο γκολ του Μπρούμα στο 45’+1′.

Ζήσε την κορυφαία στοιχηματική εμπειρία στον Stoiximan!

Η ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς είχε τον απόλυτο έλεγχο του ματς σε όλο το 90λεπτο, έχασε αρκετές ευκαιρίες για να φτάσει σε πιο άνετη επικράτηση, απέναντι σε μία ομάδα που στο ίδιο γήπεδο είχε νικήσει ΠΑΟΚ και ΑΕΚ και με την συνολική της εικόνα απέδειξε ότι μπορεί να κάνει τη ζημιά σε οποινδήποτε αντίπαλο.

Οι Πειραιώτες μόλις στο 7΄ «άγγιξαν» το γκολ με την κεφαλιά του Ελ Αραμπί να διώχνει ενστικτωδώς ο Μανδάς. Η πίεση απέγφερε καρπούς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, όταν μετά από ωραία μακρινή μπαλιά του Μπουχαλάκη, ο Μπρούμα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, προλαβαίνοντας Στρούγγη και Μανδά.

Οι γηπεδούχοι διαμαρτυρήθηκαν έντονα για φάουλ του σκόρερ στον Στρούγγη, ωστόσο, μετά την εξέταση της φάσης από το VAR το τέρμα του Πορτογάλου επιθετικού κατακυρώθηκε.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο μέρος, με τον Ολυμπιακό να διατηρεί τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και να πιέζει για το δεύτερο γκολ.

Εφθασε… μια ανάσα από το 2-0 στο 55′, όταν ο Καμαρά βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά καθυστέρησε κι ο Μανδάς έκανε εξαιρετική επέμβαση στο σουτ του Αφρικανού μέσου.

Τα πνεύματα οξύνθηκαν στο 60′, στην κίτρινη του Μπα, ο οποίος κλώτσησε τη μπάλα με δύναμη ενώ ήταν πεσμένος ο Μάτιτς. Από το 68′ μέχρι το 75′ ο Ολυμπιακός απείλησε τον Ατρόμητο. Αρχικά με τον Μπρούμα, ακολούθως με το φάουλ του Φορτούνη, εν συνεχεία με το σουτ του Εμβιλά και ξανά με τον Φορτούνη.

Στο 70′ νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, μετά την εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και κεφαλιά του Μπουχαλάκη, ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα κι αυτή έφυγε άουτ.

Η τελευταία καλή φάση του ματς ανήκε στον Ολυμπιακό, με τον Μανδά να διώνει το πλασέ του Φορτούνη στο 75΄.