16:56 Πέμπτη 25 Απριλίου 2024

Πρωταθλητής χειμώνα ο Ολυμπιακός με "πεντάρα"

Πανηγυρικά αποχαιρέτησε το 2020 ο Ολυμπιακός, που συνέτριψε με 5-1 την ΑΕΛ στο «Γ. Καραϊσκάκης» και αναδείχθηκε πρωταθλητής χειμώνα «χρωστώντας» μάλιστα κι ένα παιχνίδι για να ολοκληρώσει την παρουσία του στον πρώτο γύρο, το εξ αναβολής ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Οι «βυσσινί», με τις πολλές ελλείψεις τους, δεν θα μπορούσαν να αποτελέσουν ιδιαίτερα δύσκολο εμπόδιο για την ομάδα του Πέδρο Μαρτίνς, που έμεινε μόνη στην κορυφή, με 10 νίκες σε 12 αγώνες. Το μόνο που κατάφερε η ΑΕΛ ήταν να σκοράρει μια φορά προς το τέλος του ημιχρόνου και να ισοφαρίσει. Παρ΄’ολα αυτά στα αποδυτήρια πήγε ούσα πίσω στο σκορ!

Το σκορ στο Φάληρο άνοιξε ο Σουντανί στο 25΄, όταν ο Ραφίνια σέντραρε από δεξιά, ο Ελ Αραμπί πήρε την κεφαλιά από τον Μπέρτο και η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο επιθετικό του Ολυμπιακού, που με το κεφάλι την προώθησε στην άδεια εστία για το 1-0.

Στο 32΄ ο Σα έκανε μεγάλη απόκρουση σε σουτ του Ηλιάδη, αλλά από το κόρνερ που παραχώρησε ο Πορτογάλος προήλθε η ισοφάριση. Στην εκτέλεσή του (από τον Πλατέλλα) ο Μιχαήλ έκανε κεφαλιά – πάσα στον Πινακά, που με δεύτερη κεφαλιά ισοφάρισε (33΄).

Επτά λεπτά αργότερα ο Ελ Αραμπί ξανάδωσε προβάδισμα στην ομάδα του, όταν από ασίστ του Φορτούνη σημείωσε εύκολα από κοντά το 2-1 και στο 65΄ ο Μασούρας, που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα, από πάσα του Μπρούμα έκανε το 3-1, εδραιώνοντας τη διαφαινόμενη νίκη της ομάδας του.

Ο Μπρούμα συνδύασε την εξαιρετική απόδοσή του με το πρώτο γκολ του στο ελληνικό πρωτάθλημα, όταν στο 79΄ έφυγε πίσω από τη σέντρα για να φτάσει απέναντι στον Μπάγιτς και να τον πλασάρει, για το 4-1.

Αφού ο Μασούρας στο 87΄ «σημάδεψε» το δοκάρι, ένα λεπτό αργότερα ο Ελ Αραμπί, από συνδυασμό Μπρούμα – Μασούρα και ασίστ του τελευταίου, έγραψε το τελικό 5-1.