21:22 Παρασκευή 19 Απριλίου 2024

Πράσινο το ντέρμπι των αιωνίων

«Πράσινο» βάφτηκε το ντέρμπι των «αιωνίων» και το αποτέλεσμά του φούντωσε για τα καλά τη μάχη του τίτλου.

Ο ψυχωμένος Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-1 σκορ την Κυριακή του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League και με αυτό το «τρίποντο» μείωσε την απόστασή του από τους ερυθρόλευκους στους 3 βαθμούς, μπαίνοντας εκ νέου γερά στη διεκδίκηση του πρωταθλήματος.

pao2

Η ομάδα του Αναστασίου πήρε το προβάδισμα με το αυτογκολ του Μαζουακού, ο οποίος έκανε «τσαφ» στο 49ο λεπτό σε γύρισμα του Πράνιτς προς τον Μπέργκ, ενώ ο Πέτριτς στο 78ο λεπτό διπλασίασε τα τέρματά του «τριφυλλιού», με τον Ντομίνγκες να μειώνει με εκτέλεση φάουλ στην τελευταία φάση του ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός αν και έδειξε διάθεση να επιτεθεί από την αρχή του αγώνα εμφάνισε δυσκολίες στην ανάπτυξη, καθώς ο Ολυμπιακός λειτουργούσε καλά στη μεσαία γραμμή, όντας παράλληλα διαβασμένος για την προσπάθεια του Παναθηναϊκού να παίξει από αριστερά.

pao
Έτσι οι πράσινοι επιχειρούσαν με μακρινές μπαλιές από την άμυνα να βρουν τους Μπεργκ και Καρέλη, που ωστόσο ήταν… βούτυρο στο ψωμί της οπισθοφυλακών των Πειραιωτών.

Στην αντίπερα όχθη οι Πειραιώτες, όπως εμφανίστηκαν αρκετά προσεκτικοί στα μετόπισθεν, καθώς δεν τους… κακόπεφτε και η ισοπαλία, δεδομένου του +6, με αποτέλεσμα να είναι σχεδόν ανύπαρκτη η παρουσία τους στα καρέ του Στιλ, που απλά στο 8ο λεπτό μπλόκαρε με ευκολία ένα σουτ του Μανιάτη.

Πάντως και ο Ρομπέρτο δεν είχε δουλειά στο πρώτο ημίωρο του ματς, καθώς στη συνέχεια κυριάρχησαν η ένταση και τα δυνατά μαρκαρίσματα, την ώρα που η βροχή έπεφτε ασταμάτητα στη Λεωφόρο.

Μετά το ημίωρο οι γηπεδούχοι πίεσαν περισσότερο και στο 34′ ο Καρέλης βγήκε στην αντεπίθεση, αλλά λειτούργησε ατομικά και αντί να γυρίσει στο Μπεργκ που ήταν μόνος του στο ύψος του πέναλτι προτίμησε να τελειώσει την φάση με αδύναμο σουτ που μπλόκαρε εύκολα ο Ρομπέρτο. Τρία λεπτά αργότερα, ο Ζέκα βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή και πλάγια, έπιασε το σουτ που κατέληξε ψηλά άουτ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τεράστια ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Ντουρμάζ βρέθηκε απέναντι από τον Στιλ στο 47′ και με σχεδόν εξουδετερωμένο το γκολκίπερ των «πρασίνων» έστειλε τη μπάλα άουτ! Κι ενώ οι Πειραιώτες ήταν αυτοί που «άγγιξαν» το γκολ, ο Παναθηναϊκός ήταν η ομάδα που προηγήθηκε στο 49′, με το αυτογκόλ του Μαζουακού μετά το γύρισμα του Πράνιτς (1-0).

Το παιχνίδι μετά το γκολ… άνοιξε για τα καλά και με τους Πειραιώτες να δείχνουν να τα έχουν χαμένα, στο 50ο λεπτό το σουτ του Λαγού βρήκε στο πόδι αμυντικού του Ολυμπιακού και κατέληξε κόρνερ.

Δύο λεπτά μετά ο Μήτρογλου βρέθηκε σε καλή θέση στην περιοχή, αλλά το τελείωμά του ήταν τραγικό, με τους πράσινους να οπισθοχωρούν στη συνέχεια θέλοντας να «χτυπήσουν» στην κόντρα.

