19:01 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Πλατανιάς - Παναθηνιακός 3-2

Πλατανιάς - Παναθηνιακός  3-2

Σημαντική εκτός έδρας νίκη επί του Πλατανιά με 3-2 σημείωσε ο Παναθηναϊκός, που βρίσκεται στη διεκδίκηση της δεύτερης θέσης του πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο.

Για την ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι ήταν το τρίτο συνεχές «διπλό» στο πρωτάθλημα, όμως η νίκη αποδείχθηκε Πύρρειος καθώς οι «πράσινοι» έχασαν με σοβαρό τραυματισμό στον ώμο τον Μπουμάλ, αλλά και τον Τελάντερ.

Σε ένα πολύ θεαματικό παιχνίδι με γρήγορο ρυθμό οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε εκτέλεση κόρνερ του Μενδρινού στο 11΄, για να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι με τον Καλτσά, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια αμυντική ολιγωρία των γηπεδούχων και πλάσαρε εύκολα τον Σωτηρίου.

Ο επιθετικός της αθηναϊκής ομάδας έμελλε να εξελιχθεί σε πρόσωπο του αγώνα. Με τον Τελάντερ να τραυματίζεται και να αποχωρεί στο 51΄, ο πρώην επιθετικός της Βέροιας διπλασίασε για την ομάδα του δύο λεπτά αργότερα, καθώς ύστερα από σέντρα του Μέστο και άστοχη έξοδο του Σωτηρίου έγραψε με κεφαλιά το 0-2.

Η έκβαση του αγώνα φάνηκε να οριστικοποιείται, αλλά δεν ήταν έτσι. Στο 62ο λεπτό ο Γουνδουλάκης τιμώρησε την αμυντική αδράνεια των φιλοξενούμενων μειώνοντας, με τον Κλωναρίδη πάντως να «απαντά» άμεσα σκοράροντας το 1-3 στο 69΄ ύστερα από ασίστ του Μπουμάλ.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, όμως, σε εκτέλεση κόρνερ από αριστερά ο Ράμος αφύλαχτος και ανενόχλητος στην «καρδιά» της αντίπαλης άμυνας σχεδόν δεν χρειάστηκε να κάνει άλμα για να μειώσει εκ νέου, σε 2-3, αλλά ο χρόνος είχε τελειώσει για τους παίκτες του Γιώργου Παράσχου.

Στο 81΄ ο Μπουμάλ τραυματίστηκε σοβαρά, όταν στην προσπάθειά του να στοπάρει την μπάλα έπεσε μόνος και χτύπησε στον ώμο, για να κλείσει ο κύκλος των ευκαιριών με μια σπάνια ευκαιρία που είχε ο Λουντ στο 88΄, όταν βγήκε μόνος απέναντι στον Σωτηρίου αλλά πλάσαρε σαν «πρωτάρης».