Μάλιστα σε δύο φάσεις, 63′ και 69′ οι γηπεδούχοι απείλησαν ωστόσο δεν βρηκαν στόχο οι προσπαθειες των Πέτριτς και Μπεργκ (κεφαλιά άουτ), ενώ στο 70′ η κεφαλιά του Μήτρογλου βρήκε το πάνω μέρος της οριζόντιας δοκού κι έφυγε άουτ, στην πρώτη ευκαιρία των Πειραιωτών μετά το γκολ που δέχθηκαν.

Οκτώ λεπτά αργότερα πάντως η σεμνή τελετή έλαβε ουσιαστικά τέλος: μετά τη λάθος συνεννόηση ανάμεσα στους Σαντάνα και Μιλιβόγιεβιτς, ο Πέτριτς πήρε τη μπάλα και με μονοκόμματο σουτ «έγραψε» το 2-0, βάζοντας… φωτιά στη Λεωφόρο.

Τελικά, στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντομίνγκες με εκτέλεση φάουλ μείωσε σε 2-1, αλλά δεν υπήρχε χρόνος για τίποτα περισσότερο, κι έτσι οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν τη νίκη που τους έβαλε γερά και πάλι στο κόλπο του τίτλου.

pao1
Παναθηναϊκός-Ολυμπιακός 2-1

Γκολ: 49′ αυτογκόλ Μαζουακού, 78′ Πέτριτς, 90+7′ Ντομίνγκες

Κίτρινες: Καρέλης, Λαγός, Νάνο, Ζέκα, Σίλντενφελντ – Σαντάνα, Χάρα, Μανιάτης

Παναθηναϊκός (Γιάννης Αναστασίου):
Στιλ, Χουχούμης, Σίλντενφελντ, Τριανταφυλλόπουλος, Ταυλαρίδης, Λαγός (76′ Μέντες), Ζέκα, Πράνιτς (90΄ Κλωναρίδης), Καρέλης (61′ Ατζαγκούν), Πέτριτς, Μπεργκ.

Ολυμπιακός (Βίτορ Περέιρα): Ρομπέρτο, Μαζουακού, Σαντάνα, Σιόβας, Ελαμπντελαουΐ, Μανιάτης, Μιλιβόγεβιτς, Ντουρμάζ (85′ Αφελάι), Ντοσεβί (75′ Τσόρι), Φορτούνης (65′ Χάρα), Μήτρογλου.

Στον πάγκο του Ολυμπιακού ο Μαρινάκης

marinakis

Ο Βαγγέλης Μαρινάκης όχι μόνο έδωσε το «παρών» στη Λεωφόρο, αλλά δηλώθηκε και αρχηγός της «ερυθρόλευκης» αποστολής. Mετά απο αυτήν την εξέλιξη απέκτησε το δικαίωμα να βρεθεί στον πάγκο την ώρα του ματς, όπως και τελικά συνέβη.

Eπεισόδια πριν την έναρξη του ντέρμπι- «Ντου» οπαδών στον αγωνιστικό χώρο

Mολονότι η άφιξη της αποστολής του Ολυμπιακού στη Λεωφόρο πραγματοποιήθηκε χωρίς… παρατράγουδα, σοβαρά επεισόδια σημειώθηκαν στη συνέχεια, όταν οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο της Λεωφόρου, λίγες ώρες πριν από το μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό.pao2

Τη στιγμή που ο Βαγγέλης Μαρινάκης δοκίμασε να πατήσει στο χορτάρι, έφυγαν δεκάδες φωτοβολίδες και καπνογόνα, κι έτσι αναγκάστηκε να αποχωρήσει.
Στη συνέχεια ο Περέιρα βρέθηκε μπροστά από τη Θύρα 13 και άνοιξε κουβέντα με έναν οπαδό αρχικά, για να ακολουθήσει «ντου» δεκάδων οπαδών που κυνήγησαν την αποστολή του Ολυμπιακού, η οποία πάντως πρόλαβε να φύγει στα αποδυτήρια.
Διμοιρίες των ΜΑΤ στο γήπεδο αποκατέστησαν την τάξη και οι οπαδοί του Παναθηναϊκού απομακρύνθηκαν από τον αγωνιστικό χώρο, με ένα άνδρα των ΜΑΤ να πέφτει στο έδαφος ύστερα από κροτίδα που έσκασε στο πόδι του.

Λίγα λεπτά αργότερα τα πνεύματα ηρέμησαν και απομακρύνθηκε ο κόσμος από το χορτάρι